Plan pracy biblioteki szkolnej
w roku 2023/2024

 Poniedziałek

 7:00 - 14:00

 Wtorek

 7:00 - 14:00

 Środa

 nieczynna

 Czwartek

 7:00 - 10:00

 Źródło: demotywatory.pl

 Piątek

 7:00 - 10:00

1 czerwca 2023 Dzień Dziecka

Wszystkim dzieciom zarówno starszym, jak i młodszym życzę z okazji Dnia Dziecka…

Radości z odkrywania siebie i świata!

Odwagi do mierzenia się z wyzwaniami nie tylko takimi w postaci kartkówek

Przyjaciół, którzy rozgonią wszelkie smutki

Poranków pełnych słońca, energii i zapału do lekcji

Okazji do odkrywania i rozwijania swoich talentów i pasji.

Bądźcie zawsze radośni i uśmiechnięci!

Książka – dobry pomysł na prezent

     Książka – mimo, że jest rzeczą - to jednak jest niczym przedmiot z duszą, ma wartość bezcenną, uniwersalną i ponadczasową. Można ją czytać wiele razy, pożyczać, postawić w domowej biblioteczce. Książka to prezent na każdą okazję. Taki, który rozbawi, zaintryguje, a na pewno zaciekawi! Tak działają dobre książki. Dzięki nim możemy kogoś "wysłać w podróż", zyskać wiedzę o ludziach i świecie. Warto je czytać i obdarowywać nimi bliskich zarażając pasją czytania. Jeśli szukacie wyjątkowego prezentu dla mamy (Dzień Matki 26 maja 2023 r.) kupcie książkę. Niech książka będzie najlepszym prezentem!

8 maja 2023 r. obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

     Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzimy 8 maja już od 1985 roku. Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, tradycyjnie rozpoczyna Tydzień Bibliotek, w trakcie którego biblioteki różnych typów z całej Polski intensyfikują działania, by dotrzeć do coraz większej liczby czytelników i użytkowników. Tegoroczny tydzień odbywa się pod hasłem: „Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka”. Autorką hasła jest Jolanta Poważyńska z Koła SBP w Wałbrzychu.

Wszystkim bibliotekarzom z okazji ich święta życzę satysfakcji z codziennej pracy, zadowolonych czytelników i regałów pełnych książek!

Źródło: Internet

5 maja 2023 r. przypada 177 rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza

     5 maja obchodzimy 177 rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza, jednego z najwybitniejszych i najbardziej popularnych polskich pisarzy, laureata literackiej nagrody Nobla. Jego twórczość pisana w okresie zaborów „ku pokrzepieniu serc”, stała się ważnym składnikiem podtrzymującym świadomość i kulturę narodową.

Henryk Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846 r. w Woli Okrzejskiej w zubożałej rodzinie szlacheckiej. Jego bliscy przez kilka lat zmieniali miejsce zamieszkania, by w 1861 r. osiedlić się na stałe w Warszawie. W roku 1905 Sienkiewicza uhonorowano  literacką nagrodą Nobla za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu” i - jak podkreślił jeden z członków Komitetu Noblowskiego – „rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”. Zmarł 15 listopada 1916 r. w mieście Vevey w Szwajcarii, gdzie został pochowany. W 1924 r. jego prochy zostały uroczyście przeniesione do warszawskiej Katedry św. Jana.

Jeśli doceniasz Sienkiewicza lub masz ochotę nadrobić zaległości, jego książki znajdziesz w bibliotece szkolnej. Zapraszam.

Źródło: Internet

23 kwietnia 2023 obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

     Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.

Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO.

Obchody święta niech będą wyśmienitą okazją do odkrywania przyjemności z czytania książek.

Źródło: Internet

Życzenia na Święta

Wesołego Alleluja!
Zdrowych, spokojnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju.
serdecznych  spotkań w gronie rodziny
i wśród przyjaciół, czasu na książkę
życzy bibliotekarz Biblioteki Szkolnej

Źródło: Internet

21 marca 2023 przypada Światowy Dzień Zespołu Downa
Dzień Kolorowej Skarpetki

     21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale też Światowy Dzień Zespołu Downa. Dzięki szerokiej akcji informacyjnej w mediach społecznościowych w wielu szkołach uczniowie przychodzą ubrani na kolorowo, żeby powitać wiosnę, ale mają także dwie różne kolorowe skarpetki. Dlaczego?

Światowy Dzień Zespołu Downa został ustanowiony z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa w 2005 r. Od 2012 r. święto jest organizowane pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ideą tego dnia jest zwiększenie świadomości społeczeństwa i zwrócenie uwagi na osoby z trisomią 21. Chromosomu i ich problemy, a także podkreślenie roli tych osób oraz ich prawa do szczęśliwego życia.

Data 21 marca nie jest przypadkowa. Nawiązuje do obecności u osób z Zespołem Downa trzeciego, dodatkowego chromosomu w 21. parze chromosomów. Znakiem tego dnia stały się kolorowe skarpetki, które mają symbolizować niedopasowanie genotypowe, a także, niestety, często społeczne, z którym borykają się osoby z Zespołem Downa.

Wydarzeniu towarzyszy wystawa książek w bibliotece szkolnej, które podejmują problemy inności, tolerancji i akceptacji. Są to m.in.:

  1. „ Niebieska Niedźwiedzica” – Joanna Chmielewska
  2. „O wartościach” – Małgorzata Strzałkowska

Źródło: Internet

19 marca 2023 przypada 118 rocznica przyznania Literackiej Nagrody Nobla dla Henryka Sienkiewicza

     118 lat temu, 10 grudnia 1905 roku, Henryk Sienkiewicz odebrał w Sztokholmie Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Akademia Szwedzka przyznała mu ją w uznaniu całokształtu twórczości. Sienkiewicz został drugim Polakiem uhonorowanym w ten prestiżowy sposób, a pierwszym nagrodzonym w dziedzinie literatury. Odbierając nagrodę, pisarz nie omieszkał wykorzystać okazji do szerokiej promocji sprawy polskiej w świecie, a w trakcie przemówienia kilkukrotnie akcentował swoją polskość.

Chociaż Nagroda została przyznana za „całokształt”, nie można nie wspomnieć o ogromnej roli w promocji Sienkiewicza odegranej przez „Quo Vadis”. W tym czasie powieść była rozchwytywana w Europie i za Oceanem, i przyczyniła się tym do jeszcze większego uznania nazwiska Polaka wśród poważnych przez noblowskie jury autorytetów.

Zapraszam do biblioteki po książki Henryka Sienkiewicza.

8 marca 2023 Dzień Kobiet

     8 marca to niezwykłe święto. W tym dniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Jednak nie zawsze tak było. Jego początki zaczęły się około 100 lat temu, kiedy kobiety postanowiły zawalczyć o większe prawa i równouprawnienie. Odwiedzający w tym dniu bibliotekę mogą obejrzeć wystawę książek, których autorkami są wybitne kobiety.

Z okazji Dnia Kobiet biblioteka szkolna przygotowała dla Was niespodziankę - wylosujcie cytat z talii kart i chwilę się nad nim zastanówcie. Miłej zabawy!

https://wordwall.net/pl/resource/12110003/cytaty-na-dzie%c5%84-kobiet

źródło: Internet

3 marca 2023 obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pisarzy

     3 marca, to dzień, w którym pamiętamy nie tylko o czytaniu i naszych ulubionych książkach, lecz przede wszystkim o ich twórcach. Od 1984 roku na całym świecie celebruje się Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek. Z tej okazji przygotowałam cytaty o ich pracy twórczej:

  • U mnie jest blisko z serca do papieru– Agnieszka Osiecka, „Rozmowy w tańcu”
  • Radość pisania.

Możność utrwalania.

Zemsta ręki śmiertelnej”. – Wisława Szymborska, „Widok z ziarnkiem piasku. 102 wiersze”.

  • W końcu nie jest wielkim sekretem ani literackim, ani egzystencjonalnym fakt, iż mówić umieją wszyscy, natomiast zapisać swe mówienie mało kto potrafi.- J. Pilch „Pod Mocnym Aniołem”
  • „Jeśli nie masz czasu, by czytać, nie masz też czasu (lub narzędzi), by pisać. To proste.” – Stephen King
  • „Literatura byłaby całkiem dobrym zajęciem, gdyby nie to pisanie.”– Konstanty Ildefons Gałczyński
  • „Pisarz jest to człowiek, któremu pisanie przychodzi trudniej niż wszystkim innym ludziom.” –  Tomasz Mann

Źródło: Internet

21 lutego 2023 r. przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

     Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzimy co roku 21 lutego. Założeniem Dnia jest pomoc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony 17 listopada 1999 r. przez UNESCO w celu upamiętnienia tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dhace. Tego dnia zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. W rocznicę tych wydarzeń ważne jest, aby wszyscy uświadomili sobie, jak wielka jest różnorodność i wartość języków ojczystych: regionalnych, narodowych, oficjalnych i nieoficjalnych, tych mających ogromny zasięg i tych użytkowanych tylko przez nielicznych. Dbając o język ojczysty chronimy kulturę i tożsamość kulturową.

Tematem przewodnim 24. Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego obchodzonego w 2023 roku jest „Edukacja wielojęzyczna – konieczność transformacji edukacji” .

Zachęcam do poszukiwań dzieł, które niosąc ważny przekaz merytoryczny, są jednocześnie przykładem urody, precyzji i mocy języka. Przykłady pięknej, bogatej, mocnej, precyzyjnej, zabawnej i plastycznej polszczyzny znajdziemy w utworach klasyków polskiej poezji takich, jak Julian Tuwim, Bolesław Leśmian, Jan Brzechwa czy Joanna Kulmowa, a także współczesnych polskich poetek i poetów.

Zapraszam do biblioteki po odkrywanie piękna naszego języka.

Źródło: Internet

14 lutego 2023 obchodzone są Walentynki

     Czy na pewno wiesz, skąd wzięły się walentynki? Historia powstania i aktualne zwyczaje związane z tym świętem potrafią zaskoczyć. Każdy wie, że 14 lutego jest święto zakochanych, nie wszyscy potrafią jednak wyjaśnić, dlaczego właściwie się je obchodzi.

Zgodnie z tradycją walentynki to święto ku czci św. Walentego. Do tej pory nie udało się jednak dokładnie ustalić, kim tak naprawdę był Walenty. Najbardziej rozpowszechniona teoria głosi, że był on rzymskim księdzem, który pomimo zakazu nałożonego przez cesarza Klaudiusza II udzielał chrześcijańskich ślubów. Za swoje uczynki, które kierowane były miłością do bliźnich, musiał zapłacić własnym życiem.

Od tego czasu święty Walenty jest patronem zakochanych. W 469 roku papież Gelazy I ustanowił 14 lutego dniem ku jego pamięci, który to nazywamy obecnie Walentynkami.

W drugiej połowie XIV wieku po raz pierwszy świętowano walentynki jako dzień zakochanych. W tamtym czasie szlachta na dworach wysyłała sobie krótkie listy miłosne. Jednak dopiero w XVIII wieku zaczęto obchodzić walentynki we współczesnym rozumieniu tego słowa. Pary zaczęły obdarowywać się kwiatami i kartkami z życzeniami w dowód swojej miłości.

Historia walentynek w Polsce nie jest zbyt długa. Święto zakochanych w kraju nad Wisłą obchodzimy od lat 90. XX wieku. Polacy po okresie PRL-u byli początkowo niechętni zachodnim zwyczajom, ale walentynki szybko stały się jednym z naszych ulubionych świąt. Zwyczaje walentynkowe w Polsce przyjęły formę obdarowywania się upominkami i kartkami walentynkowymi. 

Dzień świętego Walentego jest świetną okazją do okazania przyjaźni lub wdzięczności i podzielenia się dobrymi emocjami. Dzielmy się nimi, tego nigdy za wiele! 

Źródło: Internet

Konkurs biblioteczny z okazji zbliżających się Walentynek „Poezja grzbietów książek, wiersz o przyjaźni, miłości”

     Odkryj poezję w tytułach książek zawartych na ich grzbietach! Ułóż wiersz, wykorzystując tytuły dowolnych książek! Każdy grzbiet książki z tytułem to jeden wers wiersza. Wiersz musi liczyć 4-8 wersów. Zrób zdjęcie stosika książek = wiersza i przyślij na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Najlepsi „odkrywcy poezji” otrzymają nagrody w postaci drewnianej zakładki! Czekam do 13 lutego!

„Wszystko jest poezją” – napisał Edward Stachura. Zapraszam więc naszych Czytelników do szukania poezji na grzbietach książek w ich tytułach. Możecie skorzystać z księgozbioru szkolnego, księgarni, możecie wykorzystać własne zbiory. Książki mogą należeć do beletrystyki, może to być literatura naukowa i popularnonaukowa – ważny jest tytuł.

Każdy grzbiet książki z wypisanym na nim tytułem dzieła to jeden wers konkursowego wiersza. Wiersz musi składać się przynajmniej z czterech wersów (czyli czterech książek), maksymalnie może mieć osiem wersów (czyli osiem książek).

Książki układamy w stosik=zwrotkę i robimy zdjęcie grzbietom z tytułami=wersami. Ważne, żeby dało się je odczytać. 

Wymyślamy własny tytuł naszego wiersza i wysyłamy wraz ze zdjęciem na adres mailowy:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Na zdjęcia wierszy czekam do 13 lutego 2023 r. 

Zapraszam do udziału w konkursie poetycko-bibliotecznym!

31 stycznia 2023 roku przypada 67 rocznica śmierci Alana Alexandra Milne

     Alan Aleksander Milne dzięki swojej twórczości dla dzieci zyskał sławę na całym niemal świecie. Bowiem kto z nas choć raz nie przeczytał "Kubusia Puchatka"?

31 stycznia 1956 zmarł Alan Aleksander Milne, brytyjski pisarz, autor "Kubusia Puchatka" i "Chatki Puchatka". Alan Aleksander Milne żył w latach 1882-1956. Większość życia spędził w Londynie. Studiował matematykę w Cambridge. Debiutował literacko w piśmie studenckim, w którym zamieszczał własne wiersze humorystyczne. Po studiach pracował jako dziennikarz. W czasie I wojny światowej wstąpił do armii. Został ranny w walkach na froncie zachodnim. To właśnie tam w 1917 roku napisał swoją pierwszą komedię. Po powrocie do Anglii napisał kilka sztuk scenicznych, które przyniosły mu dużą popularność. Jego twórczość charakteryzuje swoisty brytyjski humor sytuacyjny. Operuje elementami fantazji. "Kubuś Puchatek" po raz pierwszy został wydany w 1926 roku. "Chatka Puchatka" dwa lata później. Milne dalece wtopił się w krajobraz dziecięcego pokoju, dzieciństwa, ale też w naszą obyczajowość. W kulturze polskiej jego książki zadomowiły się dzięki wspaniałemu przekładowi Ireny Tuwim i stały się inspiracją dla twórczości takich autorów jak Jan Brzechwa i Julian Tuwim.

Dziś w Warszawie istnieje ulica Kubusia Puchatka, a niektóre powiedzenia z tej książki, jak "zjeść małe co nieco" lub "krewni i znajomi królika", na stałe weszły do naszego języka potocznego.

Poniżej przedstawiam słynne cytaty z „Kubusia Puchatka” oraz zapraszam po lekturę do biblioteki szkolnej.

„To prawda …. -mruknął Puchatek, spoglądając w lustro i klepiąc się po brzuszku. -Nie liczy się rozmiar. Liczy się puchatość!”

„Czasami – powiedział Kubuś – najmniejsze rzeczy zajmują najwięcej miejsca w twoim sercu”.

„Jestem niski, gruby i bardzo z tego dumny!”

„Niektórzy ludzie dbają o innych zbyt mocno. Myślę, że to się nazywa miłość”

„Miłość to czasem kilka kroków w tył, aby uszczęśliwić osobę, którą kochasz”

„– A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?”

„– Nic wielkiego – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika”

„Kiedy zawołasz do króliczej norki: Hej, jest tam kto?, a głos z wnętrza odpowie: Nie!, to znaczy chyba, że nie jesteś mile widziany”.

„– Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ?

– Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje.”

Źródło: Internet

2023 rokiem Wisławy Szymborskiej

     Mistrzyni słownej precyzji i przewrotnej prostoty. Jej poezja w błyskotliwy sposób komentowała codzienność, uruchamiając w czytelnikach pytania o sprawy największej wagi. W 2023 roku przypada setna rocznica urodzin poetki. Z tej okazji Senat RP przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2023 rokiem Wisławy Szymborskiej. Będzie to nie tylko okazja do przypomnienia jej twórczości i osoby, lecz również pretekst do przyznania poezji, sztuki niesłusznie zapomnianej, należnego jej miejsca we współczesnym świecie.

Wisława Szymborska urodziła się w 2 lipca 1923 roku. Debiutowała w 1945 w prasie literackiej. W sumie była autorką 12 tomików wierszy oraz dwóch wydanych pośmiertnie. Oprócz tego była eseistką, krytyczką literacką, felietonistką i tłumaczką. Umarła 1 lutego 2012 roku.

Noblistka lubiła żarty

Wisława Szymborska miała poczucie humoru, swoje dziwactwa i osobliwości. Lubiła językowe zabawy. Uważa się ją za propagatorkę żartobliwych gatunków literackich.  Pisarka była przywiązana też do przedmiotów codziennego użytku. Im bardziej były kiczowate – tym lepiej!

Poetka lubiła obdarowywać przyjaciół i znajomych kartkami z wykonywanymi przez siebie humorystycznymi wyklejankami. Przyjmowała też gości na słynnych kolacyjkach z loteriami. Tam zaproszeni otrzymywali często zabawne, raczej nieprzydatne prezenty.

Miała słabość do fast-foodów

Poetka lubiła fast-foody. Jednym z jej kulinarnych sekretów było danie hot wings z KFC. Zamawiała często duży kubełek. Co jej zostawało: zamrażała. Potem odsmażała sobie po kilka sztuk skrzydełek na obiad.

Podobno KFC chciało nawet uhonorować noblistkę darmowymi dostawami, ale Szymborska grzecznie odmówiła. Zachowała jednak voucher na pamiątkę. Jej sekretarz wielokrotnie zamawiał dla niej ulubione danie.  – Bardzo ceni ten przysmak – zdradził kiedyś w jednym z wywiadów.

Wisława Szymborska potrafiła poruszać słowem najgłębsze strefy naszych dusz. Przedstawiam Wam najpiękniejsze cytaty z jej twórczości.

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"

„Żaden dzień się nie po­wtó­rzy, nie ma dwóch po­dob­nych nocy, dwóch tych sa­mych po­ca­łun­ków, dwóch jed­na­kich spoj­rzeń w oczy" (Nic dwa razy)

„Życie, choćby i długie, zawsze będzie krótkie" (Krótkie życie naszych przodków)

"Coś się tu nie za­czy­na w swo­jej zwy­kłej po­rze. Coś się tu nie od­by­wa jak po­win­no. Ktoś tu­taj był i był, a po­tem na­gle znik­nął i uporczy­wie go nie ma" (Kot w pustym mieszkaniu)

źródło: Internet

Życzenia świąteczne

Oby łączył nas biały opłatek radości ewangelicznej.
której choinka, kolęda i gorąca świeca
są jedynie zewnętrznymi wyrazami (...)
Oby łączyło nas serce, które jest tak uparte,
że chce kochać dłużej niż na zawsze...


Jan Twardowski

     Boże Narodzenie jest czasem, który najprzyjemniej spędza się w gronie rodziny i przyjaciół.  Każdego roku miliny osób na całym świecie zasiada do wspólnego stołu z najbliższymi, aby cieszyć się chwilą odpoczynku, bycia razem i magicznym nastrojem. Przełamując się opłatkiem, składamy sobie najlepsze życzenia, a następnie przechodzimy do uroczystej kolacji, kiedy pierwsza gwiazdka zabłyśnie na niebie.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę wielu głębokich i radosnych przeżyć, wewnętrznego spokoju. Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam wytchnienie i radość, a Nowy Rok obdaruje Was zdrowiem, pomyślnością i szczęściem.

                                                                                                                      Marta Jędrzejczyk

13 grudnia 2022 r. - księgarze obchodzą swoje święto. Wszystkim księgarkom i księgarzom życzę satysfakcji z wykonywanej pracy oraz wiernych czytelników/klientów!

     Dzień Księgarza jest obchodzony w Polsce od 1932 roku. Na rynku książki wprowadzono nowe zasady udzielania rabatów księgarzom przez wydawców: przy zamówieniu tuzina egzemplarzy jednego tytułu wydawca dodawał bezpłatnie egzemplarz trzynasty, co stanowiło w praktyce dodatkowy rabat w wysokości 8,3%. Stąd wzięła się tradycja, aby Święto Księgarza obchodzić trzynastego dnia dwunastego miesiąca.

System rabatów z międzywojnia nie przetrwał do dziś, ale księgarze nadal obchodzą swoje święto.

Z tej okazji wybierzmy się do księgarni, porozmawiajmy o pracy z  księgarzem, sposobach promocji książki ich problemach z czytelnictwem i z okazji zbliżających się Świąt sprawmy sobie prezent w postaci książki.

6 grudnia 2022 r. Mikołajek w Mikołajki

     Mikołajki to jedno z najbardziej ukochanych i wyczekiwanych przez wszystkie dzieci Świąt. Biblioteka szkolna również włączyła się w te radosne obchody - na osoby wypożyczające w tym dniu książkę będą czekały czekoladowe mikołajki. (06.12.2022 r. wtorek)

Zachęcam do wypożyczania książek :-)

3 grudnia 2022 przypada nietypowe święto - Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

     Niepełnosprawność - czy naprawdę tak wiele nas różni?

Dnia 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Tego dnia na całym świecie odbywają się uroczystości, których celem jest promowanie praw osób niepełnosprawnych i działań na rzecz pełnej realizacji tych praw. Zauważ, wspomóż i wesprzyj! Zwróć uwagę na istotną rolę akceptacji i tolerancji względem naszych niepełnosprawnych kolegów i koleżanek.

Osobom z niepełnosprawnościami, życzę siły i wytrwałości w pokonywaniu przeciwności.

25 listopada przypada nietypowe święto Dzień Pluszowego Misia

     Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.

W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Pluszowe misie od bardzo dawna są bohaterami wielu książek, Najbardziej znanym pluszowym niedźwiadkiem jest miś o bardzo małym rozumku - Kubuś Puchatek. Czy jest ktoś, kto nie zna Kubusia Puchatka??? Na pewno NIE! Ten sympatyczny Miś dostarcza nie tylko zabawy dzieciom, ale jego myśli niosą filozoficzne przesłania. Dlatego dziś proponuję Wam, abyście sobie poczytali słynne powiedzonka Kubusia. Nie tylko ubawicie się setnie, ale może czegoś nauczycie.

Zapraszam do czytania powiedzonek w Internecie i odwiedzenia biblioteki po "misiową" książkę "Kubuś Puchatek". 

33 najlepsze cytaty z Kubusia Puchatka (joannapachla.com)

Pamiętajcie czasami trzeba zrobić NIC, żeby stało się naprawdę COŚ

21 listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

     21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, powstał on w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych pod nazwą World Hello Day, jako odpowiedź na konflikt pomiędzy Egiptem, a Izraelem.

W Polsce święto obchodzone jest jako Światowy Dzień Życzliwości, a prekursorem tych obchodów stał się Wrocław. Akcja, która zrodziła się we Wrocławiu, swoim zasięgiem obejmuje coraz więcej miejscowości w Polsce. Jej celem jest promocja życzliwości i zachęcanie do czynienia dobra na różnych płaszczyznach.

Aby włączyć się w obchody święta wystarczy się uśmiechnąć, być uprzejmym dla innych, pomóc komuś bezinteresownie. Wchodząc do szkolnej biblioteki uśmiechnij się, bądź wesoły i wypożycz książkę na jeszcze lepszy dzień.

źródło:  WUMed

14 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Biblioterapii

     To święto ustanowiono w rocznicę zarejestrowania Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego, które rozpoczęło działalność w 1997 roku. Wydarzenie zostało zainicjowane w 2016 roku, a hasłem przewodnim było: "Czytanie pomaga". Kolejnym edycjom towarzyszyły hasła; "Książka kluczem do zrozumienia siebie i innych (2017)" i "Otwórz książkę, otwórz umysł (2018)", "Kto czyta - rozumie (2019), "Czytanie łączy (2020)" , "Czytanie zbliża. Biblioterapia w izolacji społecznej (2021)"

Naszych czytelników zachęcam do sięgania po książkę, bo jak powiedział Cyceron "Czytanie  rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.” 

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

     Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości. Każdego roku z tej okazji odbywa się akademia, która zawsze jest dla uczniów lekcją historii i patriotyzmu, ważnym źródłem informacji o trudnych losach naszego kraju.

11 listopada 1918 roku był pierwszym dniem odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach niewoli i nieobecności na mapie Europy Polska stała się samodzielnym państwem. Mimo trwającej ponad sto lat niewoli, krwawo tłumionych powstań narodowych i represji politycznych Polacy nigdy nie porzucili marzeń o odzyskaniu niepodległości. Pamiętajmy o tym i cieszmy się wolną Polską, bo pięknie żyć w wolnym kraju, cieszyć się każdym dniem.

Biblioteka włączyła się w obchody poprzez organizację gazetki nawiązującej do historii wydarzeń, które dały Polsce wolność.

Zapraszam do biblioteki do obejrzenia gazetki i pożyczenia książek historycznych.

3 listopada przypada nietypowe święto "Dzień Kanapki"

     W ostatnim czasie coraz więcej osób interesuje się zdrowym odżywianiem. Kanapka towarzyszy nam codziennie, przygotowana na różne sposoby. Serwowana na śniadanie, kolację smakuje w duecie z innymi dodatkami wybornie. Z okazji Światowego Dnia Kanapki spakujmy do plecaka pożywne kanapki z całą paletą kolorowych warzyw. Z pewnością będą pyszne.

Na zdrowie :-) Zapraszam do biblioteki po książki z przepisami kulinarnymi.

24 października przypada nietypowe Międzynarodowe Święto Roweru

     Co ma wspólnego książka z jazdą na rowerze?

     A właśnie ma i to wiele. Założona została ogólnopolska  akcja „Odjazdowy Bibliotekarz”. Od 2012 roku corocznie w maju i w czerwcu bibliotekarze, czytelnicy i wszyscy kochający książki przejeżdżają na rowerach przez swoje miasta lub okolicę, spędzając aktywnie i przyjemnie czas. Rajdy nie są długie ani męczące, a kolumna rowerów zwykle jedzie kilka, kilkanaście kilometrów. Trasa „Odjazdowego Bibliotekarza” biegnie zazwyczaj szlakiem bibliotecznym, co oznacza, że po drodze mijane są antykwariaty, księgarnie i różne inne instytucje oraz miejsca związane ze słowem pisanym, wśród których oczywiście nie może zabraknąć bibliotek. Kolorem akcji jest pomarańczowy.

Zachęcam rowerzystów w tym dniu do odwiedzenia Bibliotek :-)

Źródło" "Biblioteka w szkole"

VII OGÓLNOPOLSKA AKCJA „PRZERWA NA CZYTANIE – BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE”

     18 października 2022 r. serdecznie zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej akcji Przerwa  na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Do akcji zapraszamy uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły. Tego dnia podczas przerwy o 11. 35 czytamy! Każdy swoją książkę – kto zapomni, biblioteka chętnie służy pomocą. Czytamy w wybranym przez siebie miejscu na korytarzach szkolnych, jeśli pogoda pozwoli – na podwórku.

Każdy, kto weźmie udział w akcji i będzie promował czytanie, otrzyma 3 punkty z zachowania.

Klasa, która w całości przystąpi do bicia rekordu, również zdobędzie punkty w konkursie klas organizowanym przez Samorząd Uczniowski. Punkty zostaną przyznane według regulaminu.

Zapraszamy!

Katarzyna Sidor-Bukowska, Marta Jędrzejczyk, Małgorzata Pękala

21 października obchodzony jest Dzień Bez Skarpetek

     Zachęcam młodszych czytelników do sięgnięcia po lekturę J. Bednarek "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych).

Każdy doskonale wie, że skarpetki są problematycznym elementem garderoby i giną w niewyjaśnionych okolicznościach w praniu. Na tej podstawie swoją barwną i humorystyczną historię oparła Justyna Bednarek, pisząc książkę dla dzieci o skarpetkach. Gdzie zatem podziały się skarpetki do pary? Co dzieje się ze zgubionymi skarpetkami? Tego dowiecie się czytając książkę.

     Zapraszam do biblioteki.

10 października przypada 3 rocznica przyznania Literackiej Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk.

/data wydarzenia: 10.10.2019 r./

     2019 roku Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Od ponad  20 lat należy do grona najpoczytniejszych polskich pisarzy. Zdobywając literackiego Nobla trafiła do elitarnego klubu tych, którzy pozostaną w nim już na zawsze. Z czasem ukształtuje się kanon jej utworów, które każdy powinien znać. Ta rocznica to doskonała okazja do poznania twórczości noblistki.

Twórczość Olgi Tokarczuk

  • 1989: Miasto w lustrach, tom poetycki
  • 1993: Podróż ludzi Księgi
  • 1995: E.E.
  • 1996: Prawiek i inne czasy
  • 1997: Szafa
  • 1998: Dom dzienny, dom nocny
  • 2000: Opowieści wigilijne, razem z Jerzym Pilchem i Andrzejem Stasiukiem
  • 2001: Lalka i perła
  • 2001: Gra na wielu bębenkach
  • 2004: Ostatnie historie
  • 2006: Anna In w grobowcach świata
  • 2007: Bieguni
  • 2009: Prowadź swój pług przez kości umarłych
  • 2012: Moment niedźwiedzia, zbiór esejów
  • 2014: Księgi Jakubowe
  • 2017: Zgubiona dusza (Wydawnictwo Format)
  • 2018: Opowiadania bizarne (Wydawnictwo Literackie)
  • 2018: Profesor Andrews w Warszawie, Wyspa

Źródło: "Biblioteka w szkole"


     W roku szkolnym 2022/2023 w naszej szkole przeprowadzana jest innowacja czytelnicza "Czytanie kluczem do sukcesu" skierowana do uczniów  klas 4-8, której celem jest promocja literatury i czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Uczestnicy mają za zadanie czytanie oraz wpisywanie wybranych przez siebie książek do tabeli znajdującej się w bibliotece szkolnej. Wybrane przez uczniów książki muszą spełniać określone wymogi. W klasach będą zamieszczone na kartce listy wyzwań. Poniżej zamieszczam wymagane wyzwania czytelnicze:

Przeczytam książkę która ma:

  1. Liczbę w tytule
  2. Imię w tytule
  3. Kolor w tytule
  4. W której jest zagadka do rozwiązania
  5. Którą poleci mi rodzic
  6. Która jest baśnią
  7. Która była zekranizowana
  8. Która ma więcej niż 100 stron
  9. Której akcja dzieje się w szkole
  10. Której tytuł ma więcej niż 12 liter

/nie zaliczają się do wyzwania lektury szkolne/

Zachęcam wszystkich do odwiedzania biblioteki i wypożyczania książek.


Zachęcam do czytania książek. Czytanie uspokaja, a zamieszczony mem utwierdza w przekonaniu, że czytany tekst może przenieść nas w wymarzone miejsce. To dobry czas na czytanie lektur szkolnych. Poniżej zamieszczam link, gdzie można znaleźć darmowy dostęp do znanych i lubianych pozycji.

https://wolnelektury.pl/

Na pewno każdy z Was ma w domu książki, których dotąd nie zdążył przeczytać. To świetny moment, żeby nadrobić zaległości.

Jaka jest Twoja ulubiona książka? Piszcie do mnie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i pochwalcie się co czytacie w trakcie kwarantanny.

 

Jeśli chcesz znaleźć ciekawe cytaty tudzież zobaczyć co poleca biblioteka szkolna kliknij na wybranym dniu

1 kwietnia 2 kwietnia 3 kwietnia 7 kwietnia 8 kwietnia 15 kwietnia 16 kwietnia
17 kwietnia 21 kwietnia 22 kwietnia 23 kwietnia 24 kwietnia 28 kwietnia 29 kwietnia
30 kwietnia 5 maja 6 maja 7 maja 8 maja 12 maja 13 maja
14 maja
15 maja 19 maja
20 maja 21 maja 22 maja 26 maja
27 maja 28 maja 29 maja 2 czerwca
3 czerwca  4 czerwca
 5 czerwca
9 czerwca 10 czerwca 12 czerwca 16 czerwca 17 czerwca 18 czerwca 19 czerwca
23 czerwca 24 czerwca 25 czerwca  26 czerwca  19 listopada  20 listopada  23 listopada
24 listopada 25 listopada 26 listopada 27 listopada 30 listopada 1 grudnia 2 grudnia
3 grudnia 4 grudnia 7 grudnia 8 grudnia 9 grudnia 10 grudnia 11 grudnia
14 grudnia 15 grudnia 16 grudnia 17 grudnia 18 grudnia 21 grudnia 22 grudnia
18 stycznia 19 stycznia 20 stycznia 21 stycznia 22 stycznia 25 stycznia 26 stycznia
27 stycznia 28 stycznia 29 stycznia 1 lutego 2 lutego 3 lutego 4 lutego
5 lutego 8 lutego 9 lutego 10 lutego 11 lutego 12 lutego 15 lutego
16 lutego 17 lutego 18 lutego 19 lutego 22 lutego 23 lutego 24 lutego
25 lutego 26 lutego 1 marca 2 marca 3 marca 4 marca 5 marca
8 marca 9 marca 10 marca 11 marca 12 marca 15 marca 16 marca
17 marca 18 marca 19 marca 22 marca 23 marca 24 marca 25 marca
26 marca 29 marca 30 marca 31 marca 7 kwietnia 8 kwietnia 9 kwietnia
12 kwietnia 13 kwietnia 14 kwietnia 15 kwietnia 16 kwietnia 19 kwietnia 20 kwietnia
21 kwietnia 22 kwietnia 23 kwietnia 26 kwietnia 27 kwietnia 28 kwietnia 29 kwietnia
30 kwietnia 4 maja 5 maja 6 maja 7 maja 10 maja 11 maja
12 maja 13 maja 14 maja        

 

8e4814906398ab0a36d20bc2a47d0763.jpg
ea5f3f6b68e2ef937c8b6d192f9ebc27.jpg
e22e8c4861cb2b23c6f16c5fb0802c9f.jpg
db024a28be28cbeeda2c6e53970e3f3e.jpg
80d7767962aff3513497015c045aa266.jpg
3e785efaf9faea189f04b62c9489fc40.jpg
We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.