Drodzy Rodzice i Uczniowie!

     Publiczna Szkoła Podstawowa w Czarnej bierze udział w  Programie „Laboratoria Przyszłości”. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.  

„Laboratoria Przyszłości” to program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach tego programu szkoły otrzymały wsparcie finansowe na zakup wyposażenia  technicznego  potrzebnego w  kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych, technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, a także technologii i inżynierii oraz stosowania technologii informacyjno – komunikacyjnych.

„Laboratoria Przyszłości” - to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

„Laboratoria Przyszłości” to także znakomita szkoła pracy zespołowej, dobrej organizacji a także radzenia sobie w życiu codziennym.      

Publiczna Szkoła Podstawowa w Czarnej w ramach przyznanych środków została wyposażona w nowoczesny sprzęt na  kwotę  84 300 zł. Wśród zakupionych pomocy znajdują się między innymi: drukarka 3D z akcesoriami i filamentami, mikrokontroler z czujnikami,  aparat cyfrowy, kamera, mikrofon kierunkowy, zestaw oświetleniowy, gimbal. Pracownię techniczną wyposażono również w tablicę magnetyczną suchościeralną, nowe stoliki i krzesła dla uczniów, stoły i szafy warsztatowe z wyposażeniem narzędziowym, wyrzynarkę do drewna, szlifierkę stołową, imadło, wypalarkę do drewna, stację lutowniczą, wycinarkę do styropianu. Największym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły cieszą się zajęcia kulinarne, podczas których mogą oni korzystać z kuchenki indukcyjnej z piekarnikiem elektrycznym, blenderów, robota wielofunkcyjnego, sokowirówki, opiekacza, garnków, patelni, sztućców i innych drobnych sprzętów kuchennych. Na uczniów czekają również maszyny do szycia z akcesoriami, szydełka, krosna tkackie, pistolet do kleju na gorąco, laminarka do tworzyw, żelazko i wiele innych drobnych urządzeń i narzędzi. W takiej pracowni nasi uczniowie będą mogli rozwijać swoją kreatywność w różnych dziedzinach.

Na stronie szkoły, w specjalnej zakłądce pn. „Laboratoria Przyszłości”  na bieżąco dołączane będą informacje  z lekcji i zajęć realizowanych w naszej szkole z wykorzystaniem zakupionego w ramach programu sprzętu. Zachęcam do odwiedzania zakładki „Laboratoria Przyszłości”.

Więcej informacji o programie można znaleźć pod poniższymi adresami:

https://www.gov.pl/web/laboratoria/uchwala

https://www.gov.pl/web/laboratoria/o-programie2

                                                        Koordynator ds. Laboratoria Przyszłości Dorota Charchut