Plan pracy biblioteki szkolnej
w roku 2023/2024

 Poniedziałek

 7:00 - 14:00

 Wtorek

 7:00 - 14:00

 Środa

 nieczynna

 Czwartek

 7:00 - 10:00

 Źródło: demotywatory.pl

 Piątek

 7:00 - 10:00

1 czerwca 2023 Dzień Dziecka

Wszystkim dzieciom zarówno starszym, jak i młodszym życzę z okazji Dnia Dziecka…

Radości z odkrywania siebie i świata!

Odwagi do mierzenia się z wyzwaniami nie tylko takimi w postaci kartkówek

Przyjaciół, którzy rozgonią wszelkie smutki

Poranków pełnych słońca, energii i zapału do lekcji

Okazji do odkrywania i rozwijania swoich talentów i pasji.

Bądźcie zawsze radośni i uśmiechnięci!

Książka – dobry pomysł na prezent

     Książka – mimo, że jest rzeczą - to jednak jest niczym przedmiot z duszą, ma wartość bezcenną, uniwersalną i ponadczasową. Można ją czytać wiele razy, pożyczać, postawić w domowej biblioteczce. Książka to prezent na każdą okazję. Taki, który rozbawi, zaintryguje, a na pewno zaciekawi! Tak działają dobre książki. Dzięki nim możemy kogoś "wysłać w podróż", zyskać wiedzę o ludziach i świecie. Warto je czytać i obdarowywać nimi bliskich zarażając pasją czytania. Jeśli szukacie wyjątkowego prezentu dla mamy (Dzień Matki 26 maja 2023 r.) kupcie książkę. Niech książka będzie najlepszym prezentem!

8 maja 2023 r. obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

     Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzimy 8 maja już od 1985 roku. Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, tradycyjnie rozpoczyna Tydzień Bibliotek, w trakcie którego biblioteki różnych typów z całej Polski intensyfikują działania, by dotrzeć do coraz większej liczby czytelników i użytkowników. Tegoroczny tydzień odbywa się pod hasłem: „Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka”. Autorką hasła jest Jolanta Poważyńska z Koła SBP w Wałbrzychu.

Wszystkim bibliotekarzom z okazji ich święta życzę satysfakcji z codziennej pracy, zadowolonych czytelników i regałów pełnych książek!

Źródło: Internet

5 maja 2023 r. przypada 177 rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza

     5 maja obchodzimy 177 rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza, jednego z najwybitniejszych i najbardziej popularnych polskich pisarzy, laureata literackiej nagrody Nobla. Jego twórczość pisana w okresie zaborów „ku pokrzepieniu serc”, stała się ważnym składnikiem podtrzymującym świadomość i kulturę narodową.

Henryk Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846 r. w Woli Okrzejskiej w zubożałej rodzinie szlacheckiej. Jego bliscy przez kilka lat zmieniali miejsce zamieszkania, by w 1861 r. osiedlić się na stałe w Warszawie. W roku 1905 Sienkiewicza uhonorowano  literacką nagrodą Nobla za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu” i - jak podkreślił jeden z członków Komitetu Noblowskiego – „rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”. Zmarł 15 listopada 1916 r. w mieście Vevey w Szwajcarii, gdzie został pochowany. W 1924 r. jego prochy zostały uroczyście przeniesione do warszawskiej Katedry św. Jana.

Jeśli doceniasz Sienkiewicza lub masz ochotę nadrobić zaległości, jego książki znajdziesz w bibliotece szkolnej. Zapraszam.

Źródło: Internet

23 kwietnia 2023 obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

     Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.

Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO.

Obchody święta niech będą wyśmienitą okazją do odkrywania przyjemności z czytania książek.

Źródło: Internet

Życzenia na Święta

Wesołego Alleluja!
Zdrowych, spokojnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju.
serdecznych  spotkań w gronie rodziny
i wśród przyjaciół, czasu na książkę
życzy bibliotekarz Biblioteki Szkolnej