Publiczna Szkoła Podstawowa w Czarnej
Publiczna Szkoła Podstawowa w Czarnej


„Akordeon w muzyce świata”
Ostatni raz w tym roku szkolnym mieliśmy przyjemność uczestniczyć w audycji muzycznej „Akordeon w muzyce świata” przygotowanej przez Pracownię Jaszczur i Przyjaciele. Spotkanie było nie tylko okazją do wysłuchania pięknych utworów, ale także fascynującą podróżą przez różne kraje, kultury i style muzyczne.
Podczas audycji uczniowie mieli możliwość poznania budowy akordeonu oraz sposobu wydobywania z niego dźwięków. Uczestnicy dowiedzieli się, że akordeon jest popularny zarówno w muzyce ludowej, jak i klasycznej, rozrywkowej czy filmowej.
Największe zainteresowanie wzbudziły oczywiście prezentacje muzyczne. Publiczność mogła usłyszeć melodie pochodzące z różnych stron świata – Niemiec (Bawaria), Czech, Węgier, Argentyny oraz Polski. Każdy utwór ukazywał inne możliwości brzmieniowe instrumentu i wprowadzał słuchaczy w wyjątkowy nastrój. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali prezentowanych utworów, aktywnie uczestniczyli w spotkaniu. Wielu z nich po raz pierwszy mogło zobaczyć z bliska profesjonalny akordeon i przekonać się, jak niezwykłe możliwości muzyczne posiada ten instrument.
Audycja „Akordeon w muzyce świata” była niezwykłym spotkaniem z muzyką, które dostarczyło uczniom wielu pozytywnych emocji i nowych doświadczeń.
Magdalena Mikosz
Błyskotliwy występ rowerzystów
Po wygraniu eliminacji powiatowych XLVII Ogólnopolskiego Turnieju BRD starsza drużyna rowerzystów udała się na finał wojewódzki do Pustkowa. Skład drużyny został wyłoniony na drodze długich eliminacji, a i tak o jego ostatecznym kształcie zadecydował rzut monetą. Pechowcem okazał się Jakubek Hebda, a szczęśliwym wygranym Adam Szumowicz. Dodatkowo naszą szkołę reprezentowała Kornelka Lasko i Mikołajek Puzon. W roli rezerwowych wystąpili jeszcze Julek Kolak i Ola Maślanka.
Jechaliśmy po zwycięstwo i tak też się stało. W gronie 19 ekip byliśmy bezkonkurencyjni w każdej z konkurencji - najlepiej napisane testy, najlepsze miasteczko ruchu drogowego, najlepsza pierwsza pomoc i najlepszy tor przeszkód. Zwłaszcza ta ostatnia konkurencja była popisem naszych uczniów – wszyscy przejechali tor bezbłędnie! To zdarza się niezmiernie rzadko. W efekcie odnieśliśmy zdecydowane zwycięstwo. Indywidualnie Kornelka była druga, Mikołajek trzeci, a Adam czwarty. Gdyby drużyna rezerwowa mogła wystartować zajęłaby miejsce na podium. Teraz czeka nas wyjazd na Kujawy, na finał krajowy, który odbędzie się w dniach 8-10 czerwca.
Gratulacje dla całej grupy starszej czarnieńskich rowerzystów.
opiekun drużyn – Jerzy Ostręga
„Polska trwa w nas” – Akademia z okazji Dnia Flagi i Święta 3 Maja
29 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Narodowego Święta 3 Maja. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie i uczennice klas 4a i 4b, którzy z dużym zaangażowaniem przygotowali wzruszający program artystyczny.
Uroczystość rozpoczęła się krótkim wstępem, po którym szkolny zespół taneczny zaprezentował piękny układ do utworu „Mój świat”. Następnie uczniowie przedstawili scenariusz słowno-muzyczny, przybliżający znaczenie symboli narodowych oraz wydarzeń związanych z Konstytucją 3 Maja.
Program przeplatany był pieśniami patriotycznymi w wykonaniu chóru szkolnego, prowadzonego przez pana Krzysztofa Kajpusta. Wśród nich znalazły się m.in. „Witaj majowa jutrzenko”, „Jak długo na Wawelu” oraz „Polska flaga”, które wprowadziły podniosły i refleksyjny nastrój.
Szczególnym momentem było wystąpienie Klaudii Augustyn, która pięknie zaśpiewała utwór „Jest takie miejsce, taki kraj” Jana Pietrzaka.
W akademii nie zabrakło także najmłodszych – troje dzieci z oddziału przedszkolnego, przygotowanych przez panie: Katarzynę i Magdalenę, zaprezentowało z dużym przejęciem dwa wiersze o tematyce patriotycznej.
Uroczystość była piękną lekcją historii i patriotyzmu, a jednocześnie okazją do wspólnego przeżywania ważnych dla naszego kraju świąt. Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom oraz osobom zaangażowanym w przygotowanie tego wyjątkowego wydarzenia.
Wychowawcy klas czwartych
Dzień Ziemi
W naszej szkole w dniu 23 kwietnia obchodzony był Dzień Ziemi. Zorganizowany apel miał przypomnieć o potrzebie troski o jej stan. Montaż słowno- muzyczny przeplatany odgłosami Ziemi czyli śpiewem ptaków, szumiącą wodą czy wiejącym wiatrem był przygotowany przez uczniów z klasy 5b i 7a. Apel wspomogły swoimi talentami wokalnymi uczennice z klasy 2b, 4b i 4a , a taneczny show dały dziewczynki z naszego szkolnego koła tanecznego pod opieką Pani Marty Cygan. Pani Marta była również inicjatorką konkursu na najpiękniejszy strój wiosenny, którego finał miał miejsce też podczas apelu. Od pięknych strojów i kolorów, aż kręciło się w głowie wszystkim zgromadzonym. Organizatorzy dziękują wszystkim za pomoc w organizacji tego spotkania, a Panu Krzysztofowi Kajpustowi za przygotowanie oprawy muzycznej. Mamy nadzieję, że każdy wychodzący z sali po tym spotkaniu jest świadomy potrzeby troski o nasz wspólny dom, którym jest Ziemia i każdego dnia robi dla jej dobra nawet niewielkie rzeczy typu segregacja śmieci czy oszczędzanie wody. A można naprawdę więcej.
Agnieszka Mądry- Ukowska, Anna Para, Ewelina Kramarczyk-Ćwiok
Powiaty BRD – „Horror z happy endem”
Kolejny sezon startów szkolnych drużyn BRD rozpoczęty. 28 kwietnia udaliśmy się, tradycyjnie już, do SP 10 w Dębicy, gdzie rozegrany został finał powiatowy XLVII Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Naszym celem było wygranie tych zawodów w obu grupach wiekowych. Jak zawsze gospodarze byli głównymi rywalami. Starsza grupa wiekowa wystąpiła w innym składzie niż podczas zimowej Ligi Mistrzów BRD. Cała szóstka czarnieńskich rowerzystów prezentuje wysoki poziom stąd rotowanie składem stało się normą. Tym razem naszą szkołę reprezentowali: Ola Maślanka, Jakubek Hebda i Julek Kolak. Na torze przeszkód spisali się dobrze (1, 2, 4 pkt karne) ale gospodarze byli jeszcze lepsi (1, 1, 1) i trzeba było odrabiać straty. Niestety w pierwszej pomocy rywale „dołożyli” nam kolejne 2 pkt i sytuacja stała się nieciekawa. Miasteczko ruchu drogowego było „na remis”. Pozostały testy, nasza mocna strona. W nich Ola była bezbłędna, chłopcy popełnili po 2 błędy. To dało nam minimalne zwycięstwo, uff… Indywidualnie Ola była druga, Jakubek trzeci, Julek czwarty.
Młodsza drużyna spisała się rewelacyjnie. Od początku do końca prowadziliśmy z wielką przewagą. Praktycznie w każdej z konkurencji osiągnięte wyniki zadowalały, choć rezerwy jeszcze są niemałe. Indywidualnie, tym razem, najlepsza była Ewcia Wałęga, trzecia była Patrycja Jałowiec, czwarty Karol Czajka (fatalny błąd na torze), a piąty Hubercik Gubernat.
Teraz znacznie trudniejsze zadanie przed naszymi rowerzystami – „woje”, czyli finały wojewódzkie. 14 maja starsza ekipa uda się do Pustkowa, a 19 maja młodsi pojadą do Przecławia (to nasz największy rywal). O ile skład młodszej drużyny jest stabilny, o tyle wśród starszych rywalizacja o miejsce w drużynie będzie trwała do końca.
Gratulacje dla zwycięzców oraz dla licznego grona rezerwowych, którzy również sprawdzili się na torze przeszkód i rozwiązując testy.
opiekun drużyn – Jerzy Ostręga