Publiczna Szkoła Podstawowa w Czarnej
Publiczna Szkoła Podstawowa w Czarnej


Gminny konkurs - „Pisanka Wielkanocna” - rozstrzygnięty
W kulturze słowiańskiej zwyczaj zdobienia jaj był związany z nadejściem wiosny. Wierzono, że ozdobione jajka mają magiczną moc – przynoszą szczęście, chronią dom i zapewniają urodzaj. Po przyjęciu chrześcijaństwa tradycja ta została włączona do obchodów Wielkanocy, gdzie jajko zaczęło symbolizować zmartwychwstanie i nowe życie.
Dnia 31.03.2026 r. w Szkole Podstawowej w Jaźwinach rozstrzygnięto konkurs „Pisanka Wielkanocna". Celem konkursu było kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych, przekaz wartości rodzinnych. Prezentacja twórczości plastycznej dzieci i młodzieży.
Do konkursu zgłoszono wiele pięknych i oryginalnych prac wykonanych różnorodnymi technikami. Pisanki zachwycały bogactwem kolorów, precyzją wykonania oraz nawiązaniem do tradycyjnych wzorów ludowych, jak i nowoczesnych form artystycznych.
Jury miało wielki dylemat jak wybrać te najpiękniejsze.
Kategoria 1-3
Wyróżnienie: Wojciech Urbanek z klasy 1b
Kategoria 7-8
III miejsce – Patrycja Wych z klasy 7a
Pozostali uczniowie, którzy brali udział:
klasa 1a - Maja Pych
klasa 1b - Piotr Augustyn, Gabriel Bugaj, Hanna Kusek, Alicja Szatko, Laura Stajnik
klasa 2a - Aleksandra Cieśla, Kornelia Konieczny, Igor Starzec
klasa 4a - Julia Cieśla, Jakub Marć, Zuzanna Cyboran, Hanna Michoń, Filip Pych, Jagoda Puzon, Maja Szczerba, Hanna Szumowicz, Hanna Wrzos
klasa 4b - Klaudia Augustyn, Amelia Maziarz, Oskar Zięba, Szymon Skowron
klasa 5b - Diana Szatko
klasa 6b - Adam Szumowicz
klasa 7a - Julia, Świętoń, Oliwia Łata
klasa 8a - Julia Olszewska
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz zwycięzcom! Dziękujemy za zaangażowanie i wspólne pielęgnowanie pięknych tradycji wielkanocnych.
Małgorzata Pękala, Dorota Charchut


Ogólnopolski Konkurs „Konik Szachowy”
W czwartek 26 marca o 9.00 w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs rozwiązywania zadań szachowych „Konik Szachowy”. To nie był zwykły turniej – to był prawdziwy sprawdzian wiedzy, szybkości i opanowania! W szkołach w całej Polsce, dokładnie w tej samej chwili, uczniowie zasiedli do tego samego testu.
W naszej szkole do szachowego boju stanęło aż 20 utalentowanych młodych szachistów. Wystartowali oni w czterech kategoriach:
- Pionek – klasy I-III
- Goniec – klasy IV-VI
- Wieża – klasy VII i VIII
- Król – ranking FIDE szachów klasycznych powyżej 1600
Zasady były nieubłagane: 60 minut na zegarze, 30 wymagających zadań szachowych do rozwiązania. Skupienie i analityczne myślenie to podstawa sukcesu.
Nasi niezawodni szachiści:
klasa 8a Miłosz Pękala
klasa 8b Nadia Niedziocha
klasa 7a Jakub Pękala, Oliwier Dziedzic
klasa 5b Karolina Niedziocha
klasa 6b Aleksandra Maślanka
klasa 4a Zuzanna Cyboran, Nikodem Erazmus
klasa 4b Adam Sok, Antoni Błaszczyk, Mateusz Kotapka, Ewa Wałęga, Kamil Molęda, Kacper Madura
klasa 3a Natalia Błaszczyk, Jakub Gawiec
klasa 2a Wiktor Wałęga
klasa 2b Gabriela Maślanka, Antoni Cyboran, Stanisław Ćwik
Samo podjęcie takiego wyzwania to ogromny sukces i świetny trening dla umysłu! Na wyniki, które odsłonią nowych królów szachownic, czekamy z niecierpliwością, poznamy je za kilka tygodni!
Naszych szachistów do konkursu przygotowali trenerzy LKSz GCKiP Czarna: Tomasz Cyboran, Tomasz Mika oraz Tomasz Wodziński. Uczniowie z pasją i zaangażowaniem uczestniczą w zajęciach szachowych.
Małgorzata Pękala
„Tradycja w pełnym rozkwicie – Gminny Konkurs Palm Wielkanocnych- rozstrzygnięty”
W atmosferze zbliżających się Świąt Wielkanocnych odbył się Gminny Konkurs Palm Wielkanocnych, który jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców. W wydarzeniu wzięli udział zarówno uczniowie naszej szkoły, jak i całe rodziny, prezentując własnoręcznie wykonane, barwne i niezwykle pomysłowe palmy.
Komisja konkursowa miała niełatwe zadanie, oceniając prace pod względem estetyki, oryginalności oraz zgodności z tradycją. Pojawiły się zarówno klasyczne, wysokie palmy zdobione bibułą i suszonymi kwiatami, jak i bardziej nowoczesne interpretacje tej wielkanocnej ozdoby.
Po burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców. Laureaci otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy, a wszyscy uczestnicy – serdeczne podziękowania za zaangażowanie i pielęgnowanie lokalnych tradycji.
Po uroczystej procesji i mszy św., poprowadzonej przez proboszcza ks. Marcina Krępę rozpoczęło się wręczenie nagród, dyplomów.
W tym roku nagrodzeni zostali:
Wyróżnienie : Klasa 4a PSP w Czarnej, Rodzina Pychów.
Konkurs był nie tylko okazją do rywalizacji, ale przede wszystkim do integracji społeczności oraz kultywowania pięknych, wielkanocnych zwyczajów. Organizatorzy podkreślili wysoki poziom tegorocznych prac i już dziś zapraszają do udziału w kolejnej edycji wydarzenia.
Małgorzata Pękala