Publiczna Szkoła Podstawowa w Czarnej
Publiczna Szkoła Podstawowa w Czarnej


Słodko-gorzkie uczucia po Turnieju BRD w Dolicach
W piątek, 13 marca ekipy rowerzystów z PSP w Czarnej udały się na Turniej BRD do Dolic (woj. zachodniopomorskie). Jak zawsze podróżowaliśmy „Białą strzałą” kierowaną przez niezawodnego p. Jerzego Madurę.
Wieczorem pierwszego dnia Organizator zapewnił uczniom atrakcję – strzelanie z wiatrówek na strzelnicy sportowej. Każdy mógł się sprawdzić, strzelając pięciokrotnie. Najlepiej z naszych uczniów poradził sobie Karol Czajka, który wśród wszystkich zawodników z młodszej grupy wiekowej zajął II miejsce.
W sobotę rywalizowaliśmy na torze przeszkód, udzielając pierwszej pomocy i rozwiązują testy z przepisów ruchu drogowego. Młodsza grupa, w składzie: Ewa Wałęga, Patrycja Jałowiec, Karol Czajka, Hubert Gubernat spisała się doskonale: najlepsze testy, najlepsza jazda, najlepsza pierwsza pomoc – w efekcie bezapelacyjne pierwsze miejsce drużynowo. Indywidualnie Turniej wygrała Ewa, a całą Ligę Mistrzów Karol. Starsza grupa, w składzie: Kornelia Lasko, Mikołaj Puzon, Adam Szumowicz, spisała się znacznie poniżej swoich możliwości. O ile pierwsza pomoc była dobra, to na torze przeszkód było zbyt dużo błędów, podobnie w teście. Rozczarowujące piąte miejsce drużynowo uświadomiło nam, jak wiele jeszcze pracy przed nami.
Podczas wyjazdu zadzierzgnięte zostały mocne więzy przyjaźni zwłaszcza z uczniami (i uczennicami) z Kędzierzyna-Koźla i Nidzicy. Dla niektórych uczniów wyjazd był również lekcją przedsiębiorczości i świadomości ekologicznej.
Teraz przed nami eliminacje powiatowe XLVII Ogólnopolskiego Turnieju BRD, które odbędą się w Dębicy pod koniec kwietnia.
Opiekun drużyn – Jerzy Ostręga
Pączuszek i kwiatuszek od Samorządu Uczniowskiego
W ostatnim czasie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego mieli pełne ręce roboty. Tuż przed feriami z okazji Tłustego Czwartku cała szkoła pachniała świeżutkimi pączkami, a Nikola, Igor, Amelia, Nikola oraz Karolina rozdając je wszystkim uczniom pytali ich tylko: z cukrem pudrem czy lukrem? Z kolei w ubiegły piątek tuż przed świętem Dnia Kobiet Igor Duda, Jakub Hebda i Jakub Szygut rozdawali wszystkim Paniom pracującym w naszej szkole piękne tulipany z okazji ich święta. Życzyli im zdrowia i uśmiechu na każdy dzień.
Dzięki Samorządowi była to uczta dla oczu i podniebienia.
Opiekunowie SU
„Muzyka klasyczna we współczesnym wydaniu”
W lutowy poranek w naszej szkole odbyła się kolejna audycja muzyczna przygotowana przez muzyków z Pracowni Jaszczur i Przyjaciele. Spotkanie było niezwykle ciekawą lekcją muzyki, podczas której uczniowie mogli poznać świat muzyki klasycznej w przystępny i ciekawy sposób. Muzycy zaprezentowali dzieła takich kompozytorów jak Johann Sebastian Bach, Stanisław Moniuszko, Johann Strauss, Fryderyk Chopin czy Jaques Offenbach.
Audycja miała także charakter interaktywny – prowadzący zachęcali uczniów do aktywnego udziału w spotkaniu, zadawania pytań oraz wspólnego odkrywania świata dźwięków. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze i dostarczyło wielu ciekawych informacji.
Takie wydarzenia są ważnym elementem edukacji muzycznej. Pozwalają uczniom rozwijać wrażliwość artystyczną, poszerzać wiedzę o muzyce oraz bezpośrednio obcować z muzyką wykonywaną na żywo.
Magdalena Mikosz
Gminny Finał WOŚP -
przeżyjmy to jeszcze raz …
Na stronie naszej szkoły w zakładce wolontariat (działania 2025/2026) został zamieszczony klip z 34. Finału Wielkiej Orkiestry Świąteczne Pomocy, który odbył się w naszej szkole 25 stycznia 2026 r. Ten wyjątkowy „film” powstał dzięki uprzejmości państwa Moniki Kos – Augustyn i Mateusza Augustyna, firma Gartees. To nagranie stanowi dla nas wspaniałą pamiątkę i już dziś motywuje do działań na rzecz WOŚP 2027.
Zachęcamy do obejrzenia nagrania.
Magdalena Łączak
Walentynki- święto zakochanych i nie tylko…
Walentynki to czas, który przypomina o potrzebie wyrażania uczuć względem drugiego człowieka. Aby uczcić ten dzień 12.02.2026 r. uczniowie klas 1-3 wzięli udział w walentynkowych zajęciach, podczas których poznali historię tego święta oraz tradycje walentynkowe z całego świata. Dowiedzieli się także, że walentynki to nie tylko święto zakochanych, ale także przyjaciół, rodziny i każdego, kto jest dla nas ważny. Wspólnie ustalili czym jest miłość i z jak wielu cech się składa oraz brali udział w tematycznym quizie. Nie zabrakło pamiątkowych zdjęć z kolegami i koleżankami oraz własnoręcznie przygotowanych kartek walentynkowych, którymi nawzajem się obdarowywali.
Natalia Starzyk