Publiczna Szkoła Podstawowa w Czarnej
Publiczna Szkoła Podstawowa w Czarnej


Wyróżnienie dla Hanny Kusek
Uczennica klasy 1b Hanna Kusek otrzymała wyróżnienie w wojewódzkim etapie VII Ogólnopolskiego Konkursu dla Dzieci na Rymowankę „Wioski bez troski”, organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Celem konkursu było promowanie zasad bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych oraz kształtowanie wśród najmłodszych odpowiedzialnych postaw związanych z życiem i pracą na wsi. Zadaniem uczestników było przygotowanie autorskiej rymowanki nawiązującej do tematyki bezpieczeństwa i profilaktyki wypadków.
Praca Hanny została wysoko oceniona przez Wojewódzką Komisję Konkursową działającą przy Oddziale Regionalnym KRUS w Rzeszowie, która przyznała jej wyróżnienie spośród wielu zgłoszeń nadesłanych z całego województwa podkarpackiego.
Uroczyste podsumowanie wojewódzkiego etapu konkursu oraz wręczenie nagród odbyło się 2 czerwca 2026 roku w Sali Konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Wydarzenie było okazją do nagrodzenia młodych twórców oraz podkreślenia znaczenia edukacji w zakresie bezpieczeństwa na terenach wiejskich.
Serdecznie gratulujemy Hannie Kusek tego sukcesu. Otrzymane wyróżnienie jest dowodem jej kreatywności, zaangażowania oraz umiejętności twórczego podejmowania ważnych tematów społecznych. Życzymy jej kolejnych osiągnięć oraz dalszego rozwijania talentów literackich.
Brawo, Haniu!
Monika Bieszczad
Dzień Dziecka
1 czerwca to święto wszystkich dzieci na całym świecie. Nasze szkolne dzieci świętowały już od czwartku- pyszne lody serwowały kuchnia, Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski. A całe świętowanie zakończyło się dyskoteką na świeżym powietrzu, gdzie jak widać na zdjęciach zabawa była przednia :)
Opiekunowie SU
Wycieczka do piekarni w Czarnej
W dniu 28 maja 2026r. klasy 2a i 2b udały się na wycieczkę do Piekarni GS „Samopomoc Chłopska” w Czarnej. Celem wizyty było poznanie procesu wypieku chleba oraz pracy piekarza.
Po przybyciu zostaliśmy serdecznie powitani przez pracownice piekarni, które opowiedziały nam o historii zakładu oraz codziennych obowiązkach związanych z produkcją pieczywa. Dowiedzieliśmy się, że piekarnia rozpoczyna pracę już w godzinach nocnych, aby świeże pieczywo mogło trafić do sklepów wcześnie rano.
Następnie zwiedziliśmy pomieszczenia produkcyjne. Mieliśmy okazję zobaczyć ogromny mieszalnik do ciasta, stół roboczy oraz piec piekarniczy. Pracownice wyjaśniły nam, jak powstaje chleb – od przygotowania składników, poprzez wyrabianie i formowanie ciasta, aż do wypieku gotowych bochenków.
Na zakończenie wycieczki każdy uczestnik otrzymał świeżą drożdżówkę do spróbowania. Była bardzo smaczna. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem pracy piekarzy, którzy każdego dnia wkładają wiele wysiłku w przygotowanie pieczywa.
Wycieczka do Piekarni GS „Samopomoc Chłopska” w Czarnej była bardzo udana. Zdobyliśmy wiele nowych informacji i przekonaliśmy się, jak ważna i odpowiedzialna jest praca piekarza.
Magdalena Mikosz, Natalia Starzyk
Występ uczennicy podczas konkursu języka angielskiego w I LO w Tarnowie
22.05.2026r. w I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie odbył się II i III etap konkursu języka angielskiego, w którym udział wzięli uczniowie szkół z Tarnowa i regionu tarnowskiego. Naszą szkołę reprezentowała Emilia Lebowa, uczennica klasy 8a. Wydarzenie miało na celu rozwijanie umiejętności językowych, promowanie nauki języka angielskiego oraz zachęcanie młodzieży do poszerzania wiedzy o kulturze krajów anglojęzycznych.
Szczególne uznanie zdobył występ uczennicy, która zaprezentowała wysoki poziom znajomości języka angielskiego, dużą swobodę wypowiedzi oraz pewność siebie podczas prezentacji. Jej zaangażowanie i staranne przygotowanie zostały docenione przez jury oraz publiczność.
Konkurs przebiegał w trzech etapach i obejmował zadania sprawdzające znajomość słownictwa, gramatyki, czytania ze zrozumieniem, rozumienia tekstu słuchanego, wiadomości historyczno-geograficznych związanych z obszarem krajów anglojęzycznych oraz nauczania i praktycznego wykorzystania języka angielskiego. Organizatorami wydarzenia były nauczycielki języka angielskiego I LO w Tarnowie.
Serdecznie gratulujemy uczennicy udanego występu i życzymy kolejnych sukcesów językowych oraz dalszego rozwijania swoich pasji.
Mirosława Kubicka
Znakomite wyniki lekkoatletów w czwórboju lekkoatletycznym w zawodach wojewódzkich w Kolbuszowej (Igrzyska Dzieci)
Sabina Popławska indywidualnie i drużyna chłopców z klas 6 w składzie: Dominik Papiernik, Adam Lis, Julian Kolak, Nikodem Maziarz, Miłosz Tworek, Adam Szumowicz i Piotr Ciurkot zajęli 4 miejsca w rozgrywanych w Kolbuszowej wojewódzkich zawodach w czwórboju la.
Poziom rywalizacji wśród dziewcząt w tym roku był bardzo wysoki, zwycięska drużyna oraz najlepsza zawodniczka osiągnęli najwyższe wyniki w historii zawodów szkolnych na Podkarpaciu. Sabina stała się ofiarą tego poziomu bo mimo, że osiągnęła kosmiczny wynik 333 pkt ( przeciętny uczeń w szkole nie jest w stanie przekroczyć 100 pkt) zajęła aż lub dopiero 4 miejsce, najgorsze dla sportowca. Sabina była najlepsza w biegu na 60 m ( 8,40 s!!!) i druga w skoku w dal (4,72 m!!!) a także czwarta w biegu na 600 m (1,49,24!!!), są to najlepsze wyniki w historii naszej szkoły w tej kategorii wiekowej.
W przypadku drużyny chłopców jechaliśmy na zawody z 16 wynikiem wśród 24 zespołów przystępujących do rywalizacji, więc awans do pierwszej dziesiątki uznalibyśmy za sukces. Natomiast chłopcy poważnie potraktowali swoje zadanie i każdy z nich poprawił wszystkie swoje dotychczasowe rekordy w poszczególnych konkurencjach co w efekcie dało bardzo wysokie 4 miejsce w województwie. Na szczególne uznanie zasługuje fakt, iż mimo że nie mamy skoczni do skoku w dal wszyscy punktujący chłopcy skoczyli ponad 4 metry a Dominik i Nikodem osiągnęli wyniki powyżej 4,80 m. W tej konkurencji byliśmy w ścisłej czołówce województwa.
Opiekun uczniów: Marek Wulkowicz