Wakacje, już są wakacje, na pewno mam rację!!

     Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej koniec roku szkolnego 2018/2019 przypadł na 19.06.2019 roku. W Publicznej Szkole Podstawowej w Czarnej świętowanie tego podniosłego dnia rozpoczęło się o godz. 8:00 uroczystą Mszą Świętą. O godzinie 9:00 w hali sportowej Pani Dyrektor Marta Markowicz, przywitała wszystkich zebranych uczniów, rodziców, nauczycieli i podsumowała miniony rok. Było co podsumowywać: wiele innowacyjnych inicjatyw, projekt Erasmus+, mistrzostwo Polski BRD oraz najprzyjemniejsza część - sukcesy uczniów. W tym roku mogliśmy się pochwalić wieloma uczniami wyróżnionymi za bardzo dobre wyniki w nauce czy laureatami olimpiad przedmiotowych. Wymieniono także osoby, które uzyskały stypendium naukowe za doskonałe rezultaty w nauce czy osiągnięcia sportowe. Nie zapomniano o uczniach, którzy mogli poszczycić się 100 % frekwencją, a także zwycięstwami w zawodach sportowych. Pani Dyrektor szczególne podziękowania skierowała do rodziców, którzy brali czynny udział w życiu szkoły, zawsze służąc pomocą. Wyróżnieni na forum szkoły zostali także uczniowie, którzy zasłynęli wśród kolegów i koleżanek jako uczciwi znalazcy. Pani Dyrektor pożegnała także nauczycieli, którzy od przyszłego roku już nie będą pracować w naszej szkole- w szczególności nauczycieli odchodzących po wielu latach na zasłużoną emeryturę.

Tegoroczne zakończenie roku szkolnego było szczególne pod jeszcze jednym względem. We wtorek, w godzinach popołudniowych, uczniowie klas ósmych oraz ostatni rocznik gimnazjum mieli swoje zakończenie roku szkolnego. Dla nich to wyjątkowy moment, po wielu latach spędzonych w murach Publicznej Szkoły Podstawowej w Czarnej ruszają w swoją nową, nieznaną drogę. Uczniowie pod opieką Pani Barbary Sochy oraz Pani Pauliny Barnaś przygotowali krótki występ artystyczny. Nie zabrakło łez wzruszenia przy akompaniamencie znanych i lubianych piosenek i łez śmiechu przy humorystycznym występie klas ósmych. Pani Dyrektor każdego ucznia z osobna pożegnała, życząc dalszych sukcesów i nieustającego rozwoju. Zgodnie z tradycją obowiązującą w naszej szkole uczniowie klas VII pod przewodnictwem Pani Zofii Knych pożegnali swoich kolegów i koleżanki, w duchu nie mogąc się doczekać, ze już od września to oni będą najstarszym rocznikiem.

To był rok pełen wyzwań, trudów, ale i realizacji celów. Życzymy wszystkim udanego wypoczynku, ciekawej lektury, pięknych zdjęć z wojaży, opalenizny na twarzy i naładowania baterii na nowy rok szkolny.

Paulina Barnaś

FOTORELACJA

     Z WIZYTĄ NA POSTERUNKU POLICJI

     W ramach preorientacji zawodowej uczniowie klas siódmych odwiedzili Posterunek Policji w Czarnej. Z tajnikami pracy policjantów, na poszczególnych stopniach kariery zawodowej, zapoznał ich komendant Paweł Labak. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób można dostać się do policji, jak wygląda praca w różnych wydziałach oraz czym zajmują się policjanci. Oczywiście o podstawowych czynnościach naszych stróżów prawa uczniowie wiedzieli, jednak dokładniejsze informacje okazały się interesujące i zaspokajały ciekawość młodzieży.

Uczniowie czynnie uczestniczyli w spotkaniu. Mogli oglądać i dotykać podstawowe akcesoria wyposażenia policjanta. Na zakończenie zrobili sobie pamiątkową fotografię.

Beata Sasak, Zofia Knych

FOTORELACJA

     WYPRAWA W GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE!

     4 czerwca 2019 roku uczniowie z klas siódmych wyruszyli na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Na szczęście dzień był piękny, słoneczny, humory wszystkim dopisywały. Już  o godzinie 9.00 spotkaliśmy się z przewodnikiem, a następnie rozpoczęliśmy zwiedzanie Centrum Kulturowo – Archeologicznego. Tam odbyły się również warsztaty, a chętni uczniowie mogli wykonać przepiękne obrączki. Potem czekała nas długa droga. Szliśmy Traktem Królewskim na Łysą Górę. Niektórzy z utęsknieniem czekali na odpoczynki zarządzane przez pana przewodnika. Zwieńczeniem naszej „wspinaczki” było zwiedzanie Zespołu Klasztornego na Świętym Krzyżu. Byliśmy także w Muzeum Misyjnym oo. Oblatów, w Muzeum Przyrodniczym ŚPN oraz kryptach klasztornych. Uroki tego miejsca i atrakcje w pełni wynagrodziły nasz trud. Tutaj mieliśmy również czas wolny, podczas którego mogliśmy zjeść skromny posiłek i zakupić pamiątki. Następnie ruszyliśmy do Huty Szklanej. Po drodze, z platformy widokowej, podziwialiśmy przepiękne gołoborza.

Chwilę skupienia i powagi przeżyliśmy pod Pomnikiem Katyńskim Trzech Krzyży. Potem udaliśmy się w kierunku Świętej Katarzyny. Tam zwiedziliśmy kilka ciekawych i urokliwych miejsc, ale największe wrażenie zrobiły na nas eksponaty w Muzeum Minerałów i Skamieniałości. Obejrzeliśmy również proces szlifowania krzemienia pasiastego.

Podczas całej wycieczki pan przewodnik w atrakcyjny sposób przedstawiał nam historię zwiedzanych miejsc, opowiadał ciekawe historyjki i legendy. Na zakończenie naszej wyprawy zjedliśmy ciepły posiłek, a następnie ruszyliśmy do Czarnej. Dzięki tej wycieczce poznaliśmy nowe i ciekawe zakątki naszego kraju.

Zofia Knych, Beata Sasak

FOTORELACJA

     Dzień Matki

     Z okazji „Dnia Matki”, dn. 6 czerwca 2019 r. uczniowie klasy trzeciej przygotowali dla swoich mam inscenizację bajki „Królewna  Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Dzieci wcieliły się w role: Śnieżki, macochy, myśliwego, królewicza, krasnoludków, lustra, zwierząt leśnych, kwiatków, nie zabrakło też narratora. Przygotowując przedstawienie miały okazję zaprezentować swoje talenty: aktorskie, recytatorskie i wokalne. Po występach teatralnych uczniowie składając życzenia wręczyli kochanym mamusiom własnoręcznie wykonane laurki oraz zaprosili na słodki poczęstunek.

Magdalena Mikosz

FOTORELACJA

     Mistrzostwo Polski BRD!!!

     Młodsza grupa wiekowa reprezentująca naszą szkołę w XLII Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym odniosła olbrzymi SUKCES, zwyciężając w finale krajowym. Na szyjach Kingi Skowron, Olgi Jensz, Mateusza Kubickiego i Miłosza Szkodzińskiego zawisły złote medale. Po niezwykle wyczerpującej i stresującej rywalizacji udało się pokonać 14 ekip, w tym faworytów ze Stroni.

Ale po kolei... Zgodnie z wieloletnią tradycją pojechaliśmy busem, z Jerzym Madurą, na finał do Bochni dzień wcześniej, aby potrenować, zwłaszcza w miasteczku komunikacyjnym. Zostaliśmy zakwaterowani w hotelu "Nowa Bochnia", który bardzo się spodobał uczniom. Pierwsze popołudnie spędziliśmy doskonaląc umiejętności rowerowe. Wieczorem uczniowie odnawiali stare brdowskie znajomości oraz nawiązywali nowe. Kolejny dzień to kolejne treningi, a potem wspólne wyjście na basen. Po południu nastąpiło uroczyste otwarcie Turnieju i losowanie numerów startowych. Starsza grupa (Ania Puzon, Eryk Szęszoł i Kamil Waśko) wylosował nr 9, a młodsza 13. W środę rano uczniowie pisali bardzo trudny test, toteż po jego zakończeniu miny mieli nietęgie. Następnie zjechaliśmy do kopalni soli, gdzie miały się odbyć dwie kolejne konkurencje, tj. jazda po torze przeszkód i pierwsza pomoc. Na śliskim parkiecie udało się obu drużynom pojechać doskonale - starsi popełnili tylko jeden błąd, co było drugim wynikiem. Podobnie wypadli młodsi, ustępują nieznacznie ekipie ze Stroni. Około południa do kopalni "zjechały" wyniki z testów. Młodsi najlepiej rozwiązali pytania dotyczące skrzyżowań, a w teście byli na drugim miejscu. Niestety wynik starszych był słabszy, co nie napawało optymizmem, w kontekście dalszej rywalizacji. Również pierwsza pomoc została wykonana jedynie poprawnie i nadzieje na medal prysły. Za to młodsi poradzili sobie bardzo ładnie wykonując opatrunek (ciało obce wbite w rękę, druga osoba nieprzytomna) i wyszli na prowadzenie. Pojawiła się szansa na zwycięstwo. Należało postawić kropkę nad "i", zaliczając 4 poprawne przejazdy w bardzo trudnym miasteczku komunikacyjnym. W związku z tym wieczorem, po kolacji, ponownie udaliśmy się na trening, który trwał aż do zmroku. Trening był uciążliwy, jako że komary atakowały nas ze wszystkich stron. Po powrocie do hotelu nasi uczniowie kontynuowali integrację, zwłaszcza z ekipą z Koluszek.

Czwartek, to chwila prawdy. Przejazdy w miasteczku komunikacyjnym rozpoczęli starsi, doświadczeni uczniowie. Nieliczni popełniali drobne błędy. Dla większości młodszych uczniów ta konkurencja okazała się bardzo trudna, toteż "sypały się" punkty karne. Aby wygrać, uczniowie z Czarnej mogli popełnić nie więcej niż 2 błędy. Konfiguracja wylosowanych punktów kontrolnych sprawiła, iż tory jazdy uczniów dość pechowo przecinały się ze sobą, toteż należało być niezwykle czujnym, aby uniknąć błędów. Zwłaszcza Kinga miała pecha i kilka razy musiała się zachować bardzo odpowiedzialnie, przy okazji wykazując się niezwykłym kunsztem. Dla niżej podpisanego oglądanie przejazdów swoich podopiecznych było niezwykle stresujące, wszak walczyliśmy o wygraną w całym Turnieju. No i udało się, cała drużyna popełniła tylko jeden drobny błąd. A potem były łzy radości, puchar, medale, nagrody... Wyprzedziliśmy drużynę ze Stroni (woj. małopolskie) dwoma punktami, a ekipę z Korczowa (woj. lubelskie) trzema. Indywidualnie Mistrzem Polski została Olga Jensz! Nagrody rzeczowe, to nie wszystko, zwycięzca będzie reprezentował Polskę na Mistrzostwach Europy. Tak więc we wrześniu jedziemy do GENEWY! Trzynastka okazała się szczęśliwa.

Niestety nie można tego samego powiedzieć o dziewiątce. Wylosowany przez starszą grupę numer okazał się taki sam jak zajęta lokata. Szkoda, bo cala ekipa pracowała od września bardzo solidnie, wygrywając "po drodze" Ligę Mistrzów BRD. Jeden słabszy dzień przypadł akurat na Mistrzostwa... Dziękuję Ani, Wiktorii i Kamilowi za wiele radosnych, turniejowych dni. Ich brdowska kariera dobiegła końca, puchary i dyplomy zdobyte przez nich pozostaną w szkolnych gablotach.

Słowa podziękowania należą się również wójtowi Józefowi Chudemu oraz Prezesowi Automobilklubu Stomil w Dębicy Panu Bartłomiejowi Dziurzyńskiemu, którzy wsparli finansowo nasz wyjazd.

opiekun drużyn - Jerzy Ostręga

FOTORELACJA

8e4814906398ab0a36d20bc2a47d0763.jpg
ea5f3f6b68e2ef937c8b6d192f9ebc27.jpg
e22e8c4861cb2b23c6f16c5fb0802c9f.jpg
db024a28be28cbeeda2c6e53970e3f3e.jpg
80d7767962aff3513497015c045aa266.jpg
3e785efaf9faea189f04b62c9489fc40.jpg