Publiczna Szkoła Podstawowa w Czarnej
Publiczna Szkoła Podstawowa w Czarnej


„W krainie dinozaurów i dobrej zabawy" – wycieczka do Brzezówki
28 maja dzieci z oddziałów przedszkolnych 0 a i 0 b wybrały się na wycieczkę do Parku Rozrywki i Dinozaurów w Brzezówce koło Kolbuszowej.
Podróż rozpoczęła się od zwiedzania parku historycznego, gdzie odbyliśmy spacer ścieżką edukacyjną, która prowadziła przez zacieniony las. Na każdym kroku czekały na nas naturalnej wielkości figury dinozaurów. Niektóre z nich były ruchome i wydawały realistyczne dźwięki, co potęgowało wrażenie, że znajdujemy się w prawdziwym, prehistorycznym świecie.
Po części edukacyjnej przyszedł czas na aktywną zabawę w strefie rozrywki. Na uczestników wycieczki czekało wiele ciekawych atrakcji. Dużym zainteresowaniem cieszyły się: park linowy, wulkan wspinaczkowy, tor tubingowy, karuzela wiedeńska, minigolf, roller wodny, basen z łódeczkami, dmuchane zjeżdżalnie, gigaklocki, jazda na gokardach oraz plac zabaw – małpi gaj. Po zabawie był czas na odpoczynek i konsumpcję smacznych frytek i lodów.
Wyjazd okazał się niezwykle udany, pełen uśmiechu i niezapomnianych wrażeń. Dzieci wróciły do domów zmęczone, ale bardzo szczęśliwe, bogatsze o nową wiedzę i wspólnie spędzone chwile.
Magdalena Mucha, Katarzyna Matłok
Początek tygodnia… Bieszczady
W poniedziałek 25 maja miała miejsce wycieczka uczniów klasy 6b i 7a w Bieszczady. Wczesnym rankiem 23 uczniów wyjechało w góry, by jeszcze przed południem zobaczyć piękne wysokogórskie łąki zwane połoninami, choć długo utrzymywała się mgła i wydawało się, że Połonina Wetlińska będzie niedostępna dla ich oczu. Gdy tylko dotarli do Chatki Puchatki, schroniska na szczycie Połoniny zaświeciło piękne słońce. Widok zaparł dech w piersiach. Drugim punktem było zwiedzanie Ogrodu Biblijnego w Myczkowcach miejsca, które poprzez środowisko przyrodnicze, czyli rośliny i elementy kompozycji wprowadza człowieka w wydarzenia przedstawione na kartach Pisma Świętego. Była to żywa katecheza o biblijnej historii zbawienia. W tym parku uczniowie od przewodnika otrzymali wiedzę nt. różnorodności stylów sakralnej architektury drewnianej obecnej na tych terenach. Na koniec zwiedzali ekspozycję ptaków i zwierząt bieszczadzkich terenów. Ostatnim punktem wycieczki była Zapora Solińska znajdująca się na rzece San. Jeśli ktoś po przeczytaniu tego tekstu pomyślał, że uczniowie wracali zmęczeni, to by się grubo pomylił. Całą drogę dobrze się bawili, śmiali i śpiewali różne piosenki. Na pewno ten dobry humor był wynikiem zwiedzania słynnej Chatki Wariatki w Uhercach Mineralnych, gdzie podczas biegania po chatce odwróconej do góry nogami nie brakowało śmiechu i dobrej zabawy. Dojechała ona z nimi do samej Czarnej. Mamy nadzieję, że część uczestników zakochała się w Bieszczadach, tak jak pewna para, której serce ułożone z czerwonych krzewów na stoku góry można było zobaczyć w drodze powrotnej.
Wychowawcy klas: Mirosława Kubicka, Anna Para
Dzień Mamy w klasach czwartych
21 maja po południu w naszej szkole odbyło się wyjątkowe spotkanie z okazji Dnia Mamy, przygotowane przez uczniów klas 4a i 4b. Uroczystość była realizacją jednego z zadań ujętych w planie pracy profilaktyczno-wychowawczej klas czwartych na bieżący rok szkolny.
Spotkanie przebiegało w niezwykle ciepłej i rodzinnej atmosferze. Uczniowie przygotowali dla swoich Mam wiele wzruszających i radosnych niespodzianek. Na początku Klaudia pięknie zaśpiewała piosenkę „Mamo” Violetty Villas. Niejedna łezka zakręciła się w oku podczas prezentacji zdjęć przedstawiających Mamy i ich dzieci – były to fotografie pełne wspomnień, uśmiechu i rodzinnego ciepła.
W programie nie zabrakło również wspólnej zabawy. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs „Jak dobrze znasz swoją mamę? Jak dobrze znasz swoje dziecko?”, podczas którego uczestnicy mogli sprawdzić, jak dobrze się znają. Wiele radości dostarczyła także klasowa odsłona programu „Szansa na sukces”. Do muzycznej zabawy zaproszono siedem duetów mama-dziecko, które wspólnie wykonywały wylosowane utwory. Nie wyłoniono zwycięzców tego konkursu, ponieważ – jak zaznaczyła Pani Dyrektor – każdy występ był wyjątkowy i pełen zaangażowania. Jednocześnie zaprosiła wszystkich uczestników do udziału w czerwcowym „Szkolnym Dniu Talentów”.
Na zakończenie części oficjalnej Pani Dyrektor złożyła serdeczne życzenia wszystkim Mamom, podkreślając, że wiele spośród obecnych na sali Pań to byłe uczennice naszej szkoły. Był to bardzo miły i wzruszający moment, przypominający o wielopokoleniowej więzi ze szkołą.
Po uroczystości uczniowie oraz ich Mamy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez trójki klasowe oraz pozostałych rodziców, którym serdecznie dziękujemy za pomoc i zaangażowanie w organizację tego wyjątkowego wydarzenia.
Beata Sasak, Małgorzata Pękala
Z wizytą w Kopalni Soli- wycieczka klas drugich
Dnia 20 maja uczniowie klas 2a i 2b wzięli udział w wycieczce do Kopalni Soli w Bochni.
Na miejscu na uczniów czekało wiele atrakcji, ale też duża dawka wiedzy. Jednym z największych przeżyć był zjazd pod ziemię windą górniczą. Następnie przejazd podziemną kolejką oraz zwiedzanie z programem „Zagadkowa kopalnia”. Kluczowym narzędziem w tej podróży była "Wielka Księga Podziemnych Zagadek", która prowadziła uczestników przez tajemnicze korytarze, odkrywając przed nimi sekrety podziemnego świata. Każda zagadka, którą rozwiązywali, przybliża ich do pełniejszego zrozumienia historii i kultury tego niezwykłego miejsca. Poznanie historii uświetniła ciekawa i intrygująca ekspozycja multimedialna, która wywarła na uczniach duże wrażenie. Oprócz zwiedzania na uczniów czekała też sala, w której mogli spędzić czas grając na boisku sportowym czy grając np. w piłkarzyki.
Na zakończenie uczniowie ułożyli puzzle, które gromadzili przez cały czas podziemnej podróży odgadując zagadki i wzięli udział w zabawach sportowych, którym towarzyszyły niemałe emocje.
Wycieczka była bardzo udana – uczniowie wrócili zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę.
Natalia Starzyk
Zwycięstwo w „jaskini lwa” smakuje podwójnie
Jadąc do Przecławia na finał wojewódzki Ogólnopolskiego Turnieju BRD wiedziałem, że walka o wygraną rozstrzygnie się między Gospodarzami, a drużyną z Czarnej. Wiedziałem też, że zwycięstwo mogą nam zapewnić dobrze napisane testy. I po testach prowadziliśmy 9 punktami, a najlepiej poradziła sobie z tą konkurencją Ewcia, tuż za nią była Patrycja. Rywalizacja na torze przeszkód wypadła niemal na remis, z lekkim wskazaniem na Gospodarzy. Tutaj świetnie spisali się Karol i Hubercik, dziewczyny nie ujawniły swoich dużych możliwości. W konkurencji pierwszej pomocy byliśmy bezkonkurencyjni. Przewaga była duża i pozostało tylko przejechać bezbłędnie miasteczko komunikacyjne. Ewa, Patrycja i Karol pojechali bezbłędnie, za to Hubercik postanowił zadbać o to, żebyśmy zbyt szybko nie cieszyli się wygraną. Niewytłumaczalne błędy zaskutkowały wieloma punktami karnymi i do końca drżeliśmy o wynik. Ostatecznie wygraliśmy różnicą trzech punktów, a pozostałe 13 ekip było daleko w tyle. Indywidualnie Karol Czajka był drugi, Patrycja Jałowiec czwarta, Ewa Wałęga szósta, a Hubert Gubernat dziewiąty.
Organizatorzy spisali się wybornie, zawody przebiegły sprawnie, uczniowie odebrali mnóstwo cennych nagród, dodatkowo mogli zwiedzić przecławski zamek.
Teraz przed nami finał krajowy w Jedliczu. Z tą drużyną zawalczymy o medal.
Gratulacje dla całej czwórki!
opiekun drużyn – Jerzy Ostręga