Publiczna Szkoła Podstawowa w Czarnej
Publiczna Szkoła Podstawowa w Czarnej


Wycieczka klas 4a i 4b do Rzeszowa
Dnia 25 marca uczniowie klas 4a i 4b wzięli udział w wycieczce do Rzeszowa. Pierwszym punktem programu był seans filmu „Za duży na bajki 3” w kinie Helios, poprzedzony prelekcją w ramach projektu „Kino na temat”. Uczniowie mieli okazję posłuchać o ważnych zagadnieniach, takich jak dorastanie, relacje rówieśnicze oraz zagrożenia związane z cyberprzemocą.
Następnie uczniowie udali się na kręgielnię, gdzie uczestniczyli w zajęciach „Lekcje w kręgielni”. Była to doskonała okazja do aktywnego spędzenia czasu, nauki zasad gry oraz integracji w grupie. Wspólna rywalizacja dostarczyła wszystkim wielu pozytywnych emocji i radości.
Wycieczka była bardzo udana – uczniowie wrócili zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę.
Serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce Lis oraz Pani Katarzynie Maziarz za pomoc i zaangażowanie w sprawowanie opieki nad uczniami podczas wycieczki.
wychowawcy klas czwartych
Gminny Konkurs Palm Wielkanocnych
W środę, 25 kwietnia w Publicznej Szkole Podstawowej w Grabinach odbyło się rozstrzygnięcie gminnego konkursu na najładniejszą Palmę Wielkanocną, skierowanego dla uczniów klas 0-VIII.
Celem konkursu na najpiękniejszą palmę było kultywowanie tradycji wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową oraz Wielkanocą, a także rozwijanie kreatywności i pozbudzenie inwencji twórczej dzieci i młodzieży.
Uczestnicy zaprezentowali wiele barwnych i pomysłowych palm a jury szczególnie doceniło oryginalność, staranność wykonania oraz nawiązanie do tradycji. Komisja konkursowa miała przed sobą niełatwe zadanie.
Trzecie miejsce zajęła uczennica z klasy 5b Aleksandra Kleszcz. Pamiątkowe dyplomy otrzymali również uczniowie: Diana Szatko z klasy 5b oraz Piotr Augustyn i Wojciech Urbanek z klasy 1b.
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział oraz rodzicom za wsparcie.
Małgorzata Pękala, Dorota Charchut
Gminny Konkurs Języka Angielskiego
W dniu 24.03.2026 r. mury naszej szkoły stały się areną wyjątkowego wydarzenia. Gościliśmy najzdolniejszych uczniów z całej gminy, którzy przyjechali, aby sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w ramach Gminnego Konkursu Języka Angielskiego zorganizowanego przez naszą szkołę.
Głównym celem konkursu było nie tylko wyłonienie zwycięzców zarówno w teście wiedzy, jak i w scenkach tematycznych, ale przede wszystkim rozbudzanie zainteresowania językiem angielskim. Konkurs był dwuetapowy. W pierwszej części uczniowie musieli zmierzyć się z testem sprawdzającym znajomość skomplikowanych struktur gramatycznych oraz bogatego słownictwa. W drugiej części uczniowie zaprezentowali scenki tematyczne, i to właśnie tutaj emocje sięgnęły zenitu. Uczniowie wcielili się w role wylatujących na wakacje turystów, klientów w restauracjach, czy chorych pacjentów oczekujących na przyjęcie do lekarza. Jury oceniało nie tylko poprawność językową, ale także płynność mówienia i talent aktorski. Poprzeczka była zawieszona naprawdę wysoko!
Poziom tegorocznej edycji był niezwykle wysoki. Cieszy fakt, że z każdym rokiem uczniowie coraz swobodniej posługują się językiem obcym, co otwiera przed nimi nowe możliwości w przyszłości. Imprezę uświetniła piosenka zaśpiewana przez naszą solistkę Klaudię Augustyn, uczennicę klasy 4b. Dziękujemy. Ponadto, uczniowie zmierzyli się w łamańcach językowych, tzw. „Tongue Twisters”, w ramach rozgrzewki przed testem.
Po intensywnych obradach komisji konkursowej, wyłoniono następujących zwycięzców w kategorii Test:
I miejsce: Emilia Lebowa – Publiczna Szkoła Podstawowa w Czarnej
II miejsce : Julia Sikora – Szkoła Podstawowa w Róży
III miejsce: Katarzyna Wojtas – Szkoła Podstawowa w Jaźwinach
W kategorii Scenki Tematyczne:
I miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa w Czarnej: Emilia Lebowa, Emilia Grzyb, Nadia Niedziocha, Jakub Szygut
II miejsce: Szkoła Podstawowa w Głowaczowej: Maria Małek, Olivier Nykiel, Milena Micek, Błażej Borkowski
III miejsce: Szkoła Podstawowa w Zdżarach: Franciszek Partacz, Adam Ozga, Krystian Bukała, Emilia Świerczek
Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci zostali uhonorowani nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Gminne Centrum Promocji w Czarnej, Radę Rodziców oraz wydawnictwo Oxford.
Dlaczego warto brać udział ?
Udział w takich wydarzeniach to doskonała okazja do przełamania bariery językowej i nawiązania nowych znajomości z rówieśnikami z innych szkół. Jak pokazują badania, konkursy szkolne skutecznie motywują do samokształcenia i uczą radzenia sobie ze stresem w pozytywnej atmosferze.
Dziękujemy wszystkim nauczycielom za przygotowanie uczniów oraz gratulujemy każdemu uczestnikowi odwagi i pasji. Do zobaczenia!
organizatorzy konkursu: Mirosława Kubicka, Marzena Hebda
Wycieczka klas drugich
24 marca 2026 r. klasy 2a i 2b uczestniczył w wycieczce do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy. Na miejscu uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda budynek, oraz praca zawodowych strażaków. Zobaczyli wyposażenie wozu strażackiego, poznali zastosowanie specjalistycznych przyrządów, które niejednokrotnie ratują życie i zdrowie ludzi. Uczniowie przypomnieli sobie również podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy zaprezentowane przez strażaków. Nie zabrakło także ćwiczeń praktycznych przy próbie siły - podnoszeniu nożyc pneumatycznych czy ćwiczeniach uciśnięć klatki piersiowej. W tym uczniom pomagała specjalna aplikacja, która wskazywała tempo oraz siłę uciśnięć.
Strój strażaka? Oczywiście i to nie jeden. W zależności od działań są one różne. Udało nam się zobaczyć podstawowy mundur bojowy, a także kombinezon ochronny chemiczny i żaroodporny.
Jedną z największych atrakcji była możliwość wejścia do wozu strażackiego i obejrzenia jego wnętrz, a także „próba” gaszenia pożaru, czyli polewanie wodą z węża strażackiego.
Po wizycie w PSP uczniowie udali się do kina Radość aby obejrzeć film pt. „Hopnięci”. Film opowiada historię naukowców, którzy wynaleźli hipnozę- technologię przeszczepiania ludzkiej świadomości zwierzętopodobnym robotom w celu poznania świata prawdziwych zwierząt. Główna bohaterka, wielka miłośniczka przyrody, korzysta ze sposobności i dzięki hopnozie odkrywa tajemnicę Matki Natury i ratuje środowisko życia wielu zwierząt.
Wycieczka dała uczniom wiele radości, ale przede wszystkim była bardzo pouczająca.
Natalia Starzyk, Magdalena Mikosz
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa
20 marca uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w zajęciach z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa, zwanego inaczej Dniem Kolorowej Skarpetki. Święto to konkretnie przypada na 21 marca, a dzieje się tak nie bez powodu, bowiem w 21 parze chromosomów, osoby zdrowe mają 2 chromosomy, podczas gdy osoby z Zespołem Downa – 3. Stąd inna nazwa tej choroby – trisomia 21 chromosomu.
Zakładając tego dnia kolorową skarpetkę zwracamy na siebie uwagę, a tym samym zwracamy uwagę na problemy ludzi chorych na Zespół Downa. W ten sposób chcemy pokazać, że różni nas od nich tak niewiele, jeden dodatkowy, niepasujący chromosom – tak jak nasza dodatkowa, niepasująca skarpetki.
Podczas krótkiej pogadanki i prezentacji multimedialnej udało nam się ustalić czym jest zespół Downa, jak się z nim żyje, a także, że każdy z nas jest na swój sposób inny, różnimy się pod wieloma względami i ta inność i różnorodność jest naturalną rzeczą. Osoby z Zespołem Downa żyją wśród nas. Tak jak my bawią się, śmieją i spełniają swoje marzenia – bez względu na różnicę w liczbie chromosomów.
Dopełnieniem obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa było założenie dwóch niepasujących skarpetek, symbolizujących niedopasowane chromosomy oraz wykonanie własnych, kolorowych, bardzo pomysłowych skarpetek nie do pary. W ten sposób chcieliśmy pokazać, że integrujemy się z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami.
Natalia Starzyk