Publiczna Szkoła Podstawowa w Czarnej
Publiczna Szkoła Podstawowa w Czarnej


„Skoki, zabawa i przyjaźń”
Podczas pierwszego dnia ferii tj. 16 lutego, klasa 4a wybrała się na wyjazd integracyjny do Fly Parku do Rzeszowa. Celem wyjazdu było wspólne spędzenie czasu, aktywna zabawa i lepsze poznanie się uczniów w radosnej atmosferze.
W Fly Parku uczniowie mogły korzystać z różnorodnych atrakcji, w tym trampolin, torów przeszkód i gier zespołowych. Pod czujnym okiem instruktorów wszyscy bezpiecznie uczestniczyli w zabawach ruchowych, skakali, rywalizowali w przyjaznych zawodach i wspólnie odkrywali nowe wyzwania.
Wyjazd sprzyjał integracji klasy – uczniowie uczyli się współpracy, wzajemnego wsparcia i zasad fair play. Był to także doskonały sposób na aktywny wypoczynek podczas ferii oraz oderwanie się od codziennych obowiązków szkolnych.
Wycieczka do Fly Parku była także doskonałą okazją do promowania zdrowego stylu życia oraz aktywnego wypoczynku. Wszyscy uczestnicy wrócili zadowoleni, pełni energii i niezapomnianych wspomnień.
Małgorzata Pękala
PODSUMOWANIE PRACY SZKOŁY W I SEMESTRZE w r. szk. 2025/2026
Krótka statystyka kl. I –III
Krótka statystyka kl. IV–VIII
z kl. 4a: Adrian Duś, Jakub Marć, Maja Szczerba, Hanna Szumowicz
z kl. 4b: Amelia Ciurkot, Patrycja Jałowiec, Lena Lis, Ewa Wałęga, Oskar Zięba
z kl. 5a: Weronika Bryg, Lena Ciurkot
z kl. 5b: Aleksandra Kleszcz, Marcin Kucharyk, Michał Podgórski, Diana Szatko
z kl. 6a: Piotr Ciurkot
z kl. 6b: Marcel Murtaś, Gabriela Słota
z kl. 8a:Dawid Barnaś
z kl. 8b: Oliwia Baran
Największe sukcesy
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Magdalena Łączak
UWAGA !!! REKRUTACJA
Rusza rekrutacja do oddziału przedszkolnego oraz do I klasy Publicznej Szkoły Podstawowej w Czarnej na rok szkolny 2026/2027.
W dniach: od 12 lutego 2026 r. do 25 lutego 2026 r. do godz. 15:00 należy złożyć wniosek o przyjęcie do oddziału przedszkolnego (kl. 0) lub do klasy I szkoły podstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym (kolejność zgłoszeń NIE ma znaczenia).
Komplety dokumentów (wniosek wraz z załącznikami) znajdą Państwo:
- w budynku przedszkola w Czarnej (dla dzieci tam uczęszczających);
- w salach oddziałów 0a, 0b w Czarnej (dla dzieci tam uczęszczających);
- na szkolnej stronie internetowej (zakładka: „Rekrutacja 2026/2027”);
- w sekretariacie szkoły;
ww. komplety dokumentów należy terminowo złożyć w sekretariacie szkoły w godz. 7:00–15:00.
Więcej informacji dotyczących procesu rekrutacji (np. harmonogram rekrutacji) znajdą Państwo w zakładce „Rekrutacja 2026/2027”.
Wicedyrektor PSP w Czarnej Magdalena Łączak
Dominacja w powiecie w grach zespołowych w Igrzyskach Dzieci
W długoletniej historii rywalizacji międzyszkolnej w halowych grach zespołowych reprezentacje Szkoły Podstawowej w Czarnej wielokrotnie wygrywały zawody powiatowe w piłce ręcznej i koszykówce. Ale w tym roku szkolnym po raz pierwszy drużyny dziewcząt i chłopców złożone z uczniów klas 6 i 5 zwyciężyły w rozgrywkach powiatowych w Igrzyskach Dzieci zarówno w koszykówce jak i w piłce ręcznej. Wielkie brawa należą się wszystkim reprezentantom za ogromne zaangażowanie w grę i poświęcenie dla drużyny. W czasach kiedy lekcje wf często traktowane są z przymrużeniem oka a dzieci chętniej wybierają aktywność w sieci zamiast w hali sportowej tym bardziej należy pochwalić sukces naszych uczniów.
Zwycięzcy zawodów powiatowych reprezentują powiat dębicki na dalszych etapach rywalizacji międzyszkolnej. Nasze drużyny zagrały już w zawodach rejonowych w piłce ręcznej, chłopcy rywalizowali w Jaślanach i zajęli 3 miejsce bez prawa awansu do kolejnej fazy. Natomiast znakomicie w rejonach spisały się dziewczęta, które pod wodzą pani kapitan Sabiny Popławskiej stoczyły dramatyczny bój o pierwsze miejsce z bardzo dobrą drużyną ze Szkoły Podstawowej w Rudzie przegrywając ostatecznie 6:7. Dziewczęta z drugiego miejsca awansowały do półfinału wojewódzkiego, który po feriach rozegrany zostanie w Stanach w powiecie stalowowolskim. Także w marcu obydwie drużyny walczyć będą w zawodach rejonowych w koszykówce.
Wielkie gratulacje i brawa dla wszystkich zawodników, tym bardziej, że do drużyny koszykarskiej w Igrzyskach Dzieci potrzeba co najmniej 10 osób a więc jednostki rzadko decydują o końcowym sukcesie.
Składy drużyn:
Dziewczęta: Sabina Popławska(k), Karolina Pluta, Zuzanna Piróg, Zuzanna Naleźny, Gabriela Słota, Kornelia Lasko, Milena Para, Milena Pękala, Amelia Jończyk, Aleksandra Maślanka, Samanta Furgał, Gabriela Drozd, Diana Szatko, Lena Ciurkot, Emilia Raczek.
Chłopcy: Adam Lis(k), Dominik Papiernik, Nikodem Maziarz, Marcel Murtaś, Piotr Ciurkot, Antoni Baran, Julian Kolak, Adam Szumowicz, Igor Stawarz, Miłosz Tworek, Patryk Popławski, Filip Lada, Jan Kleszcz, Antoni Pieróg, Sebastian Stawarski, Antoni Skubel.
Opiekun drużyn: Marek Wulkowicz
Wielce satysfakcjonujące wyniki rowerzystów
6 lutego w Kędzierzynie-Koźlu została zainaugurowana XVII Ogólnopolska Liga Mistrzów BRD. Na Turnieju nie mogło zabraknąć drużyn z Czarnej.
Przed startem trudno było ocenić szanse naszych ekip, gdyż w wielu drużynach nastąpiła zmiana składów spowodowana ukończeniem przez uczniów nauki w szkole podstawowej, bądź też przejściem do grupy starszej.
W bardzo gościnnej szkole w Kędzierzynie-Koźlu wystartowały drużyny z ośmiu województw Polski, wśród nich faworyci z Szopy (woj. pomorskie) i gospodarze. PSP w Czarnej reprezentowali, w grupie starszej: Kornelia Lasko, Mikołaj Puzon i Jakub Hebda. Jak zawsze bardzo dobrze wypadliśmy w „testach”, nieco gorzej w jeździe i z pierwszej pomocy. Ostatecznie zajęliśmy wysokie trzecie miejsce, ulegając gospodarzom i drużynie z Szopy. To więcej niż oczekiwałem. W drużynie młodszej było troje debiutantów: Patrycja Jałowiec, Ewa Wałęga i Hubert Gubernat. Bardzo byłem ciekaw ich startu, jak sobie poradzą ze stresem (zwłaszcza na torze przeszkód), jak będą współpracować podczas konkurencji pierwsza pomoc. Skład uzupełniał bardzo doświadczony Karol Czajka, który, jak przystało na lidera, świetnie zaprezentował się na torze przeszkód, pokonując go bezbłędnie, jako jedyny uczestnik zawodów. Pozostali pojechali więcej niż poprawnie, dobrze spisali się na pierwszej pomocy, testy też rozwiązali dobrze. Dzięki temu, dość nieoczekiwanie wygraliśmy całe zawody, z dużą przewagą nad ekipą z Szopy i z Kędzierzyna-Koźla. Indywidualnie drugi był Karol, a trzecia Patrycja. Karol wygrał również konkurencję „jazdy żółwiej”, a na „przeszkodzie dnia” zajął drugie miejsce. Młodsza drużyna wygrała również rywalizację w miniturnieju europejskim.
Za miesiąc wyruszamy na kolejny ligowy Turniej do Dolic (woj. zachodniopomorskie) i postaramy się wypaść równie dobrze.
Gratulacje dla wszystkich zawodników!
Opiekun drużyn - Jerzy Ostręga