Zadania do wykonania w klasie I:

  • polski - podręcznik - czytamy teksty z pomocą rodziców do str.61
  • polski - ćwiczenia- wykonujemy polecenia do str. 53
  • Kaligrafia j. polskiego - do strony 48
  • Elementarz odkrywców (brązowy) - od str. 40-51
  • Matematyka-Ćwiczenia matematyczne - od str.29-37
  • Kaligrafia matematyczna - str.24-25 oraz str.31-32

Utrwalamy poznane litery poprzez czytanie wspólnie z rodzicami I rozdziału zadanej lektury.



Język angielski

Z pomocą rodziców powtarzamy i utrwalamy wszystko co było w dziale 4 My body. Słuchamy piosenek, historyjek i rymowanek, czytamy uważnie wszystkie ćwiczenia które robiliśmy w ćwiczeniach, powtarzamy słówka.

Podręcznik str 50: słuchamy z płyty nowych słówek i rymowanki. Z pomocą rodziców piszemy w zeszycie wszystkie nowe słowa (na dole strony) wraz z ich polskim tłumaczeniem. Ćwiczymy ich pisanie, poprzez zapisanie kilka razy (na osobnej kartce lub w osobnym zeszyciku).

Ćwiczenia str 32 – wykonaj zadania zgodnie z poleceniem.

Podręcznik str 51

Zad 3 – słuchamy z płyty i mówimy Yes (tak) lub No (nie). Nowe zwroty: I like (juice) – Lubię (sok). I don’t like (oranges) – Nie lubię (pomarańczy).

Zad 4 – Co lubisz? Narysuj w zeszycie, pokoloruj i podpisz.

Ćwiczenia str 33 – cała strona, zgodnie z poleceniami. Nagrania do ćwiczeń są dostępne na stronie internetowej wydawnictwa, podanej z tyłu podręcznika.

Ponadto słuchamy i oglądamy wszelkie ulubione piosenki i filmiki np. na Youtube po angielsku. Dzieci uwielbiają filmiki z serii Steve and Maggie (wystarczy wpisać w wyszukiwarkę Youtube i pokaże się ich dużo), piosenki Open close, Touch your head. Są również bardzo ładne krótkie bajki po angielsku na Youtube z serii Ping Fong. Niech dzieci oglądają te, które im się podobają, które lubią. Tak aby miały przez ten czas kontakt z językiem angielskim również w formie zabawy.


Czwartek 26.03.2020 lekcja nr 5 według planu lekcji

Temat: I like ice-cream – Lubię lody.

Otwórz podręcznik na stronie 50. Posłuchaj jeszcze raz z płyty nowych słówek i rymowanki. Powtórz je. Z pomocą rodziców zapisz w zeszycie (jeśli masz już zapisane, to nie trzeba drugi raz) wszystkie nowe słowa (są na dole strony) wraz z ich polskim tłumaczeniem. Powinno to być tak:

ice-cream – lody

water – woda

pizza – pizza

oranges – pomarańcze

sandwiches – kanapki

juice - sok

Pod słówkami dopisz jeszcze 2 zdania:

I like pizza.  – Lubię pizzę.

I don’t like water. – Nie lubię wody.

Otwórz ćwiczenia na stronie 32 i wykonaj zadania 1 i 2 zgodnie z poleceniem. Jeśli masz je już wykonane, to przeczytaj je i przypomnij je sobie.

Wykonane zadania w formie zdjęć zeszytu oraz ćwiczeń prześlijcie do mnie poprzez tradycyjny e-mail.

Za wykonane zadania w ćwiczeniach jest „plusik”.

Na stronie internetowej wydawnictwa znajdują się dodatkowe ćwiczenia i gry, doskonalące poznane słownictwo. Zachęcam dzieci do skorzystania:

https://elt.oup.com/student/goldsparks/level1

games – gry, picture dictionary – słowniczek obrazkowy, songs – piosenki.

Good luck! Powodzenia!


Poniedziałek 30.03.2020 lekcja nr 5 według planu lekcji

Otwórz podręcznik na stronie 51.

Zadanie 3: Posłuchaj nagrania 2.3, zatrzymuj po każdej wypowiedzi i jeśli usłyszysz „I like… (pizza) – Lubię… (pizzę)” – powiedz „yes”, jeśli usłyszysz „I don’t like… (pizza) – Nie lubię… (pizzy)” – powiedz „No”.

Zadanie 4: What do you like? Draw, colour and label in your notebook. Co lubisz? Narysuj, pokoloruj i podpisz w zeszycie do angielskiego. Gotową pracę (na ocenę) prześlij w formie zdjęcia na mój adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ponadto nadal możesz wykonywać dodatkowe ćwiczenia i gry, doskonalące poznane słownictwo. Zachęcam dzieci do skorzystania:

https://elt.oup.com/student/goldsparks/level1

games – gry, picture dictionary – słowniczek obrazkowy, songs – piosenki.

Good luck! Powodzenia!

 

Czwartek 2.04.2020 lekcja nr 3 według planu lekcji

Otwórz podręcznik na stronie 52.

Zadanie 1: Posłuchaj nagrania 2.4 – historyjka Zabadella, posłuchaj najpierw w całości, a za drugim razem zatrzymuj po każdej wypowiedzi i powtarzaj usłyszane zdanie.

Nagrania do książki i ćwiczeń są na stronie internetowej:

https://elt.oup.com/student/goldsparks/audio?cc=pl&selLanguage=pl&mode=hub

W zeszycie do angielskiego zapisz 3 zdania:

I like ice-cream. – Lubię lody.

Do you like juice? – Czy lubisz sok?

I don’t like sandwiches. – Nie lubię kanapek.

Zdjęcia zapisanych w zeszycie zdań prześlij na mój adres e-mail, ocenię poprawność zapisu (w formie „plusików”).

W miarę możliwości posłuchaj na Youtube piosenki Do you like broccoli ice-cream song? https://www.youtube.com/watch?v=frN3nvhIHUk



Czwartek, 26.03.2020 r.

Blok tematyczny: Witamy wiosnę

Temat : Kłopoty z marcową pogodą

  1. Edukacja polonistyczna
  2. Kliknij w link https://epodreczniki.pl/ksztalcenie-ogolne/edukacja-wczesnoszkolna

( Kliknij w Książeczkę z napisem Klasa 1: Wiosna, kolejno w lewym górnym rogu kliknij na ,,chmurkę” – wybierz znaczek  z ,,misiem”, kliknij na ,,głośnik” i wykonuj polecenia, po czym wejdź na następna stronę klikając na znaczek po prawej stronie,,>” ( utrwalisz sobie przy okazji literkę g,G i umiejętność głoskowania wyrazów).

  1. Napisz sobie: e- Lekcja w zeszycie do j. polskiego, postaw przy niej kolejny numer, napisz datę 26.03.2020 r. , a pod nią zapisz jedno z przysłów o marcowej pogodzie ( wykorzystaj  je z poprzedniego linku ,i wykonaj rysunek przedstawiający to przysłowie, także skorzystaj z propozycji , z którą spotkałeś się w linku).- odeślij swoją pracę na moją pocztę e-mailową.

 

  1. Edukacja przyrodnicza
  2. Kliknij w link : https://www.youtube.com/watch?v=PMvFXtjXScY i oglądnij krótki film na temat: ,,Co to jest pogoda?”.
  3. Następnie obejrzyj ilustrację:

 

 

  1. Bardzo proszę o zakup zeszytu w kratkę lub w linie, w którym będziemy notowali ważne informacje przyrodnicze.
  2. W tym nowym zeszycie napisz sobie zdanie:

Pogoda w Czarnej

26.03. 2020 r. czwartek-

27.03. 2020 r. piątek-

28.03.2020 r. sobota-

29.03.2020 r.  niedziela-

30.03.2020 r. poniedziałek –

31.03.2020 r. wtorek-

01.04.2020 r. środa-

i w kolejnych dniach wykorzystaj symbole pogody z tabeli oznaczając- rysując je,   jaka jest pogoda  w danym dniu.

Edukacja matematyczna

  1. Wejdź na stronę: http://www.math.edu.pl/testy.html , ( zejdź w dół , kliknij na Testy- szkoła podstawowa klasy 1-3, następnie wejdź na liczbę 13 i wykonaj w moim odczuciu na rozgrzewkę bardzo łatwy test w dodawaniu w zakresie 10).
  2. Następnie wejdź w kolejną stronę https://www.matzoo.pl/klasa1/jaka-figura_6_510 i wykonaj  zadania utrwalające logiczne myślenie ( zaczynamy od najłatwiejszych)-  w górnej części strony klikamy na ,,słonika”, czyli klasa 1, wybieramy ,,Matematyka w praktyce”- zadania: 1. Jaka figura? 2. Prawo, Lewo.   Kierunki.

Życzę miłej nauki i zabawy w tym dniu, myślę, że poradzicie sobie z tymi zadaniami bardzo dobrze. Pozdrawiam Was i Waszych rodziców cieplutko.

Piątek, 27.03.2020 rok

Blok tematyczny: Witamy wiosnę

Temat:  Szukamy wiosny

  1. Edukacja polonistyczna
  2. Kliknij w link https://epodreczniki.pl/ksztalcenie-ogolne/edukacja-wczesnoszkolna

( Kliknij w Książeczkę z napisem Klasa 1: Wiosna, kolejno w lewym górnym rogu kliknij na ,,chmurkę”, wybierz znaczek z,, kawałkiem puzzla”- oznaczającym ,,wiosenne kwiaty”, kliknij na głośnik i wykonaj kolejne polecenia).

  1. Wybierz z podręcznika str. 44-45 zdania ( napisz e- Lekcja w zeszycie do  polskiego  z kolejnym numerem i datą) , które opowiadają co dzieje się z roślinami na wiosnę? - odeślij swoją pracę na moją pocztę e-mailową.
  2. Wychowanie fizyczne

Wszystkie ćwiczenia wykonujemy  pod czujnym okiem rodziców

Zabawy ruchowe z wykorzystaniem piłki (zabawy z elementem biegu, ( kozłowania prawą i lewą ręka);  podskoku – obunóż,   jednonóż przez piłkę, obok  i za piłką;  rzutu ( prawa i lewą ręką) do określonego miejsca;  toczenia ( prawa i lewą ręką); rzutu i chwytu; wyciszające ( leżenie na plecach, przekładanie piłki na boki itp.)Miłej zabawy!

  • Edukacja matematyczna
  1. Wejdź w stronę https://www.matzoo.pl/klasa1/jaka-figura_6_510 i wykonaj  zadania utrwalające logiczne myślenie - w górnej części strony klikamy na ,,słonika”, czyli klasa 1, wybieramy ,,Matematyka w praktyce”- zadania: Nad, pod, po lewej, po prawej.  5. Położenie.
  2. Wejdź w stronę https://www.matzoo.pl/klasa1/jaka-figura_6_510 i    wykonaj  zadania, które rozwijają  logiczne myślenie - w górnej części strony klikamy na ,,słonika”, czyli klasa 1, wybieramy ,,Matematyka w praktyce”- zadania: Matematyka w praktyce- szukaj ,,Zadania tekstowe z dodawaniem w zakresie 10” – myślę, że odkryjesz na tej stronie zadania, których rozwiązanie przyczyni się do tego, że w naszej klasie będzie wielu matematycznych mistrzów.
  3. Proszę ćwiczyć także technikę dodawania i odejmowania w zakresie 15 rozwiązując w zeszycie do matematyki działania:( napisz e-Lekcja z kolejnym numerem, datą):

10+1=          10+3=              10+4=                  10+2=      10+5=

11+1=          12+0=              12+1=                  13+1=       14+1=

15-1=           14-1=               14-0=                   13-1=       12-1=

15-2=            15-4=              15-3=                   15-5=        15-0=

  • Edukacja plastyczna

Wykonaj: ,,Wiosenne kwiaty”- rysunek ( technika dowolna)


Poniedziałek, 30.03.2020r.

Blok tematyczny: Witamy wiosnę

Temat: Co wiosną słychać u zwierząt?

 

I -Edukacja przyrodnicza

  1. Kliknij w link https://epodreczniki.pl/ksztalcenie-ogolne/edukacja-wczesnoszkolna

( Kliknij w Książeczkę z napisem Klasa 1: Wiosna, kolejno w lewym górnym rogu kliknij na ,,chmurkę” – wybierz ,,znaczek- kostkę z napisem ,,Przylatują ptaki”, kliknij na głośnik – słuchaj poleceń i klikaj kolejno na  odpowiednie obrazki, a potem na następne strony).

 

II- Edukacja polonistyczna

  1. Zadanie pierwsze:

Napisz w zeszycie:  e- Lekcja z datą 30.03.2020 rok. Z notatką, którą znajdziesz na e-mailu.

  1. Zadanie drugie: Pod nazwą każdego ptaka kolorowymi kredkami ( niebieską i czerwoną) zaznacz, która to samogłoska, a która spółgłoska. Pod ćwiczeniem narysuj szlaczek.

 

III-Edukacja matematyczna

  1. Wejdź w stronę https://www.matzoo.pl/klasa1/jaka-figura_6_510 i wykonaj zadania utrwalające logiczne myślenie - w górnej części strony klikamy na ,,słonika”, czyli klasa 1, wybieramy: ,,Matematyka w praktyce”- Dni tygodnia oraz próbujemy się  zmierzyć  z działem: Dni tygodnia- poziom zaawansowany- jeśli za pierwszym razem  nie uda  Ci się zdobyć wszystkich ,,ananasów”, to za kolejnym na pewno!
  2. W zeszycie do matematyki napisz e-Lekcja z kolejnym numerem i datą.

Następnie spróbuj rozwiązać działania:

Zad.  1   10 +1+1+1=     10+2+1=    10+3+1=     10+4+1=

               15-1=        15-2=      15-3=    15-4=        15-5=

          

                Zad.2        1+10=       3+10=     2+10=      5+10=    4+10=

                               11-10=       13-10=      12-10=   15-10 =  14-10=

 

Wtorek,  31.03.2020 r.


Blok tematyczny
: Witamy wiosnę

Temat:  Co wiosną słychać u zwierząt?

I-Edukacja polonistyczna:

Spotkanie z literą ,,Ż,ż”

Wejdź na stronę: https://www.youtube.com/watch?v=OD7RNIb4l6E

Przyglądnij się jak wygląda literka ,,ż.Ż”- przeczytaj teksty z podręcznika str. 46-47 (ćw. utrwalające) i napisz e-Lekcja w j. polskim (zeszyt), a następnie zapisz w nim wyrazy z ,,ż”, które znajdują się w podręczniku na str.46 pod obrazkiem ,,żaby”. Podziel te wyrazy na sylaby. Kolejno wybierz sobie 3 wyrazy z ,,ż” i ułóż z nimi zdania. Swoją pracę odeślij na mój e- mail.

II-Wychowanie fizyczne

Zaproś Rodziców na spacer do Waszego ogrodu i zachęć Ich do wspólnej zabawy z wykorzystaniem piłki ( Kto dalej rzuci?, Kto rzuci piłkę do celu? Kto wyżej podrzuci?, Kto lepiej kozłuje?).

III- Edukacja matematyczna

Wejdź w link utrwalający naukę  dodawania wewnątrz drugiej dziesiątki: https://www.youtube.com/watch?v=pN8hW4DfUtQ

Następnie napisz e-Lekcja w zeszycie do matematyki z kolejnym numerem, datą , a następnie  przepisz treść zadań z treścią i postaraj się je rozwiązać.

Zad1.

Na płocie usiadło 11 wróbli. Potem przyleciały kolejne 4 wróble. Ile wróbli siedzi na płocie?

Zad.2.

Darek miał 15 złotych. Kupił figurkę dinozaura za 10 złotych.
Ile pieniędzy mu zostało?

 

IV-Edukacja muzyczna

Wejdź na stronę https://www.youtube.com/watch?v=iPUqnkcqtSA,

a będziesz mógł  w śpiewanej formie poznać kolejność liter w alfabecie.  Następnie wejdź na stronę https://www.youtube.com/watch?v=yNLqW1kp9Pw i utrwal sobie słowa i muzykę poznanej piosenki o wiośnie.

 

Środa, 01.04.2020r.

Blok tematyczny: Witamy wiosnę

Temat: Wiosna nad rzeką

I-Edukacja polonistyczna

Spotkanie z literą ,, rz, RZ”

Przypomnij sobie teksty z podręcznika str. 46-47. Napisz w zeszycie do j. polskiego  e-Lekcja z kolejnym numerem i datą, pod nią zapisz wyrazy i dodaj informacje:

( przykład: morze- 4 głoski, 5 liter, 2 sylaby)

rzuca-

Marzena-

brzoza-

rzeczka-

kalendarz-

Wyślij do mój e-mail  wykonane zadanie.

Wejdź w link utrwalający pisownię wyrazów z ,,rz” https://www.youtube.com/watch?v=tjxG49jZSSw

II-Edukacja matematyczna

Wejdź w stronę https://www.matzoo.pl/klasa1/wybierz-zegar_6_345, ćwicz i utrwalaj umiejętność znajomości godzin na zegarze wykonując ćwiczenie :,, Która godzina?”, ,,Wybierz zegar”.

Następnie napisz e-Lekcja w zeszycie do matematyki kolejnym numerem, datą ( zwróć uwagę, że to już kwiecień). Zapisz zadania:

Zad. 1.Oblicz i wstaw znak; <,>,=

14 + 1 ___ 13 – 10                   1 + 10 ___ 13 + 1             14 - 2 ___ 2 + 8

15 + 0 ___ 9 + 1                       13 - 3 ___ 7 + 3                 15 - 1 ___ 11 + 2       

Zad. 2 Karol miał 10 czekoladek. Dostał 3 czekoladki od mamy i 2 czekoladki od taty. Ile czekoladek ma Karol?   

III-Wychowanie fizyczne

Poproś rodziców o wyjście do ogrodu, abyś po Ich czujnym okiem mógł korzystać ze świeżego powietrza i wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu ćwiczyć swoją sprawność ruchową.

IV-Zajęcia komputerowe

Proponuję, abyś otworzył stronę: https://www.miniminiplus.pl/gry, która umili Ci ten trudny czas, w którym wszyscy znaleźliśmy się.

Czwartek, 02.04.2020 r.

Blok tematyczny: Dbamy o swoje bezpieczeństwo

Temat: Umiemy postępować ze zwierzętami

I-Edukacja polonistyczna

Wejdź w link https://www.youtube.com/watch?v=sUQhetQ-xQM oglądnij krótki film edukacyjny o zwierzętach domowych, a potem przypomnij sobie czytankę ,,Wściekły chomik”- podręcznik str.50 oraz ilustracje ze str. 51, które opowiadają o właściwej opiece w stosunku do naszych milusińskich, ale także przedstawiają zagrożenia ze strony zwierząt. Następnie napisz w zeszycie do j. polskiego e-Lekcja z kolejnym numerem i datą, a pod nią napisz zdania: Zwierzęta to nie zabawki. Każdy z nas musi dbać o swoje domowe  zwierzątko. Nie można źle traktować zwierząt!

II-Edukacja społeczna

Wejdź w link https://www.youtube.com/watch?v=2VjQgsCBDzM i posłuchaj rozmowy o zdrowiu psów i kotów  z lek. weterynarii Agnieszką Junik.

II-Edukacja matematyczna

Spotkanie z liczbą 16

Na rozgrzewkę otwórz sobie link https://www.matzoo.pl/klasa1/liczby-domino_4_338, a następnie napisz w zeszycie e- Lekcja z kolejnym numerem i datą, a następnie narysuj 10 tulipanów i 6 żonkili i podpisz 16. Wykonaj także działania:

10 +6=        11+5=      12+4=     13+3=      14 +2=      15 +1=

16-1=          16-3=        16-2=     16-4=     16-3=     16-6=

Piątek, 03.04.2020 r.

Blok tematyczny: Dbamy o swoje bezpieczeństwo

Temat: Wyruszamy na rowerowy szlak

I-Edukacja polonistyczna

Spotkanie z dwuznakiem  ,,dz, DZ”.

Rozpocznij zajęcia od mini testu: http://pisupisu.pl/klasa1/slowo-na-literke, potem

przypomnij sobie teksty z podręcznika str. 52-53. Odszukaj w nich wyrazy , w których występuję ,,dz”. Otwórz sobie stronę: https://www.youtube.com/watch?v=EK-UJIBDClk i zobacz jak poprawnie piszemy dwuznak ,,dz”. Następnie napisz e-Lekcja z kolejnym numerem i datą, po czym wypisz z podręcznika str.52  wyrazy znajdujące się pod,, ilustracją dzwonka” i z 4 z nich ułóż zdania. Swoją pracę odeślij do mnie.

 

II-Wychowanie fizyczne

Może poprosicie rodziców o ile pogoda dopisze na dworze,  aby sprawdzili stan Twojego rowerka po okresie zimowym i popilnowali was abyście mogli przejechać się na nim chociaż dookoła domu czy ogrodu. ( oczywiście  tylko w obecności rodziców).

 

III-Edukacja matematyczna

Na rozgrzewkę proponuje stronę z ,,puzzlami”-  https://learningapps.org/display?v=ka2wp6na, w której przypomnisz sobie dodawanie w zakresie 10, a potem stronę  https://learningapps.org/display?v=yknmv33a, w której przypomnisz sobie odejmowanie w zakresie 10.

Teraz napisz e-Lekcja w zeszycie do matematyki z numerem i datą , po czym napisz:

Zad.2 str. 21 ( jest to zadanie  podręcznika do matematyki), policz dzwoneczki złote i srebrne, wykonaj działanie, które powie nam ile jest ich razem? i napisz odpowiedź.

Następnie wykonaj w zeszycie zad. 3 str. 21 i odeślij do mnie.

Powodzenia!

 

IV-Edukacja plastyczna

Wejdź w stronę i narysuj samodzielnie prawdziwy rower https://www.youtube.com/watch?v=VdvJG48d73E, a ja chętnie obejrzę i ocenię Twoje dzieło, albo wykonaj rysunek dowolną techniką na temat,, Moja wymarzona wycieczka”.



Religia

Temat: Chrzest początkiem życia w wierze.

Wyjaśnienie głównych prawd katechezy: Bóg w chrzcie świętym bierze każdego z nas za rękę po to, by nas przyprowadzić do siebie. Jest to czas kiedy stawia On na sercu ochrzczonego człowieka taką niewidzialną pieczęć na znak, że jesteśmy Jego dziećmi. Jednak Pan Bóg pozwala nam być wolnymi. Do niczego nas nie zmusza. Dlatego właśnie rodzice, w imieniu swoich małych dzieci, muszą poprosić o chrzest. W czasie uroczystości chrztu cała rodzina Jezusa, wszyscy, którzy są zgromadzeni w Kościele, modlą się za dzieci, aby przez chrzest, a następnie przez całe swoje życie stawały się prawdziwymi dziećmi Bożymi.

Wykonaj ćwiczenia z podręcznika na str. 76- 77.

Piosenka: Com przyrzekł Bogu. – wysłuchaj piosenki na YouTube i zaśpiewaj ją razem z rodzicami.


Poniedziałek - 30.03.2020r. Temat: Niedziela Palmowa.

Fragment ewangelii: Uroczysty wjazd do Jerozolimy

1929 Gdy przyszedł w pobliże Betfage i Betanii, do góry zwanej Oliwną, wysłał dwóch spośród uczniów, 30 mówiąc: «Idźcie do wsi, która jest naprzeciwko, a wchodząc do niej, znajdziecie oślę uwiązane, którego jeszcze nikt nie dosiadł. Odwiążcie je i przyprowadźcie tutaj! 31 A gdyby was kto pytał: "Dlaczego odwiązujecie?", tak powiecie: "Pan go potrzebuje"». 32 Wysłani poszli i znaleźli wszystko tak, jak im powiedział. 33 A gdy odwiązywali oślę, zapytali ich jego właściciele: «Czemu odwiązujecie oślę?» 34 Odpowiedzieli: «Pan go potrzebuje». 35 I przyprowadzili je do Jezusa, a zarzuciwszy na nie swe płaszcze, wsadzili na nie Jezusa. 36 Gdy jechał, słali swe płaszcze na drodze. 37 Zbliżał się już do zboczy Góry Oliwnej, kiedy całe mnóstwo uczniów poczęło wielbić radośnie Boga za wszystkie cuda, które widzieli. 38 I wołali głośno: «Błogosławiony Król, który przychodzi w imię Pańskie*. Pokój w niebie i chwała na wysokościach».

(Łk 19,29-38)

Obejrzyj filmiki: https://youtu.be/IJLaQ7vfeS4,  https://youtu.be/peqDbXwz6Xo

Wyjaśnienie głównych prawd katechezy: W Niedzielę Palmową Pan Jezus uroczyście wjechał na osiołku do Jerozolimy. Niedziela Palmowa rozpoczyna obchody Wielkiego tygodnia, w którym bezpośrednio przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych. Słowa, które ludzie wykrzykiwali podczas tego wydarzenia, przypominają nam o tym, że On jest Królem całego świata. Radość, którą okazują ludzie, jest prawdziwa, bo każde spotkanie z Jezusem to wielka radość.

Wykonaj ćwiczenia z podręcznika na str. 85.

 

Czwartek 02.04.2020r. Temat: Spotkanie w Wieczerniku. Wielki Czwartek.

Fragment Ewangelii: OSTATNIA WIECZERZA

Przygotowanie Paschy*

2617 W pierwszy dzień Przaśników przystąpili do Jezusa uczniowie i zapytali Go: «Gdzie chcesz, żebyśmy Ci przygotowali Paschę do spożycia?» 18 On odrzekł: «Idźcie do miasta, do znanego nam człowieka, i powiedzcie mu: "Nauczyciel mówi: Czas mój jest bliski; u ciebie chcę urządzić Paschę z moimi uczniami"». 19 Uczniowie uczynili tak, jak im polecił Jezus, i przygotowali Paschę.

Wyjawienie zdrajcy*

20 Z nastaniem wieczoru zajął miejsce u stołu razem z dwunastu <uczniami>.

Ustanowienie Eucharystii*

26 A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: «Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje». 27 Następnie wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, mówiąc: «Pijcie z niego wszyscy, 28 bo to jest moja Krew Przymierza*, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów. 29 Lecz powiadam wam: Odtąd nie będę już pił z tego owocu winnego krzewu aż do owego dnia, kiedy pić go będę z wami nowy, w królestwie Ojca mojego»*. (Mt 26, 17-20.26-29)

Obejrzyj filmik: https://youtu.be/jK9NeNhxqsc

Teraz spójrzcie na obrazek na stronie 86 w podręczniku, przedstawiający księdza sprawującego Eucharystię. Tak jak Pan Jezus na Ostatniej Wieczerzy mówił do uczniów oraz dał im swoje Ciało i Krew, tak ksiądz podczas Mszy Świętej w imieniu Pana Jezusa wyjaśnia nam Pismo Święte oraz daje nam Ciało i Krew Jezusa pod postaciami chleba i wina. Pan Jezus nas bardzo kocha. Zaprasza nas na tę ucztę, żeby z nami świętować. Nie możecie w pełni jeszcze uczestniczyć we Mszy św., ale możecie zadbać o to, aby dobrze się do niej przygotować.

Rozwiąż ćwiczenia w podręczniku na stronie 86-87. Pokoloruj obrazki – monstrancję, tabernakulum i ołtarz.



Język angielski 

 

Poniedziałek 06.04.2020 lekcja nr 5 według planu lekcji

Otwórz podręcznik na stronie 53.

Zadanie 2: Look, read and say „like” or „don’tlike”. Popatrz, przeczytaj i powiedz: „like” lub „don’t like”.

W zeszycie zapisz numer strony i zadania, czyli: Page 53 ex.2.Wybierz sobie 3 zdania i zapisz je w zeszycie. Na przykład:

Page 53 ex.2.

I like ice-cream.

I don’t like sandwiches.

I like oranges.

Gotowe zadanie prześlij na mój e-mail do oceny.

Otwórz ćwiczenia na stronie 33.

(Jeśli masz tę stronę już wykonaną podczas pierwszej, 2-tygodniowej kwarantanny, to tylko ją sobie przypomnij. Posłuchaj jeszcze raz nagrania do zadania 2).

W zad 1 – znajdź 5 różnic i powiedz na głos po angielsku nazwę jedzenia.

W zad 2 – posłuchaj nagrania i postaw właściwy znaczek.

Zdjęcie tej strony również prześlij do mnie mailem do oceny w formie „plusika” (jeśli już ją przesyłaliście, to nie musicie po raz drugi).

Możesz obejrzeć filmik – Wasu ulubieńcy Steve and Maggie, temat jedzenie: https://youtu.be/XIfqSGw2b14

Tutaj znajdziesz propozycje gier uczących słówek po angielsku, które umilą Ci czas ? :

https://www.eslgamesplus.com/fruits-vocabulary-memory-game-for-esl/

https://www.eslgamesplus.com/fast-food-esl-vocabulary-memory-game-hamburger-bread-hot-dog/

https://www.eslgamesplus.com/body-parts-esl-vocabulary-memory-game/

https://www.eslgamesplus.com/animals-colors-colours-clothes-numbers-english-vocabulary-game/

https://www.eslgamesplus.com/body-parts-esl-vocabulary-game-sea-battle-volley-game/

Ponadto nadal możesz wykonywać dodatkowe ćwiczenia i gry, doskonalące poznane słownictwo. Zachęcam dzieci do skorzystania:

https://elt.oup.com/student/goldsparks/level1

 

games – gry, picturedictionary – słowniczek obrazkowy, songs – piosenki.

 

Good luck! Powodzenia!



 

Poniedziałek, 06.04.2020 r.

 

Blok tematyczny: Dbamy o swoje bezpieczeństwo

Temat: Ostrożności nigdy nie za wiele

 

I-Edukacja polonistyczna, II.  Edukacja społeczna

 

Oglądnij bardzo mądry film edukacyjny na stronie https://www.youtube.com/watch?v=YZOw6JvT5Ug, a potem przypomnij sobie tekst pt. ,,Magda sama w domu”- podręcznik str. 54 i pomyśl jakie ważne sprawy zostały poruszone zarówno na filmie, jak i  w czytance.

Następnie napisz e- Lekcja w j. polskim z numerem i datą, a potem zapisz:

Ważne numery:  112- dzwoń, kiedy wydarzy się coś niedobrego i należy wezwać  pomoc.

999- numer Pogotowia Ratunkowego

997- numer Policji

998- numer Straży Pożarnej

 

III -Edukacja matematyczna

 

Na początek ćwiczenie: ,, Kolejności liczb”, które znajdziesz na stronie  https://www.matzoo.pl/klasa1/kolejnosc-liczb_4_314, a później napisz e- Lekcja w zeszycie do matematyki numerem, datą i kolejno:

Zad.1 Uporządkuj liczby od najmniejszej do największej

7, 3, 16, 10, 14, 4, 11, 8, 6, 13

Zad.2 Uporządkuj liczby od największej do najmniejszej

0, 15, 5, 9, 12, 3, 7, 2, 14, 4

 

Wtorek, 07.04.2020 r.

 

Blok tematyczny: Wielkanoc

Temat: Przygotowanie do Świąt Wielkanocnych

 

I-Edukacja polonistyczna

 

Otwórz podręcznik do j. polskiego na str. 74-75 i przeczytaj wiersz Małgorzaty Strzałkowskiej ,,Na wielkanocnym stole” następnie, napisz e-Lekcja w zeszycie do 
j. polskiego z  kolejnym numerem i datą , kolorem zielonym napisz ,,Na wielkanocnym stole” i przepisz do zeszytu tę  zwrotkę wiersza, która Ci się najbardziej podobała. Bardzo  proszę wykonać w Elementarzu Odkrywców- Ćwiczenia do j. polskiego zad. 1,2,3 str. 66-67- Powodzenia!

 

II-Wychowanie fizyczne

 

Może poprosicie rodziców o ile pogoda dopisze na dworze o wspólną zabawę np.

  • ,,Milowe kroki”- robimy jak największe kroki,
  • ,,Skaczące żabki”- skoki obunóż do określonego miejsca
  • Jest wiosna, a więc ,,mrówki” budują ,,mrowisko”- kto szybciej i kto więcej znajdzie drobnych patyczków?
  • Kto dalej rzuci patyczkiem?, a komu uda się rzucić do celu?
  • Kto ułoży najśmieszniejszą ,,figurę” z patyczków itp.

 

III- Edukacja plastyczna

 

,,Na wielkanocnym stole”- rysunek dowolną  techniką ( możesz skorzystać z ilustracji w podręczniku str. 74-75)- pracę odeślij do mnie.

 

IV-Edukacja matematyczna

 

Spotkanie z liczbą 17.

Rozpocznijmy od zabawy matematycznej ,,Jaka to liczba?”, którą znajdziecie na stronie: http://pisupisu.pl/klasa1/jaka-cyfra.

 Następnie napisz w zeszycie do matematyki eLekcja z numerem i datą oraz  narysuj w jednym rzędzie 10 jajek, a drugim 7 i pokoloruj tak aby przypominały świąteczne pisanki. Potem napisz działanie : 10+7=17, a pod spodem napisz : Zad.3 str.24 – podręcznik str.24 (wykonaj dwa przykłady na dodawanie i dwa przykłady na odejmowanie).

 

Środa, 08.04.2020 rok

 

Blok  tematyczny: Wielkanoc

Temat: Wielkanocne zwyczaje

 

Edukacja polonistyczna

 

O tradycjach i zwyczajach, a także symbolice Świat Wielkanocnych dowiesz się oglądając film edukacyjny na linku: https://www.youtube.com/watch?v=feWmihyw5eM .Oglądaj uważnie, a dowiesz się o wielu ciekawych sprawach. Następnie otwórz Elementarz Odkrywców Ćwiczenia do j. polskiego  na str. 68-69 i wykonaj zadanie 1,2,3,4. Na pewno sprawią Ci one wiele radości i przyjemności.

 

Edukacja matematyczna

 

Spotkanie z liczbą 18

Napisz sobie eLekcja w zeszycie do matematyki z numerem i datą, a pod spodem napisz :

10 +8=18 ( wykonaj do tego działania rysunek- narysuj np. 10 kółeczek i 8 trójkątów), a potem wykonaj zad.5 str.26- podręcznik do matematyki.

 

Wychowanie fizyczne

 

Proponuję abyście oglądnęli filmik na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=4COmxaiszd0 i spróbowali wykonać te ćwiczenia oczywiście pod bacznym okiem któregoś z rodziców.Znacie je wszystkie i na pewno nie będziecie  z nimi mieli kłopotu. Powodzenia!

 

 

 

 

 

Zajęcia komputerowe

Wejdź  na stronę: https://epodreczniki.pl/wczesnoszkolna/KL1_ORE_V9_WIOSNA_3_3_23_110_p3-,

Następnie kliknij na chmurkę w górnym lewym rogu, potem kliknij na dole w znaczek z ,,motylkiem- pojawi się na nim napis ,,Świąteczne zwyczaje”, następnie kliknij w,, klocek z puzzli” w górny prawy róg i rozpocznij pracę. Najpierw klikamy w głośnik, a na kolejnej stronie w dolnym lewym rogu pojawia się postać chłopczyka klikając w niego  wykonujemy dalsze ćwiczenia. Po zakończeniu tej serii zadań wróć do początku i kliknij  w ,,kostkę domino z cyfrą 4 oczek” i wykonuj następujące po sobie ćwiczenia. Po skończeniu tych zadań wróć znowu do początku i kliknij na serduszko”- miłej zabawy.

 

 

 

Wszystkim moim kochanym uczniom i ich rodzicom!

Przesyłam życzenia Radosnych Świąt Wielkanocnych, pokoju ducha, pogody w sercu i radości płynącej z faktu Zmartwychwstania Pańskiego, wiary w Boga i w ludzi. Umiejętności dostrzegania piękna tego świata, nadziei  na lepsze jutro oraz smacznego Święconego i mokrego dyngusa. Wychowawczyni Marta Lada.



Religia

Poniedziałek 06.04.2020r. – Temat: Pan Jezus umiera na krzyżu.

Na początku pomódl się w intencji ustania epidemii: Ojcze nasz ..., Któryś za nas cierpiał rany, Jezus Chryste, zmiłuj się nad nam.

Obejrzyj filmik:  https://youtu.be/IcKql6jn1mc

Wykonaj ćwiczenia w podręczniku na str. 88-89.



Środa, 15.04. 2020 r.

 

Blok tematyczny: Z wizytą na wsi

Temat: Na polu

Edukacja przyrodnicza

Wejdź w stronę i posłuchaj filmu edukacyjnego o ,,Polu”

https://www.youtube.com/watch?v=nWS6MHbPJz4, a na końcu tego filmu jest ciekawa propozycja zrobienia swojego ,,pola”- jeśli będziesz miał ochotę, to zapraszam Cie do tej zabawy, możesz zaprosić swojego rodzica i wówczas będzie jeszcze ciekawiej- ale nie jest to zadanie obowiązkowe.

 

Edukacja matematyczna

Ponieważ jesteśmy jeszcze w okresie Świąt Wielkanocnych zapraszam Cię do wykonania zadań  z Elementarza Odkrywców – Ćwiczenia  - zad.1,2,3,4 str. 86-87.

 

Wychowanie fizyczne

Spróbuj wykonać na dworze - Gry i zabawy z piłkami różnej wielkości- toczenie, rzut jak najdalej, rzut jak najwyżej, przeskok przez piłkę, podrzucanie, kozłowanie itp.

 

Zajęcia komputerowe

Spróbuj wykonać z pomocą komputera ćw. 1 str. 38 ( Elementarz Odkrywców- Informatyka).

 

 

Czwartek, 16.04.2020 r.

 

Blok tematyczny: Z wizytą na wsi

Temat: Na wiejskim podwórku

 

Edukacja polonistyczna

 

Spotkanie ze spółgłoską ,,ś,Ś”

Oglądnij króciutki film na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=qJBi25CzSlc, a   potem przypomnij sobie tekst z podręcznika str. 60 -61. Kolejno napisz eLekcja w zeszycie do j. polskiego numerując ją i wpisując datę, następnie przepisz zdania ( wyrazy z literką ,,ś” napisz zielonym kolorem).

  1. Kobyła Jaśmina je
  2. Struś skubie pióra z ogona.
  3. Gęś Gęgula to wielka mądrala.
  4. Ślimak się ślizga na listku sałaty.

Edukacja matematyczna

Napisz e-Lekcja z kolejnym numerem i data w zeszycie do edukacji matematycznej, a następnie napisz:

Zad.1

11- to jedna dziesiątką , 1 jedność

13- to jedna dziesiątka,   3 jedności

18- to jedna dziesiątka, 8 jedności

Po czym wykonaj zadanie 2 i 3 –podręcznik do matematyki str. 27.

 

Edukacja muzyczna

Utrwalajcie sobie słowa piosenki( wszystkie 3 zwrotki) ,,Maszeruje wiosna” –Elementarz odkrywców muzyka str.63 (na płycie nr 26), a następnie posłuchajcie na płycie kolejnych piosenek, melodii, które są związane z powitaniem wiosny i Świętami Wielkanocnymi (będzie to ,,Gaiczek zielony” oraz ,,Wieziemy kogucika”)- podręcznik do muzyki str.65-66- miłego śpiewania.

 

Piątek, 17.04.2020 r.

 

Blok tematyczny: Z wizytą na wsi

Temat: Zwierzęta wokół nas

 

Edukacja polonistyczna

Spotkanie ze spółgłoską miękką: ,,Si, si”

Proszę przypomnij sobie tekst ze str.60-61, po czym napisz e-Lekcja w zeszycie do edukacji polonistycznej z kolejnym numerem i datą oraz ułóż zdania z wyrazami: Kasia, osiołek, siedem- powodzenia. Po czym utrwal sobie pisownie literek ,,ś, si; wchodząc na stronę : http://pisupisu.pl/klasa1/si-i-s-wybierz-naukahttp://pisupisu.pl/klasa1/si-i-s-.

 

Wychowanie fizyczne

Ćwiczenia i zabawy na czworakach. Dziecko naśladuje pieska, kotka (kot robi „Koci grzbiet”, utula się do snu, wdrapuje się na łóżko itp.), bociana (stoi na 1 nodze), itp. Naśladując głosy pokazywanych zwierząt.( wszystkie ćwiczenia wykonujemy pod czujnym okiem osoby dorosłej).

 

Edukacja matematyczna

Spotkanie z liczbą 19

Napisz sobie e-Lekcja w zeszycie do matematyki z numerem i datą, a pod spodem napisz :

Zad.1,2 str.28- podręcznik.

 

Edukacja techniczna, plastyczna                                                                                             

Proszę wykonać pracę plastyczną pod hasłem: ,,Zwierzęta z wiejskiego podwórka”. Możesz  wykorzystać  takie materiały jak: biała kartka A4, tekturowy talerzyk , farby , nożyczki, papier kolorowy, waciki. Oto 3 propozycje, z których możesz skorzystać i dodać coś od siebie:

 

 

 

 

 

 

 

 



Język angielski

Czwartek 16.04.2020 lekcja nr 5 według planu lekcji

Otwórz podręcznik na stronie 54.

Zadanie 1: Listen, point and repeat. Posłuchaj, pokaż na obrazku w zad 2 i powtórz.

Zadanie 2: Listen and sing the song. Posłuchaj i zaśpiewaj piosenkę. (Tekst piosenki jest na stronie 80 w podręczniku).

Zapisz w zeszycie nowe słowa:

bread – chleb

butter – masło

honey – miód

jam – dżem

cheese – ser

ham – szynka

W ćwiczeniach wykonaj str 34 zad 1 i 2.

Zdjecia słówek zapisanych w zeszycie oraz wykonanej strony w ćwiczeniach prześlij do mnie mailem w celu oceny.

Good luck! Powodzenia!



Religia

Czwartek 16.04.2020r. - Temat: Błogosławieństwo pokarmów w Wielką Sobotę.

Katechizm str. 90-92

Na początku pomódl się w intencji ustania epidemii: Ojcze nasz ...,

Wysłuchaj piosenki: https://youtu.be/l6djoOEjwNY

Obejrzyj filmiki, będą one pomocom do wykonania zadań w podręczniku: https://youtu.be/yWt516tkSPQ; https://youtu.be/PSMcPXs-1vM

Święcenie pokarmów w wielką Sobotę jest starą polską tradycją. Należy o nią dbać i ją rozumieć. Warto też przekazywać ją innym. Pokarmów poświęconych w wielką Sobotę nie zjadamy od razu, ale dzielimy się nimi przy śniadaniu w Niedzielę Zmartwychwstania, składając sobie życzenia. W tym roku z powodu panującej epidemii nie będzie można przyjść do kościoła, aby poświęcić pokarmy. Obrzędu błogosławieństwa należy dokonać w domu przed śniadaniem wielkanocnym. Wykonaj ćwiczenia z podręcznika na str. 91-92. Baranek – przypomina on o nocy paschalnej…; chleb – przypomina o nakarmieniu …; jajko – symbol nowego życia…; sól – ma nas chronić….; pieprz i chrzan – symbol gorzkich….; babka – pamiątka baranka…;



Zajęcia logopedyczne

Głoska [cz] w nagłosie:

POŁĄCZ  SYLABY TAK,  BY POWSTAŁY SŁOWA, NARYSUJ OBRAZKI

NARYSUJ OBRAZKI

CZU

KOLADA

CZOŁG

CZO

WIEK

CZEPEK

CZAP

NO

CZAJKA

CZE

ŁO

CZUPIRADŁO

CZAJ

BEK

CZTERY

CZY

KA

CZAROWNIK

CZÓŁ

TANKA

CZARNY

CZŁO

NIK

CZERWONY

Głoska [cz] w wygłosie:

POŁĄCZ W PARY WG PIERWSZEJ GŁOSKI

NARYSUJ OBRAZKI

MECZ

MLECZ

WARKOCZ

BRODACZ

MIECZ

KRÓLEWICZ

PALACZ

PORĘCZ

KLACZ

PŁACZ

KLUCZ

BIEGACZ

WŁAMYWACZ

APACZ

PUCHACZ

BOGACZ

   

 

 

 

 

 

Głoska [cz] w śródgłosie:

NARYSUJ OBRAZKI

WYKREŚL JEDNĄ LITERĘ BY WYRAZ MIAŁ SENS

TACZKA

KACZKA

OCZOY

MAGCZUGA

PACZKA

FOCZKA

PAJĘCZYJNA

UCZEŃA

WNUCZKA

BUŁECZKA

PIECZĄTKIA

KOLCZYLKI

WŁÓCZKA

DONICZKA

KONICZYNYKA

TĘCZAZ

 


Poniedziałek, 20.04.2020 r.

Blok tematyczny: Z wizytą na wsi

Temat: W wiejskiej zagrodzie

 

Edukacja przyrodnicza

Na początku  zachęcam Cię do oglądnięcia krótkiego filmu o zwierzętach na wsi, znajdziesz go na linku: https://www.youtube.com/watch?v=xrgowwp1V-U, a następnie napisz e-Lekcja w zeszycie do przyrody i przepisz do niego 3 pierwsze zdania z tekstu-  podręcznik Elementarz Odkrywców str. 62 ( jeśli znajdziesz ilustrację któregoś ze zwierząt przedstawionych na filmie lub w podręczniku, to zachęcam abyś ją wkleił i podpisał to zwierzę).

 

Edukacja polonistyczna

Wykonaj polecenie 5,6 oraz 7 w Ćwiczeniach-  Elementarz Odkrywców.

 

Edukacja matematyczna

Napisz e-Lekcja w zeszycie do matematyki z numerem i datą , po czym wybierz jedną z dwóch tabeli i wykonaj działania w zeszycie według wzoru( najpierw znajdź dwie liczby, które po dodaniu dadzą wynik10, a później dodaj do niej pozostałą liczbę- powodzenia).

 

Wtorek, 21.04.2020 rok

Blok tematyczny: Z wizytą na wsi

Temat: Zapraszamy gości

 

Edukacja polonistyczna

 Na początku zapraszam Cię na stronę: https://www.youtube.com/watch?v=44dL91Z-v-I, do wysłuchania wiersza Pana Jana Brzechwy ,,Kwoka”, po czym otwórz podręcznik do j. polskiego str. 64 i bardzo Cie proszę abyś sam spróbował przeczytać ten wiersz ( widzicie sami po przeczytaniu tego wiersza jaką niegrzeczną, niegościnną i źle wychowaną była kwoka). Teraz pora do pracy pisemnej: otwórz Ćwiczenia do j. polskiego i wykonaj zadania 1,2 str. 55 oraz 3,4 str. 56.

 

Wychowanie fizyczne

,,Rzuty do celu” – zabawy na przydomowym podwórku ( w obecności dorosłej osoby).

 

Edukacja społeczna

Poznaj zasady dobrego zachowania się przy stole wchodząc na stronę: https://www.youtube.com/watch?v=-E5CuzKPOgw, myślę, że każdy z Was będzie już teraz mógł zaimponować innym kolegom lub koleżankom wiedzą z tego tematu.

 

Edukacja matematyczna

Spotkane z liczbą : 20

Bardzo proszę Was o napisanie e-Lekcja w zeszycie do matematyki z numerem i datą, a później napisz i wykonaj w zeszycie : Zad 2,3 str. 29 ( podręcznik do matematyki).

Środa, 22.04.2020 rok

 

Blok tematyczny: W świecie wyobraźni

Temat: Lubimy fantazjować

 

Edukacja polonistyczna

Proszę, abyście otworzyli podręcznik do j. polskiego  na str. 66 i przeczytajcie tekst  Zofii Staneckiej ,,Rysunek”. Następnie napiszcie w zeszycie do j. polskiego e-Lekcja z kolejnym numerem i datą, a pod spodem napiszcie  2 pierwsze zdania z czerwonej ramki, która znajduje się pod tekstem, który przed chwila czytaliście. Po czym wykonaj ćw. 2 i 3 str. 57- Ćwiczenia do j. polskiego.

 

Edukacja matematyczna

Wykonaj w Ćwiczeniach do matematyki zad. 1,2,3 str. 38. Jeśli będziesz miał ochotę to zapraszam Cię na stronę:  https://www.matzoo.pl/klasa1/liczby-domino_4_338, gdzie poćwiczysz swoje umiejętności matematyczne.

 

 

Wychowanie fizyczne

Spacer na świeżym powietrzu po własnym ogrodzie lub podwórku pod opieką rodziców.

 

Zajęcia komputerowe

Wykonaj na swoim komputerze ćw. 1,2 str. 44( elementarz Odkrywców – Informatyka).

 

Czwartek, 23.04.2020 r.

 

Blok tematyczny: W świecie wyobraźni

Temat: Fantazja- sposób na nudę.

 

Edukacja polonistyczna

Proszę abyście przeczytali w podręczniku na str. 67 wiersz Natalii Usenko  ,,Fantazja”, a następnie wykonajcie w Ćwiczeniach do j. polskiego zad.4,5 str. 58.

 

Edukacja plastyczna

Wykonaj na kartce z bloku polecenie z ćw. 4 str. 67- Podręcznik do j. polskiego.

 

Edukacja matematyczna

Utrwal sobie umiejętność dodawania i odejmowania liczb w zakresie 20- wykonując polecenie 1,2,3 z Ćwiczeń matematycznych str. 39.

 

Piątek, 24.04. 2020 r.

Blok tematyczny: W świecie wyobraźni

Temat: Ciekawe opowieści

 

Edukacja polonistyczna

Wprowadzenie liter – spółgłoski miękkiej: ć, Ć- Zapraszam cie na stronę https://www.youtube.com/watch?v=AU-If0MsM2A, a teraz otwórz podręcznik na str. 68 i postaraj się przeczytać jak potrafisz najpiękniej tekst, który znajduje się na tej stronie ( zaznacz ołówkiem wszystkie wyrazy , w których znajdziesz literę ,,ć”). Następnie otwórz Ćwiczenia do j. polskiego na str. 59 i napisz małą, i wielką literę ć, Ć, potem wyrazy z tą literą, a kolejno wykonaj polecenie 1,2,3 str. 59.

 

Wychowanie fizyczne

,,Rzuty i chwyty piłką w parach”- Uśmiechnij się jak potrafisz najpiękniej do rodziców i poproś, aby któreś z nich poćwiczyło z Tobą.

 

Edukacja matematyczna

Poćwicz swoje myślenie matematyczne rozwiązując zad.4,5 i 6 z Ćwiczeń Matematycznych str. 40.

 

 

Edukacja muzyczna

Wejdź na stronę : https://www.youtube.com/watch?v=RMTBeqGpcOg i spróbuj nauczyć się wspólnie z ,,Fasolkami” piosenki o ,,Fantazji”:

 

Bo fantazja, fantazja, bo fantazja jest od tego, aby bawić się, aby bawić, aby bawić się na całego (2), fantazja, lalalalalala lalalalala.

 

To szkiełko wszystko potrafi, na każde pytanie odpowie, wystarczy wziąć je do ręki i wszystko będzie różowe, wystarczy wziąć je do ręki, usypać ziarnko fantazji i już za chwile można dolecieć aż do gwiazdy.

 

Bo fantazja, fantazja, bo fantazja jest od tego, aby bawić się, aby bawić, aby bawić się na całego (2), fantazja, lalalalalala lalalalala.

 

To szkiełko nigdy nie płacze, zawsze jest w dobrym humorze, to szkiełko wszystko rozumie, każdemu chętnie pomoże, wystarczy wziąć je do ręki ziarnko fantazji dosypać i już za chwile można z panem Kleksem w świat pomykać.

 

Bo fantazja, fantazja, bo fantazja jest od tego, aby bawić się, aby bawić, aby bawić się na całego (2), fantazja, lalalalalala lalalalala.



Religia

Poniedziałek 20.04.2020r. - Temat: Uroczystość Zmartwychwstania Jezusa.

Katechizm str. 93-95.

Na początku pomódl się za swoją rodzinę: Pod Twoją obronę ….

W naszym życiu są takie chwile, kiedy jest nam smutno: choroba kogoś bliskiego lub sami jesteśmy chorzy, dostaniemy złą ocenę, nikt nie chce się z nami zaprzyjaźnić. Wiemy też, że po nich przychodzą chwile radosne – dobry stopień w szkole, na który długo czekaliśmy.

Aby dowiedzieć się, co takiego uczynił Pan Jezus odklej pisanki, które znajdują się z tyłu katechizmu w dodatku i wklej je w wolne miejsca na str. 95, a następnie je pokoloruj. „Jezus zmartwychwstał. Alleluja!”.

Obejrzyj filmik: https://youtu.be/hIsKS9L4g9w

Wykonaj ćwiczenia z podręcznika na str. 94-95, a poznasz symbole Zmartwychwstałego Chrystusa.

Podsumowanie treści:

  1. Jezus zmartwychwstał i żyje pośród nas. Alleluja!
  2. Niedziela jest pamiątką Zmartwychwstania Pana Jezusa.
  3. Z radością idziemy na Mszę Świętą.

Zadanie: Naucz się na pamięć pozdrowienia wielkanocnego.

A: „Chrystus zmartwychwstał, alleluja!”

B: „Prawdziwie zmartwychwstał, alleluja!”

Na koniec posłuchaj piosenki, jej słowa znajdują się na str. 93: https://youtu.be/diX38k_Be70

Czwartek 23.04.2020r. - Temat: Jezus wstępuje do nieba.

Katechizm str. 96-97.

Na początku pomódl się poniższą modlitwą:

„Dzisiaj, mój dobry i mądry Panie,

modlić się będę przez porównanie:

Jak do morza płynie strumyk –

tak ja do Ciebie płynąc chcę.

Jak do słońca leci motyl –

to ja też tak lecieć chcę.

Jak do gniazda wraca ptaszek –

też tak wracać ciągle chcę.

Jak do ula trafia pszczoła –

tak do Ciebie trafić chcę.

Tak ja słuchać Ciebie chcę.

Jak do ojca biegnie dziecko –

tak do Ciebie pobiec chcę.

Bo Ty, Boże, jesteś Ojcem –

Twymi dziećmi wszyscy są!

Bo u Ciebie jest dla wszystkich

Twych stworzonek wielki dom”.

(Br. T. Ruciński) 

 

Na początek zaznacz symbole Zmartwychwstałego Chrystusa (str. 97)

 

Na wcześniejszej katechezie, obejrzałeś film pokazujący co się wydarzyło po zmartwychwstaniu Pana Jezusa. Była tam, także scena ukazująca wniebowstąpienie Pana Jezusa.

Na pewno pytacie się nieraz rodziców, co to jest niebo? Jakiego koloru jest niebo? Z czym kojarzy nam się niebo? Co można zobaczyć na niebie? W sensie fizycznym, najczęściej wpatrujemy się w górę i dostrzegamy błękit nieba. W dzień możemy dostrzec na niebie chmury, słońce, przelatujące ptaki, czy samoloty. W nocy możemy dostrzec księżyc i gwiazdy.

W naszej wierze, niebo to siedziba Boga, mieszkanie aniołów i świętych, i cel stworzenia. Niebo nie jest miejscem w kosmosie. Jest stanem po tamtej stronie. Niebo jest tam, gdzie dzieje się wola Boża bez jakiegokolwiek sprzeciwu. Niebo jest wtedy, gdy życie osiąga swoją pełnię i szczęście. Takiego życia nie znajdzie się na ziemi. Kiedy z Bożą pomocą dojdziemy do nieba, czekać na nas będzie coś, „czego oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, w serce człowieka nie wstąpiło, to przygotował Bóg tym, którzy Go miłują” (1Kor 2, 9).

 

Pan Jezus, po swoim zmartwychwstaniu, 40 dni ukazywał się swoim apostołom, aby oświecić ich umysły oraz, aby rozumieli Pisma. Czterdziestego dnia „wyprowadził ich ku Betanii i podniósłszy ręce błogosławił ich. A kiedy ich błogosławił, rozstał się z nimi i został uniesiony do nieba. Oni zaś oddali Mu pokłon i z wielką radością wrócili do Jerozolimy, gdzie stale przebywali w świątyni, błogosławiąc Boga” (Łk 24, 50-53).

Pan Jezus powiedział: „W domu Ojca mojego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem” (J 14, 2-3).

Wykonaj ćwiczenie na str. 96. Znajdź 5 szczegółów, którymi różnią się obrazki, przedstawiające Wniebowstąpienie Pana Jezusa.

Na koniec zaśpiewaj piosenkę (str.96): https://youtu.be/Wr0IdNZPhk8



Język angielski

Poniedziałek 20.04.2020 lekcja nr 5 według planu lekcji

Zapisz w zeszycie: e-Lesson 20.04.2020

Otwórz podręcznik na stronie 55.

Zad. 3: Popatrz uważnie na obrazki i podpisy pod nimi, zapamiętaj pisownię wyrazów. Jeśli masz możliwość, zagraj w Bingo z pomocą kogoś z rodziców lub rodzeństwa. Rodzic czyta słowa w różnej kolejności, a Ty możesz np. zakrywać znalezione słowa małymi karteczkami. Gdy znajdziesz i zakryjesz wszystkie, powiedz: Bingo!

Zad. 4: Posłuchaj nagrania nr 2.7, po każdej wypowiedzi zatrzymuj, wskaż właściwy obrazek i powiedz jego numer.

Zad. 5: Co to jest? Powiedz i napisz w zeszycie. Spróbuj rozszyfrować angielskie wyrazy z pomieszanych literek. Są to słówka z tych, które poznaliśmy ostatnio.

Następnie otwórz ćwiczenia na stronie 68 – Unit 5 Literacy.

Zad. 1: Napisz po śladzie wszystkie wyrazy i weź w kółko właściwy, zgodny z obrazkiem.

Zad 2: Narysuj wymyśloną przez Ciebie kanapkę (używaj słów, które już znasz). Następnie napisz pod rysunkiem nazwy jedzenia które pojawiło się na Twojej kanapce J

Gotowe zadania prześlij na mój e-mail w celu sprawdzenia i oceny.

 

Czwartek 23.04.2020 lekcja nr 5 według planu lekcji

Zapisz w zeszycie: e-Lesson 23.04.2020

Otwórz podręcznik na stronie 56.

Zad. 1: Posłuchaj uważnie historyjki o Twoich ulubieńcach: Swich, Roly and Tricky, patrząc jednocześnie na obrazki. Nagrania możesz posłuchać dwa razy lub nawet więcej J

Zapisz w zeszycie zdania:

I like cheese. – Lubię ser.

I don’t like cheese. – Nie lubię sera.

Do you like pizza? – Czy ty lubisz pizzę?

Do you like jam? – Czy ty lubisz dżem?

Następnie otwórz ćwiczenia na str 35.

Zad 1: Posłuchaj nagrania (możesz kilka razy) i wstaw w tabeli odpowiedni znaczek.

Zad. 2: Posłuchaj nagrania (możesz kilka razy) i weź w kółko właściwe zdanie.

Możesz zrobić też zadanie Extra fun i narysować w zeszycie.

Nagrania do ćwiczeń są na stronie: https://elt.oup.com/student/goldsparks/audio?cc=pl&selLanguage=pl

 

Gotowe zadania prześlij na mój e-mail w celu sprawdzenia i oceny.

 



 Poniedziałek, 27.04.2020 r.

Blok tematyczny: W świecie wyobraźni

Temat: O zachowaniu w teatrze

 

Edukacja społeczna

,,Teatr” – to magiczne miejsce, w którym zarówno dzieci jak i dorośli oglądając sztuka teatralną wzruszają się, płaczą  lub śmieją. Oglądnijcie krótki film , a dowiecie się więcej o tym, kto pracuje nad tym abyśmy mogli siedząc w wygodnych fotelach oglądnąć cały spektakl. Otwórzcie stronę https://www.youtube.com/watch?v=TkBHN9TYP-0, i posłuchajcie…

Edukacja polonistyczna

Wprowadzenie zapisu spółgłoski miękkiej ,,ci, Ci”

Proszę o przeczytanie w podręczniku str. 69 i wykonanie w Ćwiczeniach do j. polskiego zad. 1,2,3 str. 60

Następnie napisz e-Lekcja w zeszycie do j. polskiego trzy zdania:

  1. Teatr to ciekawe miejsce.
  2. Kiedy oglądamy przedstawienie jesteśmy cicho.
  3. Cieszymy się grą aktorów i nagradzamy ich oklaskami.

Edukacja matematyczna

Wykonaj w Ćwiczeniach do matematyki zad. 1,2,3 str. 41.

 

Wtorek, 28.04.2020 r.

Blok tematyczny: W świecie wyobraźni

Temat:  Aktorzy w teatrze lalek

 

Edukacja polonistyczna

Przeczytaj teks ze str. 72 pt. ,,Kto się tak kłóci?”- po czym napisz e-Lekcja w zeszycie do j. polskiego, a pod nią wykonaj zad. 2 z Podręcznika do j. polskiego str. 73.

Wychowanie fizyczne

Zabawy bieżne na świeżym powietrzu.

Edukacja matematyczna

Na rozgrzewkę proponuję Wam ,,Matematykę w praktyce”- na https://www.matzoo.pl/klasa1/najwieksza-liczba-w-zakresie-20_4_285, następnie cała klasa  rozwija myślenie matematyczne  wykonując – zad. 1,2,3 str.41 –  z Ćwiczeń  matematycznych.

Edukacja techniczna

Wejdź na strony : https://www.youtube.com/watch?v=pRMXWxPT3b4 ( tam znajdziesz propozycję kukiełki- zwierzątka) lub na https://www.youtube.com/watch?v=wAVTm1nNFx8, tutaj znajdziesz propozycje ,,zabawki zajączka”, który może występować w twoim domowym teatrzyku.

 

 

Środa, 29.04.2020 rok

 

Blok tematyczny: W świecie wyobraźni

Temat:  Bawimy się w teatr

 

Edukacja polonistyczna

Otwórz podręcznik do j. polskiego na str. 73- wykonaj polecenie 1 z tej strony po czym napisz e-Lekcja w zeszycie do j. polskiego, a pod nią zdania:

Jak wygląda teatr? Teatr to: scena, aktorzy, dekoracje, reflektory, kurtyna i widzowie.

Oraz wykonaj zad. 4,5 str. 61 z Ćwiczeń do j. polskiego.

Edukacja matematyczna

Bardzo proszę o wykonanie zad.1,2,3 ze str. 42- Ćwiczenia Matematyczne.

Wychowanie fizyczne

Zabawy skoczne na świeżym powietrzu.

Zajęcia komputerowe

Kilka tygodni temu poprosiłam Was, abyście przeczytali pierwszy rozdział ,,Przygód Kubusia Puchatka” , myślę ,że ten film Wam je przypomni: https://www.cda.pl/video/4193512e5, - miłego oglądania.

 

Czwartek, 30.04. 2020 rok

 

Blok tematyczny: W świecie wyobraźni

Temat:  To już wiem, to już potrafię

 

Edukacja polonistyczna

Kończymy w tym tygodniu Ćwiczenia do j. polskiego część 3, dlatego też proszę wykonać w nich dzisiaj zad 1,2,3, 4 str.63-64- powodzenia. Zachęcam Was też do czytani teksów na końcu podręcznika do j. polskiego, jest ich kilka, ale znajdźcie czas i doskonalcie technikę płynnego czytania- bardzo Was o to proszę.

Edukacja matematyczna

Napisz e-Lekcja w zeszycie do matematyki i wykonaj w nim zad. 3, 4  str. 30- Podręcznik do matematyki.

Edukacja muzyczna

Wejdź na stronę i posłuchaj piosenki, której teraz będziemy się uczyć ( utrwalaj także piosenkę o fantazji) : https://www.youtube.com/watch?v=cZ-nwKdwPc4, a to słowa piosenki:

Moja planeta jest całkiem nie z tej ziemi

Moja planeta nie ma ceny

Moja planeta jest rano niewyspana

Moja planeta jest tam gdzie Ty i mama.

 

Moja planeta nie spadła tu z księżyca

 Moja planeta to tajemnica

Moja planeta raz zimna raz przegrzana

 Moja planeta jest tam gdzie Ty i mama.

 

Ref. SOS - to Ziemia woła ludzi

 Jutro tlen już trudniej będzie zbudzić

 SOS - ratujmy siebie sami

 SOS - do siebie wysyłamy

 

Moja planeta miłości się nie boi

Moja planeta broń rozbroi

 Moja planeta zna dobre obyczaje

 Moja planeta nam wszystkim dłoń podaje

Ref. SOS - to Ziemia woła ludzi...

SOS! SOS! SOS!) Tak to prawda Ziemia była cierpliwa

 Ale teraz musi Teraz musi być żywa

Ref. SOS - to Ziemia woła ludzi... x2 (SOS! SOS! SOS! ... )

 

Poniedziałek, 04.05 2020 rok

 

Blok tematyczny: W świecie wyobraźni

Temat:  To już wiem, to już potrafię

 

Edukacja polonistyczna

Jak już pisałam kończymy w tym tygodniu Ćwiczenia do j. polskiego część 3, dlatego też proszę wykonać w nich dzisiaj zad 5,6,7,8 str.64- 65 powodzenia.

Wychowanie fizyczne

Gry i zabawy dowolne na świeżym powietrzu rozwijające sprawność ruchową u dzieci.

Edukacja matematyczna

Napisz e-Lekcja w zeszycie do matematyki i wykonaj w nim zad. 5 str. 31- Podręcznik do matematyki ( wykonaj sobie pomocniczy rysunek w zeszycie

  • Kółeczka- to kury ( jeśli dorysujesz im kreseczki, to będą ich nogi)
  • Trójkąciki – to kaczki
  • Prostokąty – to kozy
  • Kwadracik – to gęś

Życzę Wam  miłej zabawy w liczeniu nóg zwierząt.

Edukacja przyrodnicza

Zachęcam Was do oglądnięcia filmu edukacyjnego o tematyce przyrodniczej ,,Co to jest las?” - na stronie https://www.youtube.com/watch?v=31z7hEiIDVs, - miłego oglądania.

 



Religia

Klasa I

Poniedziałek 27.04.2020r.

Temat: Zesłanie Ducha Świętego. Katechizm str. 98-99

  1. Modlitwa: „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu …”
  2. Nawiązanie do poprzedniej katechezy:
  • Co zrobił Pan Jezus po Zmartwychwstaniu? (wstąpił do nieba)
  • Czy to znaczy, że zostawił apostołów samych? ?
  • Co Pan Jezus obiecał apostołom?
  1. 3. Sytuacja egzystencjalna:

 Kiedy Pan Jezus wstępował do nieba, obiecał apostołom, że ześle na ziemię Ducha Świętego.

Wykonują ćwiczenie w podręczniku: Z dodatku wytnij elementy i przyklej w odpowiednim miejscu str. 98 (Zesłanie Ducha Świętego według Dz 2, 1-4).

  1. Wyjaśnienie głównych prawd katechezy:

Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić. (Dz 2, 1-4)

Pan Jezus obiecał uczniom, że nie zostawi ich samych. Swoją obietnicę spełnił pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu. Posłał na ziemię Ducha Świętego, aby nauczał i obdarzył każdego z nas swoimi darami. Duch Święty jest niewidzialny, ale odczuwamy Jego działanie, np. pomaga nam w trudnych chwilach. Jest przedstawiany za pomocą symbolu (gołębicy).

  1. Zastosowanie życiowe:

Duch Święty pomaga nam, obdarza nas swoimi darami, abyśmy stawali się odważni i pełni dobroci. Ćwiczenie w podręczniku str. 99: Połącz kropki i odczytaj, jakie dary możemy otrzymać od Ducha Świętego. Połącz kropki i pokoloruj obrazek, a dowiesz się, w jakiej postaci przedstawiany jest Duch Święty.

  1. Modlitwa: posłuchaj piosenki - https://youtu.be/KDPsgIxr8qI

 

Czwartek 30.04.2020r.

Temat: Jezus czeka na nas w kościele. Katechizm str. 100-101.

  1. 1. Modlitwa: „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu …”.
  2. Nawiązanie do poprzedniej katechezy:
  • Gdzie przebywali uczniowie podczas Zesłania Ducha Świętego?
  • Kiedy nastąpiło Zesłanie Ducha Świętego?
  • Jak wyglądało Zesłanie Ducha Świętego? ?
  • Jaki jest symbol Ducha Świętego?
  1. Sytuacja egzystencjalna:

Zabawa – co to za miejsce:

Przykład: Jest to miejsce, gdzie są wygodne fotele ustawione w rzędach, reflektory, duży ekran – kino. II przykład: Jest tam dużo ławek ustawionych w rzędach, obrazy, świece, ołtarz, itp.  – kościół.

Kościół jest takim miejscem, gdzie możemy się zawsze spotkać z Panem Jezusem.

Kościół to Dom Boży, w którym zawsze czeka na nas Pan Jezus. Możemy do Niego przychodzić codziennie, nie tylko na niedzielną Mszę Świętą. W każdej wolnej chwili możemy odwiedzić Jezusa w kościele i porozmawiać z Nim o swoich sprawach.

  1. Wyjaśnienie głównych prawd katechezy:

A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata. (Mt 28, 20)

Jezus wypełnił swoją obietnicę i pozostał z nami, ale ukryty w Najświętszym Sakramencie. Jest więc z nami w każdej Mszy Świętej i pozostaje cały czas w kościele, o czym przypomina wieczna lampka, która nieustannie się świeci. Wieczna lampka jest znakiem obecności Jezusa w tabernakulum. Światło to przypomina Go jako wieczną światłość.

Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. (Mt 11, 28)

  • Kogo Pan Jezus zaprasza? (utrudzonych i obciążonych, czyli smutnych, którzy mają jakieś problemy) • Co Pan Jezus uczyni, kiedy do Niego przyjdziemy? (pokrzepi nas, doda nam otuchy, wysłucha nas, pocieszy, pomoże rozwiązać problemy)
  1. Ćwiczenie w podręczniku: Pokoloruj wieczną lampkę - str. 100. Znajdź drogę do kościoła – str.101. Napisz według wzoru! (napis – Jezus czeka na nas w kościele).
  2. Modlitwa: Zaśpiewaj piosenkę pt. „Jezus jest tu” - https://youtu.be/MOmnfB_Knf8

 „1. Jezus jest tu, Jezus jest tu!

O, wznieśmy ręce, wielbiąc Jego Imię!

Jezus jest tu!

  1. Pan jest wśród nas…
  2. Bóg kocha nas…”


Poniedziałek 27.04.2020 lekcja nr 5 według planu lekcji

Zapisz w zeszycie: e-Lesson 27.04.2020

Otwórz podręcznik na stronie 57.

Zad. 1: Posłuchaj nagrania nr 2.9, jest to piosenka, tekst jest na stronie 80 – tytuł Favourite food. Spróbuj zaśpiewać razem z płytą.

Zad. 2: Narysuj swoją ulubioną pizzę i podpisz jej składniki, używając poznanych słów (np. ham, cheese itd.)

Gotowe zadania prześlij na mój e-mail w celu sprawdzenia i oceny.

Otwórz ćwiczenia na stronie 69 – Literacy 2.

Zad. 1: Przeczytaj i napisz po śladzie. Następnie przy obrazkach z jedzeniem które osoby lubią, postaw znaczek „v”, a przy obrazkach z jedzeniem którego osoby nie lubią, postaw znaczek „x”.


Czwartek 30.04.2020 lekcja nr 5 według planu lekcji

Zapisz w zeszycie: e-Lesson 30.04.2020

Sprawdź swoje wcześniejsze notatki z lekcji, a następnie spróbuj przetłumaczyć zdania na angielski:

Ja lubię pizzę. - …

Ja nie lubię sera. - …

Ja lubię wodę. - …

Ja nie lubię kanapek. - …

Otwórz ćwiczenia na stronie 36.

Zad.1: Napisz słowa po śladzie. Następnie policz, ile ich jest na obrazku, wpisz liczbę w kratki i powiedz na głos: np. 5 oranges itd.

Zad. 2: Posłuchaj i weź w kółko właściwy rysunek.

Zad.Extra fun – dla chętnych: Narysuj piknik. Podpisz pięć rzeczy. Staraj się używać słów które poznaliśmy w tym dziale.

Nagrania do ćwiczeń są na stronie: https://elt.oup.com/student/goldsparks/audio?cc=pl&selLanguage=pl

Gotowe zadania prześlij na mój e-mail w celu sprawdzenia i oceny.

 



Religia

Poniedziałek 04.05.2020r.

Temat: Pan Bóg mówi do nas w naszym sumieniu. Katechizm str. 104-105.

  1. Modlitwa: „Aniele Boży”.
  2. Nawiązanie do poprzedniej katechezy:
  • Jak inaczej nazywa się Dom Boży? (kościół),
  • Kto czeka na nas w tym domu? (Pan Jezus),
  1. Wyjaśnienie głównych prawd katechezy:

Naszym celem jest szczęście – niebo, które przygotował dla nas kochający Bóg. On chce, abyśmy tam dotarli. Czasem człowiek nie wie, jaką drogą ma iść, jak postępować, aby być szczęśliwym. Dlatego Pan mówi do człowieka w jego sercu, w jego sumieniu. Człowiek, który słucha tego głosu, wie, co jest dobre, a co złe; wybiera dobro, a unika zła.

Obejrzyj krótki filmik: https://youtu.be/vPbBC_ft8Vo .

  1. Zastosowanie życiowe:

Wykonaj ćwiczenia z podręcznika (str. 104 -105) - Przyporządkowują „dobre zachowanie” do odpowiedniej sytuacji. Połącz kropki i odczytaj wyraz. Dopisz przeciwieństwa do podanych wyrazów.

  1. Praca domowa:

Naucz się, co to jest sumienie. Sumienie to głos Pana Boga w naszym sercu, który pomaga odróżniać dobro od zła oraz ostrzega nas przed złem.

  1. Modlitwa: „Ojcze nasz”

 

 

Czwartek 07.05.2020r.

Temat: Staram się być lepszym. Katechizm str. 106-107.

  1. Modlitwa: „Akt wiary” – Wierzę w Ciebie Boże …
  2. Nawiązanie do poprzedniej katechezy:

Ułóż rozsypankę w podręczniku (str. 107) i odczytują razem tekst: „Sumienie to głos Pana Boga w naszym sercu, który pomaga odróżniać dobro od zła oraz ostrzega nas przed złem”.

  1. Sytuacja egzystencjalna:

Popatrz na obrazek w podręczniku, przedstawiający dzieci na podium.

  • Kto może stanąć na podium? (dobry zawodnik)
  • Co trzeba zrobić, aby wygrać? (trzeba ćwiczyć)
  • Co jest potrzebne, aby ćwiczyć każdego dnia? (wytrwałość)
  • Co to znaczy być dobrym człowiekiem? Co trzeba robić, aby zająć w życiu pierwsze miejsce?
  1. Wyjaśnienie głównych prawd katechezy:

A oto powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Go na próbę, zapytał: «Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?» Jezus mu odpowiedział: «Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?» On rzekł: Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego. Jezus rzekł do niego: «Dobrześ odpowiedział. To czyń, a będziesz żył». Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?».

Jezus nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jerozolimy do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko że go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, będąc w podróży, przechodził również obok niego. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: „Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał”. Któryż z tych trzech okazał się, według twego zdania, bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?». On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź, i ty czyń podobnie!». (Łk 10,25-37).

Posłuchaj piosenki: https://youtu.be/xv5zQU_6dO8 .

  • Co zrobił miłosierny Samarytanin?
  • Do kogo Pan Jezus mówi: „Idź i ty czyń podobnie”?
  1. Zastosowanie życiowe:
  • Dlaczego warto nad sobą pracować? Warto jest nad sobą pracować, abyśmy mogli z radością i z łatwością czynić dobro.

Zastanów się, w czym jesteś dobry, co ci się udaje. Wybierz z tych rzeczy trzy i zapisz je w podręczniku lub narysuj na podium (str. 107).

  1. Podsumowanie treści:

Pan Bóg mówi do mnie w sumieniu. Dzięki temu mogę odróżnić dobro od zła: wybierać dobro, a unikać zła. Warto jest podjąć trud pracy nad sobą, aby z coraz większą łatwością czynić dobro. Dzięki temu stajemy się lepsi, uczymy się odróżniać sprawy ważne od mniej ważnych.

  1. Praca domowa:

Wybierz sobie jedną dobrą rzecz, w której chciałbyś być lepszy. Napisz w podręczniku (str. 107), w jaki sposób będziesz się starać, np. „Staram się jeść obiad bez grymasów”.

  1. Modlitwa: „Ojcze nasz”.

 



Wtorek, 05.05.2020 r.

Blok tematyczny: Woda źródłem życia

Temat: Woda potrzebna na co dzień

 

Edukacja polonistyczna

Lekcja online: Słuchanie wiersza Jana Brzechwy ,,Żaba” ( Podręcznik część 4 , str.4-5; Ćwiczenia do j. polskiego część 4 str. 4-5). Wykorzystanie linku: https://www.youtube.com/watch?v=e_0Tgqbdy6Y .Omówienie treści, dostrzeganie humoru w utworze. Wykonanie ćwiczeń – dobieranie zdań zgodnie z treścią wiersza.

Wychowanie fizyczne

Gry i zabawy dowolne na świeżym powietrzu rozwijające sprawność ruchową u dzieci.

Edukacja matematyczna

Lekcja online: ,,Zabawy z mierzeniem” – praca z Podręcznikiem do matematyki str. 32-34.

Wykonanie notatki w zeszycie.

Edukacja społeczna

Jak ważna jest woda opowiada film edukacyjny, który znajdziesz na linku:

https://www.youtube.com/watch?v=plQ8rCApNIQ, i na

https://www.youtube.com/watch?v=gpTRAUcNDh0 – zapraszam Cię bardzo do jego oglądnięcia.

 

Środa, 06.05.2020 rok

 

Blok tematyczny: Woda źródłem życia

Temat: Czysta woda zdrowia doda

 

Edukacja polonistyczna

Lekcja online: Wprowadzenie liter ,,ź,Ź”- na oznaczenie głoski miękkiej- praca z Podręcznikiem do j. polskiego str. 6-7, wykonanie zadań w Ćwiczeniach do j. polskiego                 str. 6-7.

Edukacja matematyczna

Lekcja online: Mierzenie linijka i miarką centymetrową – wykonywanie zadań w Ćwiczeniach do matematyki str. 43-44.

Wychowanie fizyczne

Kochani jeśli pogoda dopisze i będzie bardzo ciepło, to możecie wykorzystać niektóre zabawy z wodą, które znajdziecie na podanej stronie- oczywiście tylko w obecności rodziców https://www.youtube.com/watch?v=0Ku1GpAO3RM -zabawy z wodą.

Zajęcia komputerowe

Wykonaj w podręczniku do Informatyki zad. 3,4 str. 45, a następnie wybierz sobie i zagraj w gry, które znajdują się na płycie.

 

Czwartek, 07.05. 2020 rok

 

Blok tematyczny: Woda źródłem życia

Temat: Wszyscy potrzebują wody

 

Edukacja polonistyczna

Lekcja online: Wprowadzenie zapisu głoski miękkiej ,,zi,Zi”- praca z Podręcznikiem do j. polskiego str. 6-7, oraz w Ćwiczeniach do j. polskiego str. 8-9.

Edukacja matematyczna

Lekcja online: Obliczenia pieniężne- praca z Podręcznikiem do matematyki str. 35 oraz w ćwiczeniach zad.3,4 str. 44.

Edukacja plastyczna

Zapraszam cie do zabawy plastycznej pod hasłem ,,Malowanie pianą”. Wejdź sobie na stronę i skorzystaj z podpowiedzi : https://www.youtube.com/watch?v=y6rdOlGst7I, a teraz spróbuj Ty- namaluj swój rysunek na temat dowolny.

 

Piątek, 08 .05 2020 rok

 

Blok tematyczny: Woda źródłem życia

Temat: Oszczędzamy wodę

 

Edukacja przyrodnicza:

,, Zabawy z wodą”- wykonanie zadań w brązowych książkach- Elementarz Odkrywców str. 56-57.

Wychowanie fizyczne

Gry i zabawy terenowe równoważne i bieżne- pod bacznym okiem rodziców.

Edukacja polonistyczna

Lekcja online: Omówienie historyjki obrazkowej : ,,Wędrówka kropli wody”- Podręcznik do j. polskiego str. 8, oraz w Ćwiczeniach str. 10,11.

Edukacja matematyczna

Lekcja online: ,,Wiem, jak ważyć”- omówienie zadań w Podręczniku do matematyki str. 36-37, oraz w Ćwiczeniach do matematyki zad. 1,2,3,4 str. 45.



 Język angielski

Poniedziałek 04.05.2020 lekcja nr 5 według planu lekcji

Zapisz w zeszycie: e-Lesson 04.05.2020

Ten temat zrobimy podczas wtorkowej lekcji online. Przygotuj podręcznik, ćwiczenia i zeszyt do angielskiego.

Przypomnij sobie nazwy jedzenia których uczyliśmy się do tej pory, oraz jak mówimy po angielsku „Lubię…”, „Nie lubię…”

Otwórz podrecznik na str 58.

Zapisz w zeszycie nowe słowa:

carrots – marchewki

fizzy drinks – napoje gazowane

crisps – czipsy

sweets – słodycze

hamburger – hamburger

Good for you. – Dobre dla ciebie.

Bad for you. – Złe dla ciebie.

 

Czwartek 07.05.2020 lekcja nr 5 według planu lekcji

Zapisz w zeszycie: e-Lesson 07.05.2020

Otwórz podrecznik na str 59.

Zapisz w zeszycie nowe słowa:

wash the fruit – umyć owoce

peel – obrać ze skórki

chop – pokroić

mix - wymieszać

Zad. 1: Posłuchaj nagrania i wskaż na właściwy obrazek.

Zad. 3. Projekt. Wykonaj plakat z jedzeniem które lubisz i którego nie lubisz, podobnie jak na rysunku. Przygotuj kartkę (wystarczy zwykła kartka z bloku format A4), podziel ją na pół, po jednej stronie narysuj buźkę uśmiechniętą i wykonaj kilka kolorowych rysunków twojego ulubionego jedzenia. Po drugiej stronie narysuj buźkę smutną i wykonaj kilka kolorowych rysunków jedzenia którego nie lubisz.

Zrób zdjęcie gotowego plakatu i prześlij na mój e-mail w celu oceny.



Poniedziałek, 11.05.2020 r.

Blok tematyczny:  Maj jest kolorowy

Temat:  Wiosna w pełni

 

Edukacja polonistyczna

Lekcja online: ,,Majowa łąka”- wypowiedzi dzieci w oparciu o ilustracje nt. zmian w przyrodzie późną wiosną (Podręcznik część 4 str. 12-13_),  słuchanie wiersza B. Stępień ,,Wiosenna łąka”- zredagowanie  krótkiej notatki w zeszycie, wykonanie zadań w Ćwiczeniach do j. polskiego str. 12-13.

 

Edukacja przyrodnicza

Zapraszam do oglądnięcia filmu edukacyjnego o łące, https://www.youtube.com/watch?v=LKLf5EN1Ff4, przy końcu tego filmu zobaczycie jak Wasi koledzy wykonali ,,łąkę”- możecie wziąć z nich wzór i w ten sposób wykonacie prace plastyczna przewidziana na ten tydzień( jeśli nie zdobędziecie takiej bibułki to w zastępstwie proszę wykonać ,,Majowa łąkę” korzystając z podpowiedzi na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=FpvIOpciq2Y, zapewniam Was, że zabawa w ,,malowaniu” mniszka lekarskiego, czyli popularnie ,,mlecza”- będzie przednia!

 

Edukacja matematyczna

Lekcja online: Rozwiązywanie zadań tekstowych z Podręcznika do matematyki str. 38,39- zapisywanie działań i odpowiedzi w zeszycie.

 

Wtorek, 12.05.2020 r.

Blok tematyczny:  Maj jest kolorowy

Temat:  Majowa łąka

 

Edukacja polonistyczna

Lekcja on-line: Wprowadzenie spółgłoski miękkiej ,,ń”- czytanie tekstów z Podręcznika str. 10-11- wykonanie stosownych zadań w Ćwiczeniach do j. polskiego str. 14-15.

 

Wychowanie fizyczne

 ,,Rzuty do celu” – zabawy na podwórku w obecności rodziców.

 

Edukacja matematyczna

Lekcja online: Praca w Ćwiczeniach do matematyki – wykonanie zadań   ze str. 46-47- doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 20- obliczenia pieniężne.

 

Edukacja plastyczna

,,Majowa łąka”- praca plastyczna - wykorzystanie propozycji wykonania pracy plastycznej z filmu edukacyjnego na stronie  https://www.youtube.com/watch?v=LKLf5EN1Ff4 , ( na końcu filmu)lub https://www.youtube.com/watch?v=FpvIOpciq2Y ( prace proszę odesłać do oceny).

 

Środa, 13.05.2020 rok

 

Blok tematyczny:  Maj jest kolorowy

Temat:  Kolory wiosny

 

Edukacja polonistyczna

Lekcja online: Wprowadzenie zapisu głoski miękkiej ,ni, Ni”- Ćwiczenia w analizie i syntezie słuchowo- wzrokowej wyrazów ze spółgłoska miękką ,,ń”- praca z Podręcznikiem do j. polskiego str., oraz w Ćwiczeniach str. 16-18.

 

Edukacja matematyczna

Lekcja online: Praca w Ćwiczeniach do matematyki – wykonanie zadań   ze str. 48-49- zadania o różnym stopniu trudności.

 

Wychowanie fizyczne

Zabawy na świeżym powietrzu z elementem skoku i podskoku, także próby skoku w dal- pod opieka rodziców.

 

Zajęcia komputerowe

Wykonaj polecenie 1 z Podręcznika do Informatyki str. 42- powodzenia!

 

Czwartek, 14 .05. 2020 rok

Blok tematyczny:  Maj jest kolorowy

Temat:  Życie w ulu

 

Edukacja przyrodnicza

,, Z  kamerą wśród pszczół”- oglądanie serii filmów edukacyjnych na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=LMLSxZJTNnE, proponuję abyście oglądnęli część 1,2,3, a wtedy dowiecie się dużo o życiu tych bardzo pożytecznych owadów.

 

Edukacja polonistyczna

Lekcja online: Czytanie tekstów z podręcznika str.16-17, oraz wykonanie w Ćwiczeniach str. 19.

 

Edukacja matematyczna

Lekcja online: Praca w Ćwiczeniach str. 51-53- zadania rozmaite.

 

Piątek,15.05.2020 r.

Blok tematyczny:  Maj jest kolorowy

Temat:  Świat w kolorach

 

Edukacja polonistyczna

Lekcja online: Wiosna wśród ptaków-praca z tekstem – Podręcznik str. 18-19, wykonanie zadań w Ćwiczeniach str. 20.

 

Wychowanie fizyczne

Zabawy bieżne i rzutne-rzucanie i chwytanie piłki.

 

Edukacja matematyczna

Lekcja online: Rozwiązywanie zadań tekstowych doskonalących technikę wykonywania działań w zakresie 20- Zadania różne- Ćwiczenia str. 54

 

Edukacja muzyczna

Utrwalenie słów i melodii poznanych piosenek. Słuchanie z płyty ,,Muzyka dla klasy1”- piosenek o tematyce wiosennej.


Religia 

Poniedziałek 11.05.2020r.

Temat: Sposoby wypełniania woli Jezusa. Katechizm str.108-109.

  1. Modlitwa: „Zdrowaś Maryjo”
  2. Sytuacja egzystencjalna:

Pewien człowiek miał dwóch synów. Zwrócił się do pierwszego i rzekł: „Dziecko, idź dzisiaj i pracuj w winnicy!”. Ten odpowiedział: „Idę, panie!”, lecz nie poszedł. Zwrócił się do drugiego i to samo powiedział. Ten odparł: „Nie chcę”. Później jednak opamiętał się i poszedł. Któryż z tych dwóch spełnił wolę ojca?». Mówią Mu: «Ten drugi». (Mt 21, 28-31a).

  • O co prosił ojciec synów?
  • Który z dwóch synów spełnił wolę ojca?

 

Posłuchaj piosenki: https://youtu.be/aqFyYOvDiwg

 

  1. Wyjaśnienie głównych prawd katechezy:

Czasem łatwo jest obiecać coś drugiemu człowiekowi, a nawet Panu Bogu. Zdarza się, że wypełnienie obietnicy jest dla nas trudne.

Pan Jezus pokazuje w tej przypowieści, że najważniejsze nie są słowa, ale czyny. Najważniejsze jest wypełnianie woli Ojca. Jeśli lekceważymy to, o co Bóg nas prosi, wtedy pokazujemy Mu, że nie jest dla nas taki ważny. W życiu nie chodzi o to, aby czynić rzeczy wielkie, ale aby czynić małe z wielką miłością.

Pan Bóg chce, abyśmy sumiennie wykonywali nasze obowiązki. Udziela nam łaski, aby pomagać nam w pełnieniu dobrych uczynków

 

Wykonaj ćwiczenie w podręczniku str.109. Odnajdź wśród liter dziesięć możliwości okazania Panu Bogu, jak bardzo Go kochamy.

 

  1. Zastosowanie życiowe:

Dobre uczynki sprawiają radość Panu Jezusowi i tym, którzy żyją blisko nas. Czasem dobry uczynek może być trudny. Kiedy czynimy dobre rzeczy, jesteśmy podobni do naszego Ojca w niebie.

Pan Bóg pomaga nam swoją łaską, abyśmy mogli pełnić dobre uczynki, a przez to stawać się do Niego podobni. Czasem w bardzo prosty sposób możemy czynić rzeczy wielkie, bo czynimy je z wielką miłością.

Wykonaj ćwiczenie w podręczniku str. 109. Narysuj dobry uczynek, który wykonasz jeszcze dziś - zrób zdjęcie i wyślij na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub na meesengera – Piotr Burdacki. Czas do czwartku 14.05.2020r.

 

  1. Modlitwa: Piosenka „Bóg nie umarł, Jezus żyje” - https://youtu.be/T4hR-Qmd28I .

„Bóg nie umarł – Jezus żyje/3x

Daj Mu ręce swe

Daj Mu nogi swe

Daj Mu serce swe

Daj Mu duszę swą

On Twoim Panem jest!”


Czwartek 14.05.2020r.

Temat: uczynki miłosierdzia znakiem miłości. Katechizm str. 110-111.

  1. Modlitwa: Na poprzedniej lekcji mówiliśmy, że dobrymi uczynkami sprawiamy radość Bogu. Pomódlmy się dziś, aby Bóg dopomagał nam w naśladowaniu Pana Jezusa i w wypełnianiu przykazania miłości. „Ojcze nasz”.

 

  1. Sytuacja egzystencjalna:

Obejrzyj filmik: https://youtu.be/xv5zQU_6dO8

  • Kto to jest bliźni? (każdy człowiek; ten, który pomaga).

Aby odpowiedzieć na to pytanie, wykonujemy zadanie w podręczniku (str. 111). Nie tylko osoby przedstawione na obrazkach w podręczniku mają obowiązek niesienia pomocy innym. Pomagać może każdy, nie tylko ze względu na wykonywany zawód.

 

  1. Wyjaśnienie głównych prawd katechezy:

Każdy z nas może pomóc drugiemu człowiekowi, nawet ma taki obowiązek. „Będziesz miłował Pana Boga swego całym swym sercem, całą swą duszą i całym swym umysłem, a bliźniego swego jak siebie samego”.

W społeczeństwie, w naszym najbliższym otoczeniu są ludzie potrzebujący pomocy.

 

  1. Podsumowanie treści:

Każdy jest naszym bliźnim. Bóg pragnie, abyśmy wszystkich kochali i im służyli. Pomagając bliźnim, wypełniamy najważniejsze przykazanie, jakim jest przykazanie miłości Boga i bliźniego. Starajmy się odkryć, czego potrzebuje człowiek żyjący obok nas i w jaki sposób można mu pomóc.

Pomóż potrzebującym (str. 111): na naklejce znajdziesz to, czego im potrzeba. Dopasuj naklejki do obrazka i staraj się czynić podobnie w codziennym życiu.

 

  1. Modlitwa: Posłuchaj piosenki - https://youtu.be/o9KbBhVE9z4

 

Można na końcu obejrzeć całą historie o miłosiernym Samarytaninie - https://youtu.be/tNa82Sj_30U



Język angielski

Poniedziałek 11.05.2020 lekcja nr 5 według planu lekcji

Zapisz w zeszycie: e-Lesson 

Ten temat zrobimy podczas wtorkowej lekcji online. Przygotuj podręcznik, ćwiczenia i zeszyt do angielskiego.

Przypomnij sobie nazwy jedzenia których uczyliśmy się do tej pory, oraz jak mówimy po angielsku „Lubię…”, „Nie lubię…”, „Czy ty lubisz…”? Chciałabym zapytać uczniów tłumaczeń takich prostych zdań, na ocenę.

Otwórz ćwiczenia na str 37, zadania: 1, 2 i Extra fun.

Otwórz ćwiczenia na str 56 – Unit 5 Plus Page.

 

Czwartek 14.05.2020 lekcja nr 5 według planu lekcji

Otwórz ćwiczenia na str 38.

Zad.: 1: posłuchaj nagrania, możesz dwa razy, zatrzymując po każdej wypowiedzi,  i narysuj buźkę uśmiechniętą przy tych rzeczach które chłopiec lubi, a buźkę smutną przy tych, których nie lubi.

Zad. 2: Popatrz na obrazek, przeczytaj i weź w kółko właściwy wyraz.

Zad.Extra fun: sprawdź w słowniku angielsko – polskim nazwy dwóch innych – takich których się nie uczyliśmy – produktów spożywczych.

Jeśli nie masz słownika w formie książkowej, możesz sprawdzić w internetowym: www.diki.pl – wpisujemy polskie słowo, klikamy ikonkę lupy lub Enter i słownik poda nam angielskie słowo wraz z wymową.

 


 Poniedziałek, 18.05.2020 r.

 

Blok tematyczny:  Świat z lotu ptaka

Temat:  Ptasie rodziny

 

Edukacja polonistyczna

Lekcja online: Ptasie gniazda- praca z Podręcznikiem do j. polskiego str. 20-21, wykonanie  zadań w Ćwiczeniach do j. polskiego str. 21-22.

 Edukacja przyrodnicza

Jak wyglądają gniazda ptaków dowiesz się wchodząc na strony: https://www.youtube.com/watch?v=9qTkJ6xJtuM&t=5s, oraz na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=pNSn9eYow6s, dowiecie się ciekawych rzeczy o zachowaniu kukułki.

Edukacja matematyczna

Lekcja online: Zadania  rozmaite - Ćwiczenia str. 55-56.

 


Wtorek, 19.05.2020 r.

Blok tematyczny:  Świat z lotu ptaka

Temat:  Ptasi koncert

 

Edukacja polonistyczna

Lekcja online: Wprowadzenie dwuznaku: ,,Dź, dź”- ćwiczenia doskonalące analizę i syntezę słuchowo-wzrokową wyrazów; - praca z Podręcznikiem do j. polskiego str.22 oraz w Ćwiczeniach str. 23-24.

Wychowanie fizyczne

Zabawy bieżne na świeżym powietrzu- rzuty i chwyty piłki.

Edukacja matematyczna

Lekcja online: Rozwiązywanie zadań doskonalących technikę dodawania i odejmowania w zakresie 20- Ćwiczenia str. 57

Edukacja muzyczna

Posłuchajcie, jakie różnorodne dźwięki  wydają ptaki:  na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=dRcEprzTxTA,

 


Środa, 20.05.2020 r.

Blok tematyczny:  Świat z lotu ptaka

Temat:  Skrzydlaci przyjaciele

 

Edukacja polonistyczna

Lekcja online: Wprowadzenie zapisu głoski miękkiej ,,Dzi,dzi”- Ćwiczenia utrwalające pisownię wyrazów ze spółgłoską miękką,, dź, dzi”- czytanie tekstów – Praca z podręcznikiem str. 23, oraz w Ćwiczeniach str. 25-26.

Edukacja matematyczna

Lekcja online: Rozwiązywanie zadań tekstowych z jednostką ,,litr”- Praca w Ćwiczeniach do matematyki str. 58-59. ( wykonanie ćwiczeń – Wiem, jak mierzyć płyny – podręcznik str. 40-41.

Wychowanie fizyczne

Gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu rozwijające zręczność i koordynację ruchową .

Zajęcia komputerowe

Znajdź chwilkę czasu i poproś rodzica o pomoc w wykonaniu ćwiczenia 4 z Elementarza Odkrywców – Informatyka str. 12-13 z wykorzystaniem płyty Cd ( praca w edytorze grafiki Paint).

 


Czwartek, 21.05.2020 r.

Blok tematyczny:  Świat z lotu ptaka

Temat:  Nie tylko ptaki latają….

 

Edukacja polonistyczna

Lekcja online: Pojazdy powietrzne budowane przez człowieka na podstawie tekstu z podręcznika str. 24-25, wykonanie zadania w Ćwiczeniach str. 27.

Edukacja matematyczna

Lekcja online: ,,Puszczamy latawce”- wykonywanie zadań matematycznych w ,,Elementarzu odkrywców – brązowa książka”- str. 60-61

Edukacja plastyczna

  ,,Motyle- skrzydlate owady” - wykorzystaj pomysł , który znajduje się na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=wuIXb58fQBA, wykonaj swojego ,,Pięknego motyla”  i odeślij swoją pracę do mnie.


Piątek, 22.05.2020 r.

Blok tematyczny:  Świat z lotu ptaka

Temat:  Czego uczymy się od ptaków?

 

Edukacja przyrodnicza

Wykonanie zadań w Elementarzu Odkrywców  ( brązowy) str. 58-59

Wychowanie fizyczne

Zabawy dowolne na świeżym powietrzu kształtujące prawidłową sylwetkę i rozwijające tężyznę fizyczną.

Edukacja polonistyczna

Lekcja online: Zabawy gramatyczno- ortograficzne- Praca z podręcznikiem do j. polskiego str. 26-27.

Edukacja matematyczna

Lekcja online: Zadania o różnym stopniu trudności – Praca w Ćwiczeniach do matematyki str. 60-61 oraz zad.11 ze str. 63.



RELIGIA

Poniedziałek 18.05.2020r.

Temat: Święty Jan Paweł II. Katechizm str. 138-140.

  1. Modlitwa: Ojcze nasz…
  2. Sytuacja egzystencjalna: Wysłuchaj tekstu piosenki śpiewanej przez Magdę Anioł „Lolek”: obejrzyj filmik - https://youtu.be/Nk9C7r3dtxI i spróbuj zaśpiewać, tekst poniżej.

 

Wadowice, rok 20., Emi rodzi syna

Szkoła, teatr i kapłaństwo tutaj się zaczyna

Pierwsze mecze, pierwsze smutki, w gimnazjum klasówki

Po maturze z kolegami wypad na kremówki

Nie ma lepszego od Jana Pawła Drugiego!

Kapłan Lolek dla Kościoła to prawdziwy diament

W Polsce wtedy, krótko mówiąc, jest niemały zamęt

Ksiądz Sapieha bez wątpienia prym w Krakowie wiedzie

Lolek rzeczy swe pakuje i do Rzymu jedzie

Nie ma lepszego od Jana Pawła Drugiego!

W Niegowici i Krakowie posługę zaczyna

Najpierw biskup, potem arcy i w końcu kardynał

Przyjaciele czują w sercu, że ciąg dalszy będzie

Paweł VI siedzi wtedy na Piotra urzędzie

Nie ma lepszego od Jana Pawła Drugiego!

Całą drogę życia oddał Lolek swemu Panu

Wnet go droga ta zawiedzie aż do Watykanu

Szesnastego października, 78 roku

Słyszy świat: Habemus papam i doznaje szoku

Nie ma lepszego od Jana Pawła Drugiego!

Papież Polak ma pomysły, nowy duch się budzi

Nie chce siedzieć w Watykanie – ciągnie go do ludzi

Pielgrzymuje, przełamuje i wyzwania stawia

Wszyscy widzą, jak oblicze ziemi się odnawia

Nie ma lepszego od Jana Pawła Drugiego!

13 maja cały świat oddech wstrzymuje

Ali w stronę Jana Pawła pistolet kieruje

Matka Boska miała tutaj plany widać własne

Totus Tuus i wszystko staje się zupełnie jasne

Nie ma lepszego od Jana Pawła Drugiego!

Wielki rodak w swej ojczyźnie czuje się jak w niebie

Jest tu gościem numer jeden, chociaż jest u siebie

Ziemia Święta i świat cały stoją mu otworem

Dla tych, którzy cenią pokój, jest Jan Paweł wzorem

Nie ma lepszego od Jana Pawła Drugiego!

Stary meczet, synagoga, mowa w ONZ-ecie

Encykliki, jubileusz, trzecie tysiąclecie

Mimo bólu i zmęczenia szlaki wciąż przemierza

Papież kocha młodych, młodzi kochają Papieża

Nie ma lepszego od Jana Pawła Drugiego!

2005 to kwiecień, Bóg sam decyduje

Świat się modli, gdy Jan Paweł niebo obejmuje

Pontyfikat się nie kończy, dobrze o tym wiecie

Papież dalej pielgrzymuje, lecz na tamtym świecie

Nie ma lepszego od Jana Pawła Drugiego!

Kościół żyje i żyć będzie, słowo Boga dane

Od wiek wieków klucze Piotra są przekazywane

Znów: Habemus papam słyszy świat i się raduje

Dzieło Jana Pawła Benedetto podejmuje

Mamy nowego, Benedykta XVI!

 

  1. Wyjaśnienie głównych prawd katechezy:

Obejrzyj filmiki - https://youtu.be/5ICWSIKtKpE , https://youtu.be/ZIYIkcm5JLE

 

  1. Zastosowanie życiowe:

Ćwiczenie w podręczniku: podpisz ilustrację na str. 138.

Pomaluj gwiazdki przy obrazkach, przedstawiających czynności, które wykonywał Karol Wojtyła jako papież na str. 139.

Napisz lub narysuj, o co chciałbyś prosić Pana Boga za wstawiennictwem świętego Jana Pawła II – str. 140.

 

  1. Modlitwa: Modlitwa do św. Jana Pawła II

Święty Janie Pawle II,
który odznaczyłeś się
wielką miłością Boga i ludzi,
ufny w moc Twojego wstawiennictwa 
proszę Cię:
Bądź przed tronem bogatego w miłość
i miłosierdzie Ojca Niebieskiego
moim orędownikiem w sprawie,
którą Ci przedkładam.

Uproś mi także dar umocnienia
mej wiary, nadziei i miłości,
abym za Twoim przykładem
codziennie wzrastał w świętości
i nie schodził z dróg, jakie ukazał nam 
nasz Pan, Zbawca i Nauczyciel,
Jezus Chrystus,
prawdziwy Bóg i Człowiek.
Amen. 

Święty Janie Pawle II
– Wstawiaj się za nami.

 

Czwartek 21.05.2020r.

Temat: Wszyscy chwalimy Maryję. Katechizm str. 134-135.

  1. Modlitwa: Jest taka osoba, która w sposób szczególny zaufała Panu Bogu. Jest nią Matka Boża, Maryja. Módlmy się przez Jej wstawiennictwo: „Zdrowaś Maryjo”
  2. Sytuacja egzystencjalna:

Jest taka piękna historia o chłopcu, Karolu, który miał oboje rodziców. Cieszył się bardzo z każdego dnia. Jego tato i mama codziennie się z nim modlili, pokazywali mu świat. Jednak gdy chłopiec miał kilka lat, mama zachorowała. Niedługo potem zmarła. Chłopcu i tacie było bardzo smutno.

Kilka dni po pogrzebie mamy tato zabrał Karola do miejsca, do którego bardzo często chodzili. Tym razem nie była to niedziela. To spotkanie miało być inne, wyjątkowe. Tata wziął za rękę chłopca, przyprowadził do przodu tego budynku i wskazał na wizerunek pewnej pięknej Pani. Powiedział: „Od teraz to Ona będzie się tobą opiekować i będzie twoją Mamą”.

  • Jak myślicie, gdzie zaprowadził tata Karola? (do kościoła)
  • Kogo wskazał Karolowi jako Mamę? (Maryję)

Ta historia wydarzyła się naprawdę. Mały Karol Wojtyła, gdy dorósł, został księdzem, a później papieżem. Przez całe swoje życie bardzo kochał Maryję i często w modlitwie prosił Ją o wstawiennictwo w ważnych sprawach.

  1. Wyjaśnienie głównych prawd katechezy:

Posłuchajcie kolejnej historii.

A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja». I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie. (J 19,25-27).

  • Dlaczego Jezus oddał uczniowi pod opiekę swoją Mamę? (żeby się Nią zaopiekował. Bardzo Ją kochał. Nie chciał, żeby była sama. Nie chciał, żeby było Jej smutno).

 

Maryja – Mama Pana Jezusa – pokazuje nam, jak można kochać Boga. Zobaczcie ilustracje w katechizmie str. 134: urodziła Pana Jezusa, była z Nim, kiedy cierpiał na krzyżu, a potem została wzięta do Nieba. Została dana jako Mama nie tylko uczniowi, ale i nam wszystkim.

 

Jest taka specjalna modlitwa, w której zostały zebrane miłe określenia dotyczące Matki Bożej. Ta modlitwa nazywa się Litania do Najświętszej Maryi Panny. Tą litanią modlimy się szczególnie w maju na nabożeństwach nazywanych majówkami.

Spróbuj teraz zaśpiewać Litanie do Matki Bożejhttps://youtu.be/bgQmgiQGDsU

 

  1. Podsumowanie treści: Wykonaj ćwiczenie w podręczniku str. 135. Ułóż wezwania z Litanii loretańskiej oraz pokoloruj obrazek Maryi według wzoru.

 

5. Modlitwa: Na koniec naszej lekcji poprośmy jeszcze raz naszą Mamę – Maryję o opiekę. „Zdrowaś Maryjo”… Posłuchaj piosenki - https://youtu.be/RIacLGAz_II



Język angielski

Poniedziałek 18.05.2020 lekcja nr 5 według planu lekcji

Zapisz w zeszycie: e-Lesson 19.05.2020

Ten temat zrobimy podczas wtorkowej lekcji online. Przygotuj podręcznik, ćwiczenia i zeszyt do angielskiego.

Otwórz podręcznik na str 60 – 61.

Zapisz jedno pod drugim słówka które są w zad. 4 na str 61:

cat – kot

dog – pies

rabbit – królik

fish – ryba

hamster – chomik

parrot - papuga

Ćwiczenie nowo poznanego słownictwa, wymowa, pisanie.

Ćwiczenia str 39.

 

Czwartek 14.05.2020 lekcja nr 5 według planu lekcji

Otwórz podręcznik na str 60.

Zad.: 1: posłuchaj nagrania, wskaż zwierzątko i powtórz.

Zad. 2:posłuchaj nagrania i powiedz rymowankę. Tekst rymowanki na stronie 80.

Zapisz w zeszycie: e-Lesson 14.05.2020

Zapisz nowe słowa:

This is my parrot. – To jest moja papuga.

This is my cat. – To jest mój kot.

Here we are. – Tu jesteśmy.

In the park. – W parku.

Tych zadań nie musisz przesyłać. Sprawdzimy je i powtórzymy na najbliższej lekcji online.



Poniedziałek, 25.05.2020 r.

 

Blok tematyczny:  Między nami

Temat:  Miedzy nami w klasie

 

Edukacja polonistyczna

Lekcja online: Słuchanie opowiadania Zofii Staneckiej ,,Świnka”- formułowanie wniosku nt. postępowania z pożyczonymi rzeczami. Zapoznanie z wierszem Tomasza Plebańskiego ,,Tydzień w szkole”- omówienie zachowania się głównych bohaterów . Wykonywanie ćwiczeń w ,,Elementarzu Odkrywców – Ćwiczenia str. 29-30.

Edukacja matematyczna

Lekcja online: Utrwalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 20 – wykonywanie zadań w Ćwiczeniach do matematyki str. 62-63.

Edukacja muzyczna:

Nauka słów i melodii ,,Piosenka o pomaganiu ludziom”, znajdziesz ją na: https://www.youtube.com/watch?v=rRK_VQQonrU, a oto słowa:

Kto jeśli nie ty, kto jeśli nie my 
Kto jeśli nie ja pomagać innym ma? 
Nieprawda, że cały świat
Jest wielkim, bezdusznym miejscem

Gdzie człowiek nic nie jest wart,

Pieniądze tylko są szczęściem. 
A szczęście największe jest
Gdy płynie z dawania niż brania 
Więc bądźcie przygotowani
Do pomagania! Do pomagania!

Kto jeśli nie ty, kto jeśli nie my
Kto jeśli nie ja pomagać innym ma?

Dobro, które dziś masz
Dla chorych, samotnych ludzi
Prędzej czy później do ciebie
Z podwójną siłą powróci.
Pomagać, to dzielić się
Nie chcąc w zamian dosłownie niczego
Łzy pozamieniać w śmiech
Nie ma nic bardziej cennego.

 

Wtorek, 26.05.2020 r.

Blok tematyczny: Między nami

Temat:  Między nami w domu

 

Edukacja polonistyczna

Lekcja online: Słuchanie tekstu Joanny Papuzińskiej ,,Jak nasza mama zreperowała księżyc”- rola mamy w rodzinie. Wykonywanie zadań w Ćwiczeniach do j. polskiego str. 31-32.

Wychowanie fizyczne:

Rzuty do celu i na odległość- zabawy piłkami.

Edukacja matematyczna

Lekcja online: Zadania rozmaite- doskonalenie umiejętności logicznego myślenia. Wykonywanie zadań w Ćwiczeniach matematycznych str. 64.

Edukacja techniczna:

Prośba do tatusiów dzieci- Bardzo proszę o pomoc w wykonaniu ,, Laurki dla Mamy” od swojego dziecka- o tym jak ją wykonać  krok po kroku informuje strona: https://www.youtube.com/watch?v=7YQIrWKufKE, znajdziesz propozycję ,,niespodzianki, czyli -  przestrzenną  laurkę ,,Dla Mamy z bukietem kwiatów”. ( kwiaty niekoniecznie muszą być w tym kolorze i kształcie  jakie zobaczysz, to mają być Twoje , więc mogą być zupełnie inne- powodzenia).

 

Środa, 27.05.2020 r.

Blok tematyczny:  Między nami

Temat:  Moja mama jest kochana

 

Edukacja polonistyczna

Lekcja online: Wprowadzenie dwuznaku ,,dż, Dż”- Czytanie tekstów podręcznika na str. 32-33, oraz wykonanie zadań w Ćwiczeniach do j. polskiego str. 33-34.

Edukacja matematyczna

Lekcja online: Obliczenia w zakresie 20 –Działania w okienkach - Wykonywanie zadań w Ćwiczeniach matematycznych str. 65-66.

Wychowanie fizyczne:

Ćwiczenia doskonalące rzuty do stałego i ruchomego celu.

Zabawy rzutne z różnymi przyborami ( piłka, woreczek, plastikowa butelka…) w miejscu i w marszu. Rzuty do przyborów, które są w ruchu – do toczącej się piłki, do obręcz w ruchu.

Zajęcia komputerowe

Bardzo proszę abyś w Programie Word napisał jaką chcesz czcionką życzenia dla swojej mamusi o treści:

Kochana Mamusiu!

Szczęścia, zdrowia, pomyślności,
samych w życiu chwil radości,
żadnych smutków, trudów, łez,
niech się spełni to, co chcesz!- Życzy:…..

 

Czwartek, 28.05.2020 r.

Blok tematyczny:  Między nami

Temat:  Dziecięcy świat

 

Edukacja polonistyczna

Lekcja online: Słuchanie opowiadania pt. : ,,Nagła sprawa”- ocena zachowania bohaterki tekstu. ,,dialog”- jako forma komunikacji. Wykonywanie stosownych zadań w Ćwiczeniach str. 35.

Edukacja polonistyczna

Lekcja online: Dziecięce marzenia w wierszu ,,Prezent dla dziecka”- Praca z podręcznikiem str. 37, oraz w Ćwiczeniach str. 36-37.

Edukacja matematyczna

Lekcja online: Rozwiązywanie zadań tekstowych – praca w Ćwiczeniach do matematyki str. 67.

 

Piątek , 29.05. 2020 r.

Blok tematyczny:  Dzieci lubią czytać

Temat:  Biblioteka pełna książek

 

Edukacja matematyczna

Lekcja online: Sprawdzam siebie – Powtórzenie wiadomości i umiejętności matematycznych – Ćwiczenia do matematyki str. 69- 71.

Wychowanie fizyczne

Spacer do lasu- ćwiczenia z wykorzystaniem naturalnych przeszkód w terenie.

Edukacja polonistyczna

Lekcja online: Określenie roli książek w życiu każdego człowieka  na podstawie wiersza Hanny Łochockiej ,, Książka czeka”. Cudzysłów i wielka litera w tytułach książek. Praca                    z podręcznikiem str. 38-39.

Edukacja polonistyczna

Lekcja online: Jak dbać o książki?- Rozmowa na podstawie opowiadania Wojciecha Widłaka ,,Rozmowa książek”. Rola wykrzyknika w zdaniach rozkazujących. Praca z podręcznikiem str. 40-41 oraz w Ćwiczeniach str. 38.


RELIGIA

Poniedziałek 25.05.2020r.
Temat: Kochamy naszą mamę. Katechizm str. 136-137.
1. Modlitwa: Pomódl się za swoją mamę - „Zdrowaś Maryjo”.

2. Sytuacja egzystencjalna:
Kim jest mama? - https://youtu.be/Jvjd0U3jR9E

3. Wyjaśnienie głównych prawd katechezy:
Co robi mama:
• Mama daje życie,
• opiekuje się dzieckiem, troszczy się o nie;
• dba, aby dziecko było zdrowe, aby miało co jeść, żeby w domu było czysto;
• pomaga, uczy, wychowuje;
• prowadzi do Boga, uczy, jak się modlić (jak rozmawiać z Bogiem).

Kochamy naszą mamę i chcemy, aby ona była zawsze radosna.
Miłość mamy jest tak wielka, że „przekracza czas” – jest wieczna.
Mama troszczy się o nas także wtedy, kiedy jest już w niebie. Modli się za nas i my modlimy się za nią. Jest taki dzień w roku, w którym obchodzimy święto każdej mamy – to Dzień Matki. Obchodzimy go 26 maja. Robimy wtedy dla mamy laurki, jesteśmy mili. Każde dziecko wie, że mama jest ważna codziennie, nie tylko od święta. Dlatego modlimy się za mamę, nie tylko w Dniu Matki, ale codziennie podczas pacierza. Naszą miłość okazujemy, pomagając mamie każdego dnia, słuchając jej, itp.
Posłuchaj piosenki - https://youtu.be/RvHfN-4Va4g .

4. Zastosowanie życiowe:
Praca z podręcznikiem – Z dodatku wytnij ramkę, przyozdób ją i napisz imię swojej mamy.

5. Podsumowanie treści:
Mama jest dla nas ważna, bez niej jest trudno żyć. Pamiętamy o mamie każdego dnia, modlimy się za nią i pomagamy jej, wyrażając w ten sposób naszą wdzięczność.
• W jaki sposób możecie pomóc waszym mamom? (sprzątanie swojego pokoju, zmywanie, nakrywanie do stołu).
Posłuchaj piosenki o mamie - https://youtu.be/GI59Icv6rXE .

6. Praca domowa: Przyozdób kartkę z kalendarza. Katechizm str.137.

7. Modlitwa: Powierz Matce Boskiej swoją mamę - https://youtu.be/s3Ski-eVn64 .

 

Czwartek 28.05.2020r.
Temat: Przepraszam rodziców, rodzeństwo, kolegów i koleżanki. Katechizm str. 112-113.
1. Modlitwa:
Będziesz miłował Pana Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem a bliźniego swego jak siebie samego. - https://youtu.be/o9KbBhVE9z4

2. Sytuacja egzystencjalna:
Ćwiczenie w podręczniku str. 112: Dorysuj zakończenie historii i wybierz odpowiednie słowo z podanych wyrazów.

3. Wyjaśnienie głównych prawd katechezy:
Można przepraszać na różne sposoby. Jeden z nich pokazał nam Zacheusz.

Potem wszedł do Jerycha i przechodził przez miasto. A [był tam] pewien człowiek, imieniem Zacheusz, zwierzchnik celników i bardzo bogaty. Chciał on koniecznie zobaczyć Jezusa, kto to jest, ale nie mógł z powodu tłumu, gdyż był niskiego wzrostu. Pobiegł więc naprzód i wspiął się na sykomorę, aby móc Go ujrzeć, tamtędy bowiem miał przechodzić. Gdy Jezus przyszedł na to miejsce, spojrzał w górę i rzekł do niego: «Zacheuszu, zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w twoim domu». Zszedł więc z pośpiechem i przyjął Go rozradowany. A wszyscy, widząc to, szemrali: «Do grzesznika poszedł w gościnę». Lecz Zacheusz stanął i rzekł do Pana: «Panie, oto połowę mego majątku daję ubogim, a jeśli kogo w czym skrzywdziłem, zwracam poczwórnie». (Łk 19, 1-8).

Posłuchaj piosenki - https://youtu.be/8GYjAe2kN0A

• Kim był Zacheusz? (celnikiem – celnik w czasach Jezusa to osoba, która bogaciła się, okradając innych) ?
• Jak Zacheusz przeprosił za wyrządzone krzywdy?

4. Zastosowanie życiowe:
Istnieją różne sposoby „przepraszania”.
• Jak możemy przepraszać? (powiedzieć „przepraszam”, podać rękę, przytulić się, pocałować, itp.) Zamknijcie oczy i spróbujcie sobie przypomnieć sytuację, w której skrzywdziliście kogoś bliskiego, w której sprawiliście komuś przykrość.
Czy przeprosiłeś tę osobę? Jeśli tak, to bardzo dobrze, ale jeśli nie, to może warto zrobić to przy najbliższej okazji.
Przeprosiny są „skuteczne”, jeśli są szczere.

5. Podsumowanie treści:
Praca z podręcznikiem str. 113 - dorysuj, w jaki sposób Zacheusz przeprosił ludzi za wyrządzone im zło.

6. Praca domowa: Uzupełnij z rodzicami tekst znanej piosenki str. 113.

7. Modlitwa: https://youtu.be/xd6Dayh6KcY .
„Przepraszam Cię, Boże, skrzywdzony w człowieku.
Przepraszam dziś wszystkich was.
Żałuję za wszystko, to moja wina jest. /3x”

 


Język angielski 

Poniedziałek 25.05.2020 lekcja nr 5 według planu lekcji

Zapisz w zeszycie: e-Lesson 26.05.2020

Ten temat zrobimy podczas wtorkowej lekcji online. Przygotuj podręcznik, ćwiczenia i zeszyt do angielskiego.

Otwórz podręcznikna str 62 – 63. Ćwiczenia str. 40 – 41.

 

Czwartek 28.05.2020 lekcja nr 5 według planu lekcji

Otwórz podręcznik na str. 64

Zad.1: posłuchaj nagrania, zatrzymuj, wskaż na obrazku i powtórz.

Zad.2: posłuchaj piosenki, i spróbuj ją zaśpiewać. Tekst jest na stronie 80 – Funny animals.

Otwórz ćwiczenia na str. 42

Zad.: 1: przeczytaj i pokoloruj.

Zad. 2:posłuchaj, pokoloruj i powiedz na głos.

Zad. Extra fun dla chętnych.

(hedgehog – jeż)

 



Wtorek, 02.06.2020 r.

Blok tematyczny: :  Dzieci lubią czytać

Temat: Mamy swoje czasopisma

Edukacja przyrodnicza

Lekcja online: ,,Od drewna do papieru”- wykorzystanie drewna przez człowieka- praca z Podręcznikiem str.  42-43oraz w Ćwiczeniach str.39

Wychowanie fizyczne:

Gry i zabawy z piłką- podawanie piłki i toczenie piłki po torze( może nim być wąska dróżka, deska itp.).

Edukacja polonistyczna

Lekcja online: Świerszczyk”- czasopisma dla dzieci- zapoznanie z rubrykami ,,Świerszczyka”- słuchanie informacji czytanych przez nauczyciela- Podręcznik str.44-45. Wspólne wykonywanie ćwiczeń str. 40-41.

Edukacja matematyczna

Lekcja online: Rozszerzenie zakresu liczbowego- obliczanie pełnymi dziesiątkami do 100- Podręcznik do matematyki str. 44-45. Praca w Ćwiczeniach do matematyki str. 72-73.

 

Środa, 03.06.2020 r.

Blok tematyczny: Podróże małe i duże

Temat: Lubimy podróżować

Edukacja polonistyczna

Lekcja online: wyodrębnienie nazw środków lokomocji na podstawie wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej ,,Letnie podróże”- rozmowa na temat wiersza przypomnienie podziału środków lokomocji – Podręcznik str.46-47, w Ćwiczeniach str. 42-43. Zapoznanie z pojęciem: rzeczownik.

Edukacja matematyczna

Lekcja online: Rozwiązywanie zadań- obliczenia w zakresie 100- Podręcznik do matematyki str. 46. Ćwiczenia do matematyki str. 74-75.

Wychowanie fizyczne:

Gry i zabawy w terenie z wykorzystaniem naturalnych przeszkód i dostępnych przyborów.

Zajęcia komputerowe

Znajdź chwilkę czasu i poproś o pomoc dorosłego, aby wykonać zadania z podręcznika ,,Elementarz Odkrywców – Informatyka” str. 48-49 ( możesz także spróbować wykonać te ćwiczenia sam, bo przecież potrafisz już czytać i jak nie będziesz się spieszyć, to na pewno wszystko się uda).

 

Czwartek, 04.06.2020 r.

Blok tematyczny:  Podróże małe i duże

Temat:  Wędrówki po Polsce

Edukacja polonistyczna

Lekcja online: Polskie krajobrazy  na podstawie tekstu informacyjnego czytanego przez nauczyciela– praca z Podręcznikiem str. 48-49. Wielka litera w pisowni nazw miast, rzek                  i gór. Wykonanie zadań str. 44-46- Ćwiczenia do j. polskiego. Bardzo proszę abyś wszedł na tę stronę : https://www.youtube.com/watch?v=jnV_yEm8G1U, i zobaczył jak piękny jest kraj,             w którym mieszkasz.

Edukacja matematyczna

Lekcja online: Rozwiązywanie zadań z treścią – dodawanie i odejmowanie pełnymi dziesiątkami w zakresie 100- Praca w Ćwiczeniach do matematyki str. 76-77.

Edukacja plastyczna

Wykonanie rysunku dowolną techniką na temat: ,, Gdzie chciałbym pojechać na wycieczkę z moją rodziną- W góry, czy nad morze?”.

 

Piątek , 05. 06. 2020 r.

Blok tematyczny: Podróże małe i duże

Temat: Wizyta w stolicy

Edukacja matematyczna

Lekcja online: Obliczenia pieniężne – rozwiązywanie zadań – praca z Podręcznikiem do matematyki str. 46-47.

Wychowanie fizyczne- Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu z wykorzystaniem skakanek, piłek.

Edukacja polonistyczna

Lekcja online:  Słuchanie tekstów Wojciecha Widłaka ,,Ciekawie jak w Warszawie” oraz ,,Warszawa stolica Polski” -  wypowiedzi na temat stolicy Polski, jej charakterystycznych obiektów i zabytków po wysłuchaniu tekstów informacyjnych.  Wykonywanie zadań w Ćwiczeniach do j. polskiego str.47.

Edukacja muzyczna

 Wejdź na stronę: https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM, czyli na ,,Niezwykłe lekcje Rytmiki - Jestem Polakiem”- i posłuchaj, jak pięknie o Polsce śpiewają dzieci.

Zapraszam Was także do nauki piosenki, o tym, że kochacie nie tylko swoje mamusie, ale także tatusiów, bo przecież ,,Dzień Taty  tuż…tuż…. Piosenkę znajdziecie na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=j09kDRPi3tE, zapraszam do posłuchania i nauki.

Dziękuję Mamo! Dziękuję Tato!

Uczyliście mnie chodzić

Uczyliście mnie mówić

Jak się zachowywać

Jak zwracać się do ludzi

 

Ja mogę na Was liczyć

Wiem, że mi pomożecie

 Najlepszych mam rodziców

Na całym wielkim świecie

Dziękuję mamo, dziękuję tato,

Za każdą zimę, za każde lato

 

Dziękuję mamo, dziękuję tato

 Za to, że macie dla mnie czas

 Bardzo kocham Was

 

A najpiękniejsze chwile

Są kiedy mnie tulicie

Dajecie mi buziaki

Idziemy tak przez życie.

 

 Co mogę dla Was zrobić?

Jak mogę się odwdzięczyć

Jesteście w moim sercu

 Będziecie w mej pamięci.


RELIGIA

Czwartek  04.06.2020r.

Temat: Pan Bóg przebacza nam grzechy. Katechizm str. 114-116.

  1. Modlitwa: „Ojcze nasz…”
  2. Nawiązanie do poprzedniej katechezy:
  • Kiedy powinniśmy przeprosić? (kiedy robimy coś złego, gdy nie wypełniamy obowiązków, zaniedbujemy dobro).
  • W jaki sposób możemy przepraszać za wyrządzone zło?
  1. Sytuacja egzystencjalna:

Wykonajcie ćwiczenie w domu; złapcie za jeden koniec sznurka a za drugi koniec niech złapie mama albo tata. Każdy z nas związany jest z Bogiem pewną nitką. Kiedy popełniamy grzech, ta nić się przerywa. Mama albo tata niech przetną sznurek. Ale kiedy wracamy do Niego skruszeni, bo wiemy, że źle postąpiliśmy – Bóg zawiązuje na nitce supełek (mama albo tata związuje przecięty sznurek).

Dobrze jest powtórzyć to ćwiczenie kilka razy tak, aby na sznurku pojawiło się kilka supełków.

  • Co się stało ze sznurkiem? (skrócił się)

Sznurek jest teraz krótszy, dzięki temu ci, którzy go trzymali są bliżej siebie. Przebaczenie ma wielką moc – na nowo zbliża nas do Boga.

  1. Wyjaśnienie głównych prawd katechezy:

Powiedział też: „Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca: «Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada». Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola, żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie; już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników. Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: «Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem». Lecz ojciec rzekł do swoich sług: «Przynieście szybko najlepszą szatę i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi! Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się, ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się». I zaczęli się bawić.

Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to ma znaczyć. Ten mu rzekł: «Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego». Na to rozgniewał się i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedział ojcu: «Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę». Lecz on mu odpowiedział: «Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się»”. (Łk 15, 11-32) 

Przebaczenie jest darem kochającego Boga Ojca. Bóg zawsze jest gotowy przebaczyć grzechy człowieka. Człowiek o ten dar prosi i otrzymuje go w sakramencie pokuty i pojednania.

Posłuchajcie piosenki - https://youtu.be/B7al1cPLMZs

  1. Zastosowanie życiowe:

Wykonaj ćwiczenie w podręczniku str. 115 - Wpisz w kółeczka cyfry od 1 do 4 według następujących po sobie wydarzeń.

  1. Podsumowanie treści:

Labirynt str. 116 - Znajdź drogę do domu kochającego Cię Ojca. Zapisz zdanie, które odczytasz, idąc właściwą drogą.

  1. Praca domowa:

Katechizm str. 114 - Pokoloruj obrazek, przedstawiający powrót marnotrawnego syna.

  1. Modlitwa: https://youtu.be/xd6Dayh6KcY

 

Poniedziałek 08.06.2020r.

Temat: Chcę przebaczyć. Katechizm str. 117-119.

  1. Modlitwa: Akt żalu – Ach, żałuję za me złości …
  2. Nawiązanie do poprzedniej katechezy:

Wykonaj ćwiczenie w podręczniku str. 119. Odczytaj na głos rozwiązanie.

  1. Sytuacja egzystencjalna:

Obejrzyj filmik - https://youtu.be/Bf0OnZCxjZ4

Filmik ukazuje zamach na życie papieża Jana Pawła II, który miał miejsce 13.05.1981. na placu św. Piotra w Rzymie. Zamachowiec miał na imię Ali Agca. Papież, pomimo doznanej krzywdy, potrafił uczynić pierwszy krok i przebaczyć. Ojciec Święty jak powrócił do sił, spotkał się z Ali Agcą w więzieniu.

  1. Wyjaśnienie głównych prawd katechezy:

Obejrzyj filmik - https://youtu.be/STONCoMgsxQ

Dlatego podobne jest królestwo niebieskie do króla, który chciał rozliczyć się ze swymi sługami. Gdy zaczął się rozliczać, przyprowadzono mu jednego, który mu był winien dziesięć tysięcy talentów. Ponieważ nie miał z czego ich oddać, pan kazał sprzedać go razem z żoną, dziećmi i całym jego mieniem, aby tak dług odzyskać. Wtedy sługa upadł przed nim i prosił go: „Panie, miej cierpliwość nade mną, a wszystko ci oddam”. Pan ulitował się nad tym sługą, uwolnił go i dług mu darował. Lecz gdy sługa ów wyszedł, spotkał jednego ze współsług, który mu był winien sto denarów. Chwycił go i zaczął dusić, mówiąc: „Oddaj, coś winien!”. Jego współsługa upadł przed nim i prosił go: „Miej cierpliwość nade mną, a oddam tobie”. On jednak nie chciał, lecz poszedł i wtrącił go do więzienia, dopóki nie odda długu. Współsłudzy jego widząc, co się działo, bardzo się zasmucili. Poszli i opowiedzieli swemu panu wszystko, co zaszło. Wtedy pan jego wezwał go przed siebie i rzekł mu: „Sługo niegodziwy! Darowałem ci cały ten dług, ponieważ mnie prosiłeś. Czyż więc i ty nie powinieneś był ulitować się nad swoim współsługą, jak ja ulitowałem się nad tobą?”. I uniesiony gniewem pan jego kazał wydać go katom, dopóki mu całego długu nie odda. Podobnie uczyni wam Ojciec mój niebieski, jeżeli każdy z was nie przebaczy z serca swemu bratu». (Mt 18, 23-35)

Siłę do przebaczania daje nam Bóg, który wybacza nam wszystkie grzechy. Ponieważ jesteśmy Jego dziećmi, przebaczamy z serca naszym bliźnim.

  1. Zastosowanie życiowe:

Cztery obrazki str. 118: człowiek płaczący, zmartwiony, sam – człowiek, patrzący na Jezusa na krzyżu, człowiek bijący się w piersi – człowiek, podający rękę na zgodę drugiemu człowiekowi. Pod każdym obrazkiem tekst „Aktu żalu”. Tekst do napisania po śladzie.

  1. Podsumowanie treści:

Przebaczenie nie jest naturalnym „odruchem serca”. Jest trudne i bez pomocy Bożej jest niemożliwe. Bóg daje siłę, aby przebaczyć drugiemu człowiekowi z serca. Przebaczyć to znaczy nie szukać okazji do „odegrania się”.

  1. Modlitwa:

Posłuchaj piosenki - https://youtu.be/DXUTCn0pxys .


Język angielski

Poniedziałek 01.06.2020 lekcja nr 5 według planu lekcji

Ten temat zrobimy podczas wtorkowej lekcji online. Przygotuj podręcznik, ćwiczenia i zeszyt do angielskiego.

Podręcznik str. 66. Ćwiczenia str. 43 oraz 57.

 

Czwartek 04.06.2020 lekcja nr 5 według planu lekcji

Otwórz podręcznik na str. 67.

Zad. 1. Posłuchaj piosenki, patrząc na obrazek. Spróbuj zaśpiewać z nagraniem. Tekst piosenki na str 80: Pets.

Otwórz ćwiczenia na str. 70.

Zad. 1. Napisz po śladzie brakujące słowa – nazwy zwierząt. Następnie, czytając całe zdanie, wpisz numer zdania przy właściwym zwierzątku. Np. 1) This is my dog. Przy piesku wpisujemy cyfrę 1.

Zad. 2. Napisz po śladzie nazwy kolorów. Następnie czytając nazwę koloru, pokoloruj zwierzątko z tym numerem co kolor. Np. 1) brown – brązowy, czyli kolorujemy na brązowo zwierzątko z cyferką 1 czyli pieska.

Tych zadań nie musisz przesyłać. Sprawdzimy je na najbliższej lekcji online.


 

 

 

 

 

Poniedziałek, 08.06.2020 r.

Blok tematyczny: : Podróże małe i duże

Temat: Mieszkamy w Europie

Edukacja polonistyczna

Lekcja online: Cechy wielkiego miasta- wykonanie zadań w Ćwiczeniach do j. polskiego                str. 48. Słuchanie opowiadania nauczyciela o Unii Europejskiej i jej symbolach- wykorzystanie podręcznika do j. polskiego str.52-53 oraz w Ćwiczeniach str. 49- 50

Edukacja matematyczna

Lekcja online: Obliczenia pieniężne- zadania doskonalące umiejętność dodawania                                        i odejmowania liczb z użyciem pojęć złoty i grosze.

Edukacja społeczna

,,Lubimy być razem”- wykonywanie ćwiczeń w ,,Elementarzu Odkrywców”- brązowa książka str. 62-63.

 

Wtorek, 09.06.2020 r.

Blok tematyczny: :  Podróże małe i duże

Temat: Podróże z książką

Edukacja polonistyczna

Lekcja online: ,,Książka moim przyjacielem”- wykonywanie ćwiczeń w ,,Elementarzu Odkrywców”- brązowa książka str.64-65.

Wychowanie fizyczne

Zabawy ruchowe  na świeżym powietrzu- skoki jednonóż i odbicia do skoków.

Edukacja matematyczna

Lekcja online: Zadania z treścią na obliczenia pieniężne- rozwiązywanie zadań                                 w Ćwiczeniach do matematyki str. 78.

Edukacja muzyczna

Wejdź na stronę: https://www.youtube.com/watch?v=g59LRJF89G8, i posłuchaj piosenki ,,Wycieczka - Piosenki dla dzieci bajubaju.tv”, i spróbuj zaśpiewać ją razem z dziećmi:

Tekst piosenki :

Ruszamy na wycieczkę,

w góry lub nad rzeczkę.

Możemy zwiedzić zamek

i wejść na wielką tamę.

 

Na plecy biorę plecak,

przygoda na mnie czeka.

 To wielka przygoda,

 małego człowieka.

 

 

Na plecy biorę plecak,

przygoda na mnie czeka.

To wielka przygoda,

małego człowieka.

 

Autobusem, samochodem,

jadę na przygodę.

Samolotem chętnie latam,

 We wszystkie strony świata.

 

Na plecy biorę plecak,

przygoda na mnie czeka.

 To wielka przygoda,

małego człowieka.

 

Środa, 10.06.2020 r.

Blok tematyczny: Podróże małe i duże

Temat: Podróżowanie z tatą

Edukacja polonistyczna

Lekcja online: Rola taty w rodzinie – wypowiedzi dzieci w oparciu o własne doświadczenia                 i teksty z podręcznika str. 54-55 oraz Ćwiczeń str.51-52.

Edukacja matematyczna

Lekcja online: ,, Powtarzam podstawowe wiadomości”- Rozwiązywanie testu – Ćwiczenia do matematyki str. 80-81.

Wychowanie fizyczne:

Ćwiczenia koordynacji wzrokowo- ruchowej-Zabawy rzutne i rzuty do celu.

Zajęcia komputerowe

Bardzo proszę abyś dzisiaj skoro tematyka dnia jest o tym jak ważny w życiu  jest Tato, napisał w ,,Programie Word” dla Taty takie słowa:

,,Kochany tato - zacznę zwyczajnie,
że z Tobą w domu zawsze jest fajnie:
i w deszcz i w słotę, w smutku, w radości,

wspierasz i uczysz życia w miłości”.

 

Poniedziałek, 15.06.2020 r.

Blok tematyczny: : Wkrótce wakacje

Temat: Wakacyjne plany

Edukacja polonistyczna

Lekcja online: ,,O przyjaźni i wartości przebywania ze sobą na podstawie opowiadania Rafała Witka ,,Przyjaźń na odległość”. Czytanie tekstów ,,Mamy wakacyjne plany”- Podręcznik str. 56-57. Wykonanie zadań – Ćwiczenia do j. polskiego str. 53-54.

 

Edukacja przyrodnicza

Lekcja online: ,,Poznajemy mapę Polski”- wykonanie zadań w Elementarzu Odkrywców (Brązowa książka) str. 66-67.

Edukacja matematyczna

Lekcja online: Rozwiązywanie zadań z treścią  z użyciem jednostek miar: centymetr, metr- Podręcznik do matematyki str. 48-49.

 

Piątek, 19.06.2020 r.

Blok tematyczny: Wkrótce wakacje

Temat: Pakujemy wakacyjną walizkę

Edukacja polonistyczna

Lekcja online: Wysłuchanie tekstu ,,Trudny wybór” ( Podręcznik str. 59)omówienie treści tekstu- wykonanie zadań w Ćwiczeniach str. 55.

Edukacja plastyczna

Tym razem poproszę aby mamusie znalazły chwilkę czasu i weszły na stronę: https://www.youtube.com/watch?v=otjMhpZvKQ0, na niej zobaczą Panie bardzo łatwą w wykonaniu ,,Laurkę, którą kochane mamy wasze dzieci przy waszej pomocy wykonałyby i  wręczyłyby 23.06 – tatusiom, w związku z ,,Dniem Ojca”- bardzo Panie proszą o pomoc w tym działaniu.

Wychowanie fizyczne:

Chwyt i podanie piłki oburącz sprzed klatki piersiowej- kształtowanie zręczności w posługiwaniu się piłką i koordynacji wzrokowo- ruchowej.

Edukacja matematyczna

Lekcja online: ,,Wakacyjne zadania”- Ćwiczenia do  matematyki str. 79 oraz w Podręczniku do matematyki str. 50-52 oraz 54.

 

Poniedziałek, 22.06.2020 r.

Blok tematyczny: Wkrótce wakacje

Temat: Pozdrowienia z wakacji

Edukacja polonistyczna

Lekcja online: Czytanie wiersza Elżbiety Zechenter- Spławińskiej ,, Napisz z wakacji”- ,,Bezpieczne wakacje”- Podręcznik str. 60- 61 wykonanie zadań w Ćwiczeniach do j. polskiego str. 56-57.

Edukacja przyrodnicza

Lekcja online: Wejdź na stronę i posłuchaj ,,Bezpiecznych wakacyjnych rad: https://www.youtube.com/watch?v=Y0sBekIWkL4, które warto zapamiętać.

Edukacja matematyczna

Lekcja online: ,,Pomyślę i rozwiążę”- utrwalenie umiejętności matematycznych i rozwijanie logicznego myślenia – wykonanie zadań w Ćwiczeniach do matematyki str. 82-83.

 

Wtorek, 23.06.2020 r.

 

Blok tematyczny: Wkrótce wakacje

Temat: ,,Wkrótce będę w drugiej klasie”

Edukacja polonistyczna

Lekcja online: Utrwalenie poznanych wiadomości – Wykonywanie zadań w Ćwiczeniach do j. polskiego str.58-59.

Wychowanie fizyczne:

Gry i zabawy zręcznościowe.

Edukacja matematyczna

Lekcja online: Zadania rozmaite- Ćwiczenia str. 84-85- Ćwiczenia do matematyki.

Edukacja plastyczna

,, Moje wymarzone wakacje”- rysunek techniką dowolną.

 

Czwartek, 25.06.2020 r.

Blok tematyczny: Wkrótce wakacje

Temat: Wakacje tuż,tuż…

Edukacja polonistyczna

Lekcja online: : Utrwalenie poznanych wiadomości – Wykonywanie zadań w Ćwiczeniach do j. polskiego str.60-61. Pogadanka na temat ,,Bezpiecznych wakacji- bezpieczne korzystanie z kąpieli wodnych i słonecznych, bezpieczna droga, ulica i las. Bezpieczny Internet i ostrożność w zachowaniu wobec nieznajomych”.

Edukacja przyrodnicza

Lekcja online: ,, Już wakacje”- wykonywanie zadań w brązowej książce str. 68-69

Edukacja społeczna

Lekcja online: ,, Już wakacje”- wykonywanie zadań w brązowej książce str. 70-71.


J. angielski

Poniedziałek08.06.2020 lekcja nr 5 według planu lekcji

Ten temat zrobimy podczas wtorkowej lekcji online. Przygotuj podręcznik, ćwiczenia i zeszyt do angielskiego.

Podręcznik str.68. Ćwiczenia str. 44 oraz 71.


Religia

Poniedziałek 15.06.2020r.

Temat: Uroczystość Bożego Ciała. Katechizm str. 141- 142.

  1. Modlitwa:

„Niechaj będzie pochwalony Przenajświętszy Sakrament, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen”.

 

  1. Sytuacja egzystencjalna:

Słońce jest ważne. Dlaczego? (daje światło, ciepło, dzięki niemu rosną rośliny; kiedy jest słoneczny dzień, mamy lepszy nastrój i chęć do zabawy; jest nam wesoło, itp.)

Praca z podręcznikiem str. 141. Wklej naklejkę monstrancji (z Dodatku).

 

  • Do czego służy monstrancja? (do umieszczania Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie)
  • Gdzie można zobaczyć monstrancję? (w kościele w czasie adoracji, podczas procesji, np. Bożego Ciała)

 

  1. Wyjaśnienie głównych prawd katechezy:

Tak jak słońce jest ważne do życia, tak ważny jest Jezus w Najświętszym Sakramencie. Jego obecność daje nam radość. W Hostii jest prawdziwie obecny Pan Jezus. On chce, aby każdy człowiek przychodził do Niego. Jest taki dzień w ciągu roku, w którym Jezus „wychodzi” na ulice, aby mogli Go zobaczyć także ci, którzy do Niego nie przychodzą. To wyjście nazywamy procesją Bożego Ciała.

  1. Zastosowanie życiowe:

Praca z podręcznikiem str. 142. Układanie puzzli procesji (w odpowiedniej kolejności: 1 – Ministrant z krzyżem, za nim feretrony i poduszki, 2 – pozostali ministranci z dzwonkami, 3 – dziewczynki sypiące kwiaty, 4 – ksiądz z monstrancją, 5 – wierni).

  1. Podsumowanie treści - praca z podręcznikiem str. 141.

Uzupełnij tekst wyrazami z ramek:

  • Procesja to uroczysty pochód religijny połączony ze śpiewem.
  • Monstrancja to przedmiot ze złota, w którym umieszczony jest Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie.
  1. Modlitwa:

„Jezusa ukrytego mam w sakramencie czcić”- https://youtu.be/ZpzyySBytG8

„1. Jezusa ukrytego mam w Sakramencie czcić,

Wszystko oddać dla Niego, Jego miłością żyć.

On się nam daje cały, z nami zamieszkał tu,

Dla Jego Boskiej chwały życie poświęćmy Mu.

Wiarą ukorzyć trzeba zmysły i rozum swój,

Bo tu już nie ma chleba, to Bóg, to Jezus mój.

  1. Tu Mu ciągle hosanna śpiewa anielski chór,

A ta cześć nieustanna, to dla nas biednych wzór.

Dzielić z nami wygnanie Jego rozkosze są,

Niechże z Nim przebywanie będzie radością mą.

On wie, co udręczenie, On zna, co smutku łzy,

Powiem Mu swe cierpienie, bo serce z bólu drży.

  1. O niebo mojej duszy, najmilszy Jezu mój,

Dla mnie wśród ziemskiej suszy, Tyś szczęścia pełen zdrój.

Tyś w Wieczerniku Siebie raz tylko uczniom dał,

W ołtarzu się jak w niebie, powszednim chlebem stał.

Chciałbym tu być Aniołem, co śpiewa ciągle cześć,

Z rozpromienionym czołem Tobie swe serce nieść.

  1. Pozwól jasnym płomieniem błyszczeć tej lampce mej

Dopóki zimnym tchnieniem śmierć nie zagasi jej.

Niech Ci, aż do dnia zgonu, miłości pienie brzmi.

Tu u stóp Twego tronu wierność przysięgam Ci.

O cześć Twą ciągle dbały, chcę pójść koniecznie tam,

Gdzie wśród niebieskiej chwały, Tyś szczęściem wszystkich sam”.

 

Poniedziałek 22.06.2020r.

Temat: Serce, które zawsze kocha. Katechizm str. 143- 144.

  1. Modlitwa:

„Serce Jezusa, świątynio Boga, zmiłuj się nad nami.

Serca Jezusa, cierpliwe i wielkiego miłosierdzia, zmiłuj się nad nami.

Serce Jezusa, hojne dla wszystkich, którzy Cię wzywają, zmiłuj się nad nami.

Serce Jezusa, źródło życia i świętości, zmiłuj się nad nami”.

  1. Sytuacja egzystencjalna:
  • Czy można zobaczyć, czy człowiek ma dobre serce? (tak)
  • W jaki sposób? (patrząc na to, co robi)

Kiedy człowiek robi dobre rzeczy, mówimy, że ma dobre serce.

  1. Wyjaśnienie głównych prawd katechezy:

Patrząc na życie Pana Jezusa, możemy także zobaczyć Jego Serce.

Oto kilka fragmentów z Pisma Świętego, które podkreślają cechy Serca Jezusa:

  • O zachodzie słońca wszyscy, którzy mieli cierpiących na rozmaite choroby, przynosili ich do Niego. On zaś na każdego z nich kładł ręce i uzdrawiał ich. (Łk 4, 40)
  • Dzień począł się chylić ku wieczorowi. Wtedy przystąpiło do Niego Dwunastu mówiąc: «Odpraw tłum; niech idą do okolicznych wsi i zagród, gdzie znajdą schronienie i żywność, bo jesteśmy tu na pustkowiu». Lecz On rzekł do nich: «Wy dajcie im jeść!». Oni odpowiedzieli: «Mamy tylko pięć chlebów i dwie ryby; chyba że pójdziemy i nakupimy żywności dla wszystkich tych ludzi». Było bowiem około pięciu tysięcy mężczyzn. Wtedy rzekł do swych uczniów: «Każcie im rozsiąść się gromadami mniej więcej po pięćdziesięciu!». Uczynili tak i rozmieścili wszystkich. A On wziął te pięć chlebów i dwie ryby, spojrzał w niebo i odmówiwszy nad nimi błogosławieństwo, połamał i dawał uczniom, by podawali ludowi. Jedli i nasycili się wszyscy, i zebrano jeszcze dwanaście koszów ułomków, które im zostały. (Łk 9, 12-17)
  • Gdy Jezus odchodził stamtąd, szli za Nim dwaj niewidomi, którzy wołali głośno: «Ulituj się nad nami, Synu Dawida!». Gdy wszedł do domu, niewidomi przystąpili do Niego, a Jezus ich zapytał: «Wierzycie, że mogę to uczynić?». Oni odpowiedzieli Mu: «Tak, Panie!». Wtedy dotknął ich oczu, mówiąc: «Według wiary waszej niech wam się stanie!». I otworzyły się ich oczy, a Jezus surowo im przykazał: «Uważajcie, niech się nikt o tym nie dowie!». Oni jednak, skoro tylko wyszli, roznieśli wieść o Nim po całej tamtejszej okolicy. (Mt 9, 27-31)
  • Jezus natomiast udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Cały lud schodził się do Niego, a On usiadłszy, nauczał ich. Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę, którą pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: «Nauczycielu, tę kobietę dopiero pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co mówisz?». Mówili to, wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus nachyliwszy się, pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień». I powtórnie nachyliwszy się, pisał na ziemi. Kiedy to usłyszeli, wszyscy jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta, stojąca na środku. Wówczas Jezus podniósłszy się, rzekł do niej: «Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?». A ona odrzekła: «Nikt, Panie!». Rzekł do niej Jezus: «I Ja ciebie nie potępiam. Idź, a od tej chwili już nie grzesz!». (J 8, 1-11)
  • Było to przed Świętem Paschy. Jezus wiedząc, że nadeszła Jego godzina przejścia z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował. W czasie wieczerzy, gdy diabeł już nakłonił serce Judasza Iskarioty syna Szymona, aby Go wydać, wiedząc, że Ojciec dał Mu wszystko w ręce oraz że od Boga wyszedł i do Boga idzie, wstał od wieczerzy i złożył szaty. A wziąwszy prześcieradło, nim się przepasał. Potem nalał wody do miednicy. I zaczął umywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany. (J 13, 1-5)
  • Gdy przyszli na miejsce, zwane «Czaszką», ukrzyżowali tam Jego i złoczyńców, jednego po prawej, drugiego po lewej Jego stronie. Lecz Jezus mówił: «Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią». Potem rozdzielili między siebie Jego szaty, rzucając losy. (Łk 23,33-34)
  1. Zastosowanie życiowe:

Wykonaj ćwiczenie z podręcznika str. 144: „Jakie jest moje serce?”

  1. Podsumowanie treści:

W Sercu Jezusa każdy człowiek ma swój dom. Pan Jezus kocha wszystkich tak samo i chce, aby każdy człowiek z Nim się spotkał. On pomaga nam w życiu, abyśmy mogli tak jak On czynić dobro, mieć dobre serce.

Jezus jest naszym najlepszym Przyjacielem. Kiedy się z Nim często spotykamy i rozmawiamy, stajemy się do Niego podobni. Nasze serce jest coraz bardziej podobne do Jego Serca.

Obejrzyj filmik - https://youtu.be/G8nOrvLyUIk

  1. Praca domowa:

Napisz wezwanie do Serca Pana Jezusa i naucz się go na pamięć str. 144.

  1. Modlitwa: https://youtu.be/xuJFkBfTYb4

 

Czwartek 25.06.2020r.

Temat Wakacje zawsze z Bogiem. Katechizm str. 145- 147.

  1. Modlitwa: „Aniele Boży”
  2. Sytuacja egzystencjalna:

W kościele słychać szuranie butów, tupot nóg, szmer ludzkich głosów. Właśnie skończyła się Msza Święta i zebrani na niej wierni wychodzą ze świątyni.

Kościół opustoszał. W miejscu, gdzie przed chwilą siedział kolorowy tłum ludzi, zostały tylko puste ławki. Nastała chwila ciszy, po czym dał się słyszeć cichutki szept pierwszej ławki, stojącej przed samym ołtarzem:

 – Och – westchnęła zmartwiona. – Dziś na Mszy znowu nie było żadnych dzieci. Tak tu smutno bez nich. Nie przeszkadza mi nawet, że czasem depczą po nas swoimi nóżkami albo wspinają się na oparcia.

– Acha – poparła ją druga ławka. – Dzieci wnoszą tyle radości do kościoła. Uśmiechają się radośnie, słuchają, co mówi ksiądz, a piosenki śpiewają najgłośniej ze wszystkich.

– I Pan Jezus tak bardzo je kocha! – odezwała się trzecia ławka. – Dzisiaj był smutny podczas Eucharystii. Czekał na dzieci, a żadne do Niego nie przyszło. Na pewno płacze teraz w tabernakulum.

– Czemu dzieci już nie przychodzą do kościoła? – zapytała bardzo mała ławka, stojąca pod ścianą. – Czy przestały kochać Jezusa? Nie odwiedzają Go wcale. Nie ma ich na Mszy, nie uczestniczą w adoracji ani w żadnych nabożeństwach. Pan Jezus czeka na nie każdego dnia, wypatruje oczy tak mocno, że aż lecą Mu łzy, a dzieci nie ma.

Wszystkie ławki milczały przez chwilę, zastanawiając się nad tym problemem. Potem odezwała się największa i najstarsza ławka z tyłu kościoła:

– Dzieci zapomniały o Panu Jezusie, bo są wakacje.

– Wakacje? – wyszeptały głośno wszystkie ławki. – Co to są wakacje?

– To czas, w którym dzieci nie muszą chodzić do szkoły. Odpoczywają od lekcji, wyjeżdżają na wczasy i bawią się wesoło. Dlatego wiele z nich zapomina o dobrym Bogu i nie zjawia się w kościele.

– To takie smutne! – zawołała pierwsza ławka. – Bez nich Jezus cierpi i w świątyni brakuje radości. Kiedy one wrócą?

– Wakacje trwają dwa miesiące – odpowiedziała trzecia ławka, która usłyszała kiedyś, jak mówili o tym dwaj panowie.

– To strasznie długo! – zmartwiły się wszystkie ławki.

– Co my zrobimy bez dzieci przez tak długi czas?

– A może… – odezwała się nieśmiało bardzo mała ławka, – może dzieci przypomną sobie o nas wcześniej? Może nie przestały tak całkiem kochać Pana Jezusa i wrócą szybciej, aby odwiedzić Jego i nas wszystkie?

  1. Wyjaśnienie głównych prawd katechezy:

Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie. (Mk 10, 14)

Pan Jezus chce się spotykać nie tylko z dorosłymi, aby ich nauczać, uzdrawiać. Chce również spotykać się z dziećmi i im błogosławić.

W czasie wakacji znajdujemy czas dla przyjaciół, lubimy się z nimi bawić, itp. Ważne jest, aby nie zapomnieć o najlepszym Przyjacielu – Jezusie Chrystusie i także w czasie wakacji Go odwiedzać.

  1. Podsumowanie treści:

Tak jak spotykamy się zawsze z przyjaciółmi, tak spotkamy się z Jezusem – najlepszym Przyjacielem.

  • Gdzie można spotkać Pana Boga w czasie wakacji? (np. w kościele, w lesie, przy przydrożnej kapliczce, wszędzie, w pięknie przyrody, itp.)

Narysuj w podręczniku jedną z wybranych odpowiedzi – str. 147.

Wykonaj zadanie z podręcznika str. 146.

  1. Modlitwa:

„Gdy idziemy poprzez świat” – https://youtu.be/Jiwqll_hBqc



Język angielski 

Poniedziałek 15.06.2020 lekcja nr 5 według planu lekcji

Powtórz wszystkie nazwy zwierząt, których się nauczyliśmy w dziale 6.

Jako powtórkę możesz wykonać sobie kilka ćwiczeń online, temat Animals – Zwierzęta, linki podaję niżej. W tych ćwiczeniach pojawi się kilka nowych słów, zapisz je sobie w zeszycie:

E-lesson 15.06.2020

budgie – papużka falista

tortoise – żółw

guinea pig – świnka morska

goldfish – złota rybka

Następnie wykonaj ćwiczenia (po zrobieniu zadań trzeba na końcu kliknąć przycisk „Finish” lub „Check”, wtedy zadania zostaną automatycznie sprawdzone):

https://www.esolcourses.com/uk-english/elementary-course/pets/pets-picture-quiz.html

https://learnenglishkids.britishcouncil.org/word-games/pets

https://www.liveworksheets.com/worksheets/en/English_as_a_Second_Language_(ESL)/Pets/Pets_-_Read_and_match_vk37216tc

 


Język angielski

Poniedziałek22.06.2020 lekcja nr 5 według planu lekcji

Ten temat robimy podczas lekcji online 23.06.2020.

Podsumowanie pracy na języku angielskim. Powtarzanie najważniejszych wiadomości.

 

Czwartek 25.06.2020lekcja nr 5 według planu lekcji

Powtarzamy i utrwalamy wszystko to, czego nauczyliśmy się na lekcjach angielskiego w klasie 1.

Pomocne w tym będą gry i zadania:

https://elt.oup.com/student/newsparksfunzone/level1/?cc=pl&selLanguage=pl

8e4814906398ab0a36d20bc2a47d0763.jpg
ea5f3f6b68e2ef937c8b6d192f9ebc27.jpg
e22e8c4861cb2b23c6f16c5fb0802c9f.jpg
db024a28be28cbeeda2c6e53970e3f3e.jpg
80d7767962aff3513497015c045aa266.jpg
3e785efaf9faea189f04b62c9489fc40.jpg
We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.